Browse By

Trwały nagrobek – wybrać marmur czy granit?

Wybór odpowiedniego nagrobka jest ważną decyzją, ponieważ jest to produkt, który w zamyśle ma służyć przez długie lata. Podstawową kwestią, którą należy dobrze rozważyć, jest materiał, z którego ma być wykonany nagrobek. Marmur, granit, piaskowiec czy lastryko – możliwości jest naprawdę wiele, dlatego dobrze jest się z nimi zaznajomić i postawić na nagrobek z kamienia, który najlepiej spełni nasze oczekiwania. Czym różnią się między sobą te materiały i jakie są ich cechy charakterystyczne? Dowiedz się więcej na ten temat i wybierz trwały nagrobek, który będzie łatwy w utrzymaniu i nawet po wielu latach będzie wyglądał estetycznie.

Marmur, czyli czy najszlachetniejszy oznacza najlepszy?

Marmurowe nagrobki prezentują się niezwykle elegancko i szykownie. Dzięki temu marmurowe płyty nagrobkowe uchodzą za  luksusowe i wyróżniają się na cmentarzach. Wiele osób chcąc podkreślić to, jak ważna była dla nich osoba zmarła, stawia właśnie na ten materiał. Należy jednak pamiętać, że groby z marmuru są najbardziej kosztowne, dlatego nawet przy niewielkim, pojedynczym pomniku grobowym należy liczyć się ze stosunkowo dużym wydatkiem związanym z wykonaniem płyty marmurowej na wymiar oraz tablicy pamiątkowej z tego samego materiału. 

kamieniarstwoMarmur mimo swojej ceny niestety nie wyróżnia się szczególną trwałością. Jest to materiał, który nie do końca sprawdza się w klimacie, jaki mamy w Polsce. Groby marmurowe dobrze prezentują się przez około 10 lat, a po tym okresie erozja materiału zaczyna być widoczna gołym okiem i całość przestaje prezentować się dobrze. Marmur o wiele lepiej zachowuje się w zamkniętych pomieszczeniach, czyli miejscach odizolowanych od zmiennych warunków atmosferycznych niż na otwartej przestrzeni na cmentarzu. Ponadto groby z marmuru nie są łatwe w pielęgnacji oraz w utrzymaniu w czystości. Płyta nagrobkowa z tego materiału bardzo szybko się brudzi, a jej czyszczenie niestety nie jest łatwym zadaniem i wymaga zakupu specjalistycznych detergentów do czyszczenia nagrobków, wykonanych właśnie z marmuru. 

Granit i piaskowiec, czyli klasyka, która się sprawdza

W Polsce najczęściej wybierane są nagrobki z granitu. Jest to spowodowane między innymi jego przystępną ceną, gdyż jest to materiał znacznie tańszy od marmuru. Groby z granitu są też o wiele trwalsze niż te marmurowe. Kamienne płyty grobowe z granitu przez wiele lat prezentują się bardzo estetycznie. Są odporne na uszkodzenia oraz różnego rodzaju zabrudzenia. Dzięki temu bardzo łatwo można utrzymać je w czystości, nawet jeśli nie mamy czasu na regularne odwiedzanie cmentarza i sprzątanie grobu z granitu co kilka miesięcy. To wszystko sprawia, że nagrobki granitowe są świetną inwestycją na naprawdę długie lata, co znacznie podnosi ich popularność.

Kolejnym popularnym kamieniem do wykonywania płyt nagrobkowych jest piaskowiec. Ten materiał jest nieco trudniejszy w pielęgnacji niż granit, ale również bardzo trwały. Popularnym wyborem są także nagrobki wykonane z lastryko, które przy regularnym sprzątaniu wystarczy czyścić wodą lub delikatnymi detergentami do czyszczenia płyt grobowych. Podczas wyboru nagrobka, dobrze jest mieć na uwadze wszystkie te cechy charakterystyczne poszczególnych materiałów i jednocześnie zastanowić się, czy indywidualne oczekiwania najlepiej spełni nagrobek z granitu, czy może jednak z marmuru lub innego materiału. 


„Kamieniarz” Sp. z o.o. – blaty z kamienia

Adres: ul. Grabiszyńska 337c, 52-402 Wrocław
Telefon kontaktowy: 600 411 072
Adres e-mail: schodyzkamienia@gmail.com
Strona internetowa: Kamienne blaty kuchenne na wymiar – blatyzkamienia.pl