Browse By

Kabiny przedszkolne – jak powinny być przystosowane dla dzieci?

Każdy odwiedzający naszą placówkę, zwłaszcza rodzice, doceni dobry projekt kabin przedszkolnych. Muszą one odpowiadać potrzebom dzieci. Zwykłe wymagania stawiane bezpiecznym, wydajnym i przyjaznym dla dzieci obiektom wymagają dodatkowego przemyślenia, kiedy chodzi o toalety. Muszą one być czyste i schludne, dobrze wentylowane, łatwe w utrzymaniu i przyjazne dla przedszkolaków.

Toalety przedszkolne to miejsca, w których bezpieczeństwo i higiena są najważniejsze. Zasady ich projektowania i konserwacji muszą zaspokajać zarówno psychologiczne, jak i fizyczne potrzeby przedszkolaków.

kabiny przedszkolne

Ilu kabin dla dzieci potrzebujemy?

Ilość kabin przedszkolnych zależy od ilości dzieci, które chodzą do przedszkola. Uważa się, że powinniśmy mieć minimum jedną kabinę na dziesięcioro dzieci poniżej piątego roku życia, i jedną na piętnaścioro maluchów  powyżej piątego roku życia. Jednocześnie na każdą kabinę powinna przypadać umywalka.

Projektowanie toalet do przedszkola

Powinniśmy pamiętać, że wejście do toalety w przedszkolu powinno być wystarczająco szerokie, aby przedszkolak i towarzysząca mu osoba dorosła mogli wejść. Drzwi do męskich toalet nie powinny być otwarte bezpośrednio na obszar, gdzie znajdują się pisuary.

Toalety powinny być zaprojektowane tak, aby w jak największym stopniu zminimalizować kontakt dłoni z innymi powierzchniami ze względów higienicznych. Produkty elektroniczne do toalet, takie jak zawory spłukujące i krany na fotokomórkę wymagają minimalnej konserwacji i oferują wyższe warunki sanitarne oraz lepszy standard czystości dzięki obsłudze bez użycia rąk.

Dla toalety każdej płci należy wyznaczyć wyraźne oznakowanie. Lokalizacja znaków powinna znajdować się w pobliżu wejścia do każdej toalety i być wyświetlana w widocznych miejscach w głównych ciągach komunikacyjnych w celu pokierowania przedszkolaków do toalety. Oznakowanie powinno być łatwe do zauważenia i zrozumienia przez maluchy.

kabiny sanitarne do przedszkoli

Zdjęcie ze strony greenpanel.pl

Jakie materiały zastosować w kabinach w przedszkolach?

Zastosowane materiały powinny być trwałe i odporne na wandalizm i zaniedbanie. Należy unikać wykończeń takich jak farba. Wszystkie wykończenia ścian powinny być wykonane z materiałów, które są wytrzymałe i trwałe. Świetnym przykładem są tu kabiny z wysokociśnieniowego laminatu, który charakteryzuje się dużą wytrzymałością, odpornością na wilgoć i ogień. Dodatkowo nie ma on żadnych porów, w których mogłyby się osadzać zabrudzenia i sprzyjać rozwojowi bakterii i wirusów. Są łatwe do czyszczenia, co doceni każdy rodzic i właściciel przedszkola.

Standardowe wymiary kabin dla przedszkoli.

Bardzo ważne jest dopasowanie wymiarów kabin. Dzięki temu wspieramy samodzielność dzieci. Warto, aby wysokość całego systemu wynosiła 2020 mm / 1300 mm, natomiast prześwit między posadzką a płytą 150 mm. Szerokość kabiny powinna wynosić około 80 centymetrów, a głębokość każdej kabiny to około 120 centymetrów.

Użyteczne wskazówki

Projektując łazienkę dla maluchów nie zapominajmy o estetyce. Wybierzmy kabiny przedszkolne, które będą praktyczne, ale również ładne. Warto zdecydować się na kolorowe zabudowy, które będą przyciągać wzrok maluchów. Dzięki temu będą one z większą chęcią samodzielnie korzystały z toalety i dbały o higienę.

Nie zapominajmy również o niezbędnych elementach w toaletach takich jak lustra, suszarki do dłoni czy kosze. Wszystkie muszą być zainstalowane na wysokości, która umożliwi korzystanie z nich nawet niskim dzieciom. Jeżeli do grupy dołączają szczególnie niskie maluchy warto zadbać o to, aby w toalecie znalazł się taboret.