Browse By

Uniwersalny fotel medyczny

Fotele medyczne to niezbędne wyposażenie zarówno gabinetów lekarskich, jak i przychodni czy oddziałów szpitalnych. To niezbędne krzesło jest potrzebne do przeprowadzenia komfortowego oraz bezpiecznego zabiegu czy leczenia.

Fotele powinny być dostosowane do miejsca, w którym się znajdą, a także do charakteru wykonywanego zabiegu. W celu ograniczenia kosztów można zdecydować się na zakup uniwersalnego fotela medycznego.

Wiele gałęzi medycznych oraz różnorodność przeprowadzanych w szpitalach zabiegów, przekonały producentów sprzętu do stworzenia uniwersalnych mebli medycznych. Aktualnie trudno jest już znaleźć na szpitalnych oddziałach czy prywatnych klinikach stare fotele do iniekcji czy zwykłe krzesełka, które jeszcze jakiś czas temu służyły jako miejsce podawania chemioterapii. Na rynku pojawiło się wiele uniwersalnych foteli medycznych, które znajdują swoje zastosowanie zarówno w gabinetach lekarskich, salach zabiegowych, jak i salonach kosmetycznych czy podologicznych. 

Najlepsze fotele medyczne – na co zwrócić uwagę? 

Na rynku medycznym pojawiło się wiele modeli foteli, które świetnie się sprawdzą w gabinetach zabiegowych. Ich wielofunkcyjność doprowadziła do tego, że zaczęto produkować fotele mobilne, z możliwością zmiany regulacji oparcia i siedziska, dostosowując mebel dla komfortu pacjenta. W zależności jednak od przeznaczenia oraz placówki, fotele medyczne będą się od siebie różniły. 

fotele medyczne

Nie ma jednego uniwersalnego fotela medycznego. Modele dostępne na rynku będą różniły się od siebie nie tylko kolorem czy materiałem wykonania, ale także funkcjami. Niektóre wyglądem przypominają zwyczajne krzesło z możliwością oparcia ramion o wygodne podłokietniki, inne mają możliwość regulacji całego siedziska wraz z poszczególnymi segmentami służącymi do opierania. Jeszcze inne są mobilne bądź sterowanie elektronicznie za pomocą ręcznego pilota. Wszystkie jednak świetnie sprawdzą się zarówno do przeprowadzania zabiegów medycznych i dializ, podawania chemioterapii czy pobierania krwi. 

Funkcje uniwersalnych foteli medycznych 

Uniwersalny fotel medyczny najczęściej jest wykonany ze stali, przez jest niezwykle odporny na uszkodzenia mechaniczne i cieszy się znacznie dłuższą żywotnością. Dodatkowo ich zaletą jest fakt, że są łatwe w utrzymaniu czystości, a także nie ulegają uszkodzeniu przy środkach dezynfekująco-czyszczących. Praktycznym rozwiązaniem przy fotelach medycznych jest bezszwowa skóra ekologiczna, znajdująca się na siedzisku, oparciu oraz podłokietnikach. Dzięki działaniu bakteriobójczym oraz antyseptycznym chroni placówki medyczne przed rozprzestrzenianiem się zakażeń. 

Funkcjonalne fotele medyczne charakteryzują się także możliwościami regulacji siedziska czy oparć, przez co bez problemu można dostosować krzesło do wzrostu i potrzeb pacjenta. W modelach foteli medycznych jak Foza Multi, Foza Basic Plus czy Foza Basic Mobile zabiegi dla większego komfortu pacjenta można przeprowadzać na leżąco.  

Zaletą tego rodzaju mebli medycznych jest także możliwość blokady kółek, zwłaszcza w modelach mobilnych, co znacznie wpływa na poziom bezpieczeństwa w placówce. Nowoczesne modele posiadają również dostawkę w postaci metalowego stoliczka lub stojaka na kroplówkę. 

uniwersalny fotel medyczny

Fotel FoZa Basic Plus od producenta U.B.M. KOTASIŃSKA

Nowoczesne rozwiązania w fotelach medycznych 

Chociaż na rynku medycznym nadal popularne i często wybierane są fotele medyczne sterowane manualnie lub nożnie, coraz więcej zwolenników znajdują modele z system zasilania elektronicznego. Nowe fotele medyczne, w tym model Foza Multi, mają możliwość regulacji kąta nachylenia segmentu oparcia pleców, siedziska czy podudzia zintegrowanym systemem siłowników elektrycznych. Działający napęd znacznie odciąża personel medyczny od manualnej regulacji fotela. 

Wygoda pacjenta i komfort pracy personelu medycznego 

Wybierając uniwersalny fotel medyczny warto zainwestować w taki model, który będzie niezwykle komfortowy dla pacjentów podczas długotrwałych zabiegów. Dlatego modele z możliwością regulacji poszczególnych segmentów cieszą się znacznie większą popularnością niż te, które jej nie posiadają. Miękkie siedzisko, a także większa przestrzeń ruchowa fotela medycznego sprawi, że pacjent podczas leczenia będzie mógł wygodnie się rozsiąść. Istotny jest również komfort pracy personelu medycznego, który nierzadko o swoich siłach sam musi regulować krzesła czy dostawiać stoliki. Nowoczesny fotel znacznie ułatwi im codzienne obowiązki. 

Uniwersalny fotel medyczny sprawdzi się w każdej dziedzinie, gdzie lekarz przeprowadza różnego rodzaju zabiegi bądź pacjent jest poddawany leczeniu. Zatem ten rodzaj mebla się zarówno na oddziałach szpitalnych, jak i w gabinetach laryngologicznych, okulistycznych czy nawet kosmetycznych.