Browse By

Pomoce edukacyjne dla dzieci do wykorzystania w domu – propozycje

Wybierając najlepsze zabawki i pomoce edukacyjne dla swojego dziecka powinniśmy pamiętać, że to, co proste jest najlepsze. Dzieci będą się uczyć lepiej w środowisku, które nie jest zaśmiecone zabawkami. Zamiast tego przestrzeń, która sprzyja nauce powinna być czysta, niezaśmiecona i pozostawiać miejsce na wykorzystywanie wyobraźni. Pamiętajmy również, by dobrać pomoce do wieku dziecka. Najlepiej także wybierać różne zabawki, aby rozwijać kompleksowo dziecko.

Drewniane klocki

Drewniane klocki świetnie sprawdzają się w każdym domu, w którym mieszka przedszkolak. Dzieci mogą rozwijać swoją wyobraźnię i kreatywność. Pozwalają uczyć się o kształtach i wzorach. Zabawa może trwać wiele godzin i się nie kończyć. Dają okazję, by ćwiczyć nimi kolory, liczenie i pomiary. Dzięki wszechstronnemu wykorzystaniu to naprawdę świetna pomoc edukacyjna. Dla starszych dzieci możemy wybrać klocki do gry w mahjonga, która będzie ćwiczyć cierpliwość i precyzję. Znajdziemy również klocki z literami, którymi możemy ćwiczyć alfabet i układać wyrazy. Dla młodszych podopiecznych dobre będą klocki, które służą do dopasowywania kształtu do otworu.

gry edukacyjne

Puzzle

Puzzle ćwiczą dopasowywanie kształtów i cierpliwość naszych pociech. Powinniśmy wybrać takie, które będą dopasowane do wieku wielkości dłoni dziecka. Wiele projektów układa się w zabawne figurki i pobudza wyobraźnię. Dla starszaków możemy wybrać puzzle uczące geografii. Jest wiele modeli wzorowanych na mapie Polski, Europy lub świata. Często są one ilustrowane budowlami lub zwierzętami charakterystycznymi dla danego regionu.

Pacynki

To pomoc edukacyjna, która daje bardzo szerokie możliwości. Możemy robić nimi przedstawienia lub traktować jako dodatek do nauki. Używanie marionetek do rozmawiania z dziećmi dodaje element zabawy do nauki ważnych lekcji. Są one bardzo często wykorzystywane do ćwiczeń logopedycznych, więc jeżeli nasze dziecko ma wadę wymowy warto zaopatrzyć się w właśnie taką zabawkę. Możemy wybierać spośród różnych modeli. Pacynki bardzo często powstają w seriach, gdzie poszczególne postacie nawiązują do siebie. Dzięki temu łatwiej jest robić przedstawienia.

Gry edukacyjne

Gry edukacyjne to świetny sposób na poszerzenie wiedzy nie tylko naszych dzieci, ale bardzo często również naszej. W zależności od tego na jaką grę się zdecydujemy możemy rozwijać inne kompetencje naszych pociech. Edukacyjne historyjki obrazkowe pomogą nauczyć się poprawnego mówienia i będą rozwijać wyobraźnię. Dla młodszych dzieci możemy kupić grę w kolory lub przeciwieństwa. Znajdziemy też wiele gier, które pomogą nauczyć się liczenia. Możemy się zdecydować na taką, która uczy ciała człowieka, zwierząt czy flag państw świata. Jeżeli nasz maluch ma problemy z mówieniem kupmy grę, która będzie pomagała pracować nad jego problemami. Mamy specjalnie dedykowane rozwiązania dla dzieci, [które się jąkają lub seplenią. Wybierając powinniśmy dobrać ją do wieku i możliwości naszych podopiecznych [1].

Zabawki rozwijające motorycznie

U maluchów bardzo ważne jest wzmocnienie małych dłoni, aby przygotować je do pisania. Wszelkiego rodzaju kolorowe zabawki przypominające szczypce, nożyczki i inne elementy pomogą rozwijać mięśnie naszego dziecka i przygotują je do następnego kroku w rozwoju.

Zabawki do zabawy w dom

Dzieci uwielbiają się bawić udając, że są dorosłe. Dzięki odpowiedniemu doborowi zabawek możemy wspomóc rozwój naszego dziecka w wielu aspektach. Przede wszystkim pomaga to nauczyć się umiejętności społecznych. W zależności od tego na co się zdecydujemy możemy uczyć też innych rzeczy. W „udawanym” sklepie nauczymy dzieci liczyć i doceniać wagę pieniędzy.

gry dla dzieci w liger

Bardzo często ulubionym miejscem zabawy dzieci jest kuchnia. W tej fikcyjnej możemy uczyć naszych podopiecznych zasad zdrowego odżywiania. Co równie ważne do świetna okazja, aby pokazać jakie są zasady bezpieczeństwa. Takie zabawki w zależności od akcesoriów pomogą nam nauczyć maluchy wszystkiego – wszystko jest kwestią naszej wyobraźni. Dodatkowo dokupując kolejne elementy pozwalamy, by zabawka rosła wraz z naszym dzieckiem.

Nauka poprzez zabawę jest najskuteczniejsza. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu nasze pociechy świetnie odnajdą się w szkole. Co bardzo ważne dom to bezpieczne otoczenie, w którym dzieci rozwijają się bez stresu i łatwiej zapamiętują.

[1] – Źródło: https://liger.net.pl