Browse By

Skąd młoda mama ma czerpać informacje?

Kobiety w czasie ciąży o każdej porze dnia i nocy chcą być pewne, że z nimi i z dzieckiem nie dzieje się nic złego. Jeśli więc potrzebują porady dotyczącej ciąży, a nie mogą się skontaktować z lekarzem lub położną, w internecie znajdą numer telefonu specjalisty, który przyjedzie do domu lub przez telefon poradzi jak postępować w danej sytuacji. Dobrym źródłem informacji mogą być także znajome, które były w podobnej sytuacji, nasze mamy, siostry i przyjaciółki.

Internet – podstawowy nośnik informacji

Internet jednak ma tę zaletę, że można w nim znaleźć prawie wszystko i jest dostępny o każdej porze (24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu). I choć nie zaleca się samodzielnego leczenia siebie lub dziecka według porad wyszukanych w sieci, to jednak warto wiedzieć, że komputer pozwoli nam szybko i łatwo znaleźć fachową pomoc w ciąży. W sieci bowiem znajduje się spis lekarzy, do którym możemy się zgłosić, a także numery telefonów, pod które możemy dzwonić, oraz różne portale, na których są zamieszczone praktyczne rady.

ciaza

Przyszłe mamy bardzo często szukają informacji, gdzie rodzić, do jakiej szkoły rodzenia się zapisać i którego lekarza wybrać do prowadzenia ciąży. Forumowiczki z forów dla mam, chętnie dzielą się swoim doświadczeniem i polecają innym mamom dobrych lekarzy, położne, szkoły rodzenia i szpitale, które oferują najlepszą opiekę. W internecie znajduje się także spis wszystkich szpitali położniczych w całej Polsce. Dostępne są telefony i adresy, a także statystyki – ile cesarskich cięć, porodów ze znieczuleniem lub nacięć krocza przeprowadza się w danej placówce. W sieci można zapoznać się także z listą szpitali, które są przyjazne dziecku i mamie, oraz takich, które szanują godność i prawa kobiet, a w szczególności prawa matek karmiących.

Fora zawsze gotowe do pomocy

Internet umożliwia skorzystanie z wiedzy specjalistów udzielających porad on-line. Z tej opcji korzystają przede wszystkim te mamy, które mają utrudniony kontakt z ekspertami. Na różnych forach porad ciężarnym udzielają dietetycy, a mamy, które coś niepokoi w rozwoju malucha, mogą się poradzić rehabilitantek dziecięcych. Na portalach na pytania internautek odpowiadają także radcy prawni. W związku z tym, że problemy młodych mam są dość typowe i boryka się z nimi większość kobiet, odpowiedzi na pytania znaleźć można często we wcześniejszych wpisach. Osoby chcące skorzystać z rad doświadczonej położnej mogą wezwać ją do domu lub wejść na jedną ze stron, na których można zadać pytanie położnej. Większość młodych mam boryka się z problemami dotyczących karmieniem piersią. Dlatego wiele kobiet korzysta z rad doradców laktacyjnych, jeszcze zanim opuszczą szpital. Czasem jednak pomoc jest potrzebna także po wyjściu ze szpitala, i to natychmiast. Pogotowia laktacyjne czynne całą dobę funkcjonują w całym kraju, a numery ich telefonów znaleźć można w wyszukiwarce internetowej.