Browse By

Lwia zmarszczka – kwas hialuronowy czy botoks?

Lwia zmarszczka, zwana również lwią bruzdą i zmarszczką gniewu, jest pionową bruzdą między brwiami, najlepiej widoczną w momencie marszczenia brwi. Początkowo przyjmuje postać drobnej linii, z biegiem czasu ulega jednak pogłębieniu.

Dlaczego tworzy się lwia zmarszczka?

Lwia bruzda należy do tak zwanych zmarszczek mimicznych, czyli zmarszczek powstających pod wpływem ruchów mięśni twarzy. Za jej pojawienie się odpowiada przede wszystkim mięsień marszczący brwi znajdujący się u nasady nosa, który ulega kurczeniu podczas marszczenia czoła. Do powstania lwiej zmarszczki przyczyniają się również takie czynniki, jak:

  • uwarunkowania genetyczne odpowiadające za elastyczność skóry i jej podatność na powstawanie zmarszczek,
  • promieniowanie słoneczne przyspieszające rozkład elastyny i kolagenu w skórze, co powoduje większą podatność na zmarszczki,
  • stresujący tryb życia prowadzący do ciągłego napięcia mięśni i skóry twarzy,
  • palenie wyrobów tytoniowych powodujące zwężenie naczyń krwionośnych i zmniejszenie poziomu natlenienia skóry,
  • codzienne nawyki w postaci skłonności do marszczenia brwi czy też nieodpowiedniego ułożenia głowy podczas snu.

W jaki sposób można się pozbyć lwiej zmarszczki?

Istnieje kilka sposobów na zmniejszenie lwiej zmarszczki domowymi sposobami. Jednym z nich jest tak zwany facefitness, czyli ćwiczenia minimalizujące i przeciwdziałające powstawaniu nowych zmarszczek, które najlepiej rozpocząć w momencie wystąpienia pierwszych oznak starzenia skóry. Polegają one na uciskaniu miejsca powstawania lwiej zmarszczki palcami wskazującymi przy jednoczesnym marszczeniu brwi.

Innym sposobem na zmniejszenie bruzdy na czole są delikatne masaże skóry, które najlepiej wykonywać w czasie nakładania na twarz kremu lub serum. W redukcji lwiej zmarszczki pomocne są również odpowiednie kosmetyki, szczególnie o działaniu nawilżającym oraz złuszczającym.

Polecane jest także nakładanie na skórę maseczek odżywczych oraz stosowanie diety zapewniającej odpowiednie nawodnienie organizmu i właściwą podaż białka, witamin i minerałów. Zabiegi te pozwolą zniwelować lwią zmarszczkę, jej całkowite usunięcie jest możliwe jednak tylko przy pomocy medycyny estetycznej.

Zabiegi pozwalające pozbyć się lwiej zmarszczki

By pozbyć się lwiej zmarszczki, można skorzystać z pomocy specjalisty i poddać się zabiegowi spłycania bruzdy czołowej. Do najczęściej przeprowadzanych zabiegów tego typu należą zabiegi z użyciem botoksu oraz kwasu hialuronowego.

■      Botoks

Botoks, czyli toksyna botulinowa, jest powszechnie stosowana w medycynie estetycznej. Jej działanie zmniejsza napięcie mięśni odpowiadających za pojawianie się zmarszczek mimicznych na twarzy, w tym zmarszczki gniewu, i pozwala je redukować. Botoks poprawia ponadto ogólny stan skóry, dając efekt odmłodzenia i ujędrnienia, a także niwelując oznaki zmęczenia. Zabieg usunięcia lwiej zmarszczki z wykorzystaniem toksyny botulinowej trwa kilka minut i jest praktycznie bezbolesny. Jego efekty widoczne są po upływie od trzech do czterech dni i powinny utrzymywać się przez około pół roku.

■      Kwas hialuronowy

Do wypełniania lwiej zmarszczki często stosowany jest kwas hialuronowy – naturalny składnik skóry odpowiadający za jej nawilżenie, jędrność i odpowiednie napięcie. Na skutek procesów starzenia dochodzi do obniżenia zawartości kwasu hialuronowego w tkankach, co prowadzi do niekorzystnych zmian w obrębie skóry, takich jak wiotczenie, przesuszenie i utrata jędrności, powodujących w efekcie pojawienie się zmarszczek. Zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego pozwalają pozbyć się lwiej zmarszczki, a także innych zmarszczek obecnych na skórze twarzy i dekoltu. Równocześnie spowalniają one procesy starzenia się skóry i zapobiegają pojawianiu się następnych zmarszczek. Efekty zabiegu z wykorzystaniem kwasu hialuronowego utrzymują się nawet przez półtora roku.

kobieta trzymająca fiolki po botoksie

Choć botoks skutecznie niweluje lwią zmarszczkę, zabiegi z jego wykorzystaniem mogą być przeprowadzane tylko u pacjentów poniżej sześćdziesiątego piątego roku życia. U starszych osób, u których występują głębokie, utrwalone zmarszczki, stosuje się kwas hialuronowy. Zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego przeprowadzane są także u pacjentów, u których botoks nie przyniósł pożądanego efektu.

Medycyna estetyczna – Gdańsk

Zabiegi usuwania lwiej zmarszczki przeprowadzane są w gabinecie medycyny estetycznej Pawła Kwaśniewicza. W placówce stosowane są tylko najnowsze rozwiązania medycyny estetycznej. W Gdańsku, gdzie znajduje się gabinet medycyny estetycznej Pawła Kwaśniewicza oferowane są zabiegi z wykorzystaniem zarówno botoksu, jak i kwasu hialuronowego, które przeprowadzane są ze znieczuleniem, w celu ograniczenia doznań bólowych i zmaksymalizowania komfortu pacjentów.