Studyjne zdjęcia ślubne
Choć wydawać by się mogło, że młode pary odchodzą już od możliwości zrobienia studyjnej sesji, nie jest to prawdą. Nie wszyscy widzą w plenerze same zalety i nie wszyscy chcą zdjęcia wykonane na łonie natury. Zdarzają się tacy, którzy wymarzyli sobie sesję w studio i szukają fotografa, który zapewni im taką możliwość.
Studyjne zdjęcia ślubne – zalety
Za decyzją o studyjnej sesji zdjęciowej przemawia parę czynników. Jej zwolennicy z całą pewnością dostrzegają i cenią sobie całkowite skoncentrowanie na obiekcie, a nie jego otoczeniu. Co więcej, zdają sobie również sprawę, że w jej trakcie istnieje o wiele więcej możliwości operowania światłem oraz intymną atmosferą, której w miejscach publicznych nie da się osiągnąć. Sesja studyjna, to również mniej ograniczeń czasowych, które dla niektórych osób wydają się nie do przeskoczenia. Fakt, że nie trzeba przejmować się porą dnia i pogodą za oknem, stanowią dla nich naprawdę dużą zaletę. Między innymi ze względu na fakt, że po ślubie wraca się do pracy i różnych obowiązków.
Dzisiejsze sesje studyjne, to również zupełne inne fotografie, niż te wykonywane paręnaście lat temu. Sztywne pozy, parasolki i kiczowate tło, to już przeszłość. Współczesne studio w większości wyposażone jest w jednolite tło, a jego standardy są bardzo wysokie. A z tego młodzi również zdają sobie doskonale sprawę.
Sesja studyjna – czym się kierować?
Zakładając, że po ślubie chcielibyśmy uwiecznić naszą miłość w studio, bardzo ważne jest wnikliwe przestudiowanie ofert fotografów. Przede wszystkim poszukać należy takiego, który dysponuje własną przestrzenią, bowiem nie wszyscy oferujący swoje usługi proponują takowe rozwiązanie.
A powód jest oczywiście prozaiczny – nie posiadają swojego studia. Zanim więc zapiszemy szereg numerów pod które zamierzamy zadzwonić, by omówić kwestie współpracy, zaoszczędźmy swój czas i sprawdźmy dokładnie z kim mamy do czynienia. Jeśli okaże się, że fotograf, którego portfolio wyjątkowo przypadło nam do gustu nie proponuje takiej możliwości, spróbujmy zapytać
o zdjęcia w zamkniętym pomieszczeniu – własnym domu, wnętrzach zabytkowego zamku czy starej szklarni bądź dworku. Być może realizuje on takie zlecenia i będzie stanowiło to zadowalający nas w takiej sytuacji kompromis.
Doświadczenie i profesjonalizm fotografa
Przy wyborze fotografa kierować powinniśmy się również jego profesjonalizmem i doświadczeniem. Nie wszyscy, którzy oferują swoje usługi są bowiem godni polecenia. A przecież zdjęcia ślubne powinny być wyjątkowe i stanowić pamiątkę na długie lata. Czasami warto więc zainwestować większe pieniądze, ale być pewnym zadowalających efektów. Doświadczenie wybranego przez nas fotografa zawarte powinno być w portfolio z którym oczywiście należy się zapoznać. Jeśli fotograf takiego nie przedstawi – nawet nie zawracajmy sobie nim głowy.
Jeśli chodzi natomiast o profesjonalizm, o nim świadczy przede wszystkim pewna elastyczność fotografa. Co to oznacza? Między innymi to, że kiedy mieszkamy za granicą, ale chcemy aby zdjęcia zrobił nam rodak, ten znajdzie czas i możliwość by do nas dotrzeć. Przykładowo, ceniony fotograf ślubny Grzegorz „Moment” Płaczek realizował swe sesje w Wielkiej Brytanii, Francji, Meksyku, Mozambiku, RPA, Czechach, Irlandii, Austrii, Hiszpanii, Niemczech, Szwecji, Egipcie, USA, na Malediwach, Mauritiusie, Słowacji, Ukrainie czy we Włoszech.
Zatem pamiętajmy – studyjne sesje ślubne i te wykonywane w zamkniętych pomieszczeniach wcale nie odeszły do lamusa, lecz na ich efekty największy wpływ ma sam fotograf. Zanim więc dokonamy jego wyboru, dobrze się zastanówmy.