Browse By

Sesja noworodkowa – jest bezpieczna?

Miękka, gładka skóra. Krągłe, małe brzuszki. Kruche, malutkie palce u rąk i nóg. Każdy centymetr kwadratowy niemowlaków jest czystą doskonałością. Rodzice o tym wiedzą i z tego powodu zatrudniają fotografa, aby uchwycił ten niezwykły etap życia maluszka. Czy jest to bezpieczne?

dziecko

Czy sesje dla noworodków są bezpieczne?

Sesje dla noworodków są bezpieczne, ale muszą być przeprowadzone przez specjalistę. Jeżeli zatrudnimy dobrego fotografa, który ma doświadczenie w pracy z maluchami i ich rodzicami to będzie ona przyjemna oraz ekscytująca i nawet przez chwilę nie będziemy martwić się o bezpieczeństwo naszego dziecka. Dobry fotograf powie nam jak przygotować się do sesji, przyjedzie do nas do domu, nie będzie nas popędzał i poświęci nam tyle czasu ile będziemy potrzebować. Będzie też wiedział jak postępować z maluchem, podnosić go i zadbać o jego komfort.

Na co zwrócić uwagę na sesji zdjęciowej noworodka?

Prócz wcześniejszych rekomendacji i przejrzenia portfolio już na samej sesji zdjęciowej możemy zauważyć, że fotograf jest najwyższej klasy profesjonalistą, który dba o bezpieczeństwo i komfort nasz oraz malucha.

Przede wszystkim najważniejszy jest szacunek. Profesjonaliści nawet jeżeli chcą poprawić pasmo włosów czy fragment ubrania to zanim nas dotkną zapytają, czy jest to w porządku. W momencie kiedy profesjonalista ustawia noworodka to oczywiście nie będzie co chwilę pytał, czy się na to zgadzamy, ale zadba o komunikację z nami. Będzie przez cały czas wyjaśniał co się dzieje, od jakiej pozycji zaczniemy, jak przejdziemy do następnej i co będziemy robić przez cały czas.

dziecko

Fotograf powinien pamiętać, że nasze dziecko to nie rekwizyt a człowiek. Najbardziej wyszukane czy niebezpieczne pozy powstają w post produkcji. Podczas samej sesji zdjęciowej maluszek musi mieć cały czas dobre podparcie i nie może być narażany na żadne niebezpieczeństwo.

Jeżeli ktoś zaproponuje nam zawieszanie go na wysokości czy inne, niebezpieczne sytuacje to powinniśmy natychmiast przerwać sesję. Sami również nie powinniśmy namawiać fotografa do szaleństw.Trzeba wybrać pozycje bezpieczne, które będą dla dziecka naturalne.

Czasem fotografowie, którzy mają bardzo duże doświadczenie proponują rodzicom, by odpoczęli lub się zdrzemnęli jeżeli nie biorą udziału w sesji. Zazwyczaj są to osoby, które świetnie sobie same z maluchem poradzą, ale ze względów bezpieczeństwa lepiej żebyśmy byli bezpośrednio zaangażowani. Nie musi się wydarzyć nic niebezpiecznego jednak sama obecność rodziców podnosi komfort i poprawia samopoczucie dziecka.

Tego typu specjaliści zawsze mają plan na sesję i przygotowane gadżety, jednak są otwarci i dbają o komfort dziecka. To ono ostatecznie decyduje o tym, w jakiej pozycji będzie miało zdjęcia. Jeżeli próbują ułożenia, które zazwyczaj się sprawdza, jednak ten maluch wyraźnie nie czuje się komfortowo, to przejdą dalej. Nigdy nie należy noworodka zmuszać do pozycji w której się męczy. Niektóre maluchy uwielbiają zwijać się w kłębek, a inne z przyjemnością wyciągają swoje małe nóżki. Wszystkie to wyjątkowe osoby o unikalnych upodobaniach i antypatiach. Dobry fotograf doskonale o tym wie i potrafi to uchwycić na swoich zdjęciach tworząc dla nas wspaniałą pamiątkę.

Profesjonalny fotograf, który wykonuje zdjęcia niemowlętom, to Dorota Pawluk.