Browse By

Siatka leśna – bezpieczeństwo dla ludzi i zwierząt

Każdy chce żyć i funkcjonować w spokoju, zarówno ludzie, jak i zwierzęta. Warto zatem funkcjonować w taki sposób, aby sobie nie wadzić. Niestety w pewnych warunkach jest to w pewien sposób utrudnione. Mowa oczywiście o bliskości lasów, czy rozległych polan i pól. Tam, gdzie życie zwierząt może zetknąć się ze światem ludzi. Jak zatem radzić sobie w takich sytuacjach? Czy jest jakiś sposób na to, by oddzielić ludzi od dzikich zwierząt i na odwrót?

Na szczęście, taki sposób istnieje i wygląda naprawdę niepozornie. Rozwiązaniem problemu może się bowiem okazać siatka leśna, która uniemożliwi dzikim zwierzętom przedostawanie się na pola uprawne, czy na drogi. Ale także nie pozwoli zwierzętom hodowlanym przedostawać się do lasów, czy uciekać z miejsca, gdzie są wypasane. Dzięki takiej niepozornej siatce można za jednym zamachem rozwiązać naprawdę wiele problemów, które są wywoływane przez zwierzęta – zarówno dzikie, jak i te, które są hodowane.

Jakie problemy rozwiąże siatka leśna?

Przede wszystkim siatka leśna nie pozwoli na to, by dzikie lub hodowlane zwierzęta były w stanie wbiec na ruchliwą drogę bądź autostradę. Dzięki temu będzie mniej wypadków, mniej stłuczek oraz mniej zwierzaków umrze. W końcu nikt nie chce przejechać zwierzęcia, ale czasami jest to kwestią kilku sekund. Jeżeli więc takie nieprzyjemne sytuacje są do uniknięcia, to warto ich unikać za wszelką cenę.

Po drugie, siatka leśna nie pozwoli na to, aby dzikie zwierzęta przedostawały się tam, gdzie znajdują się ludzie. Oczywiście dzikie zwierzęta są strachliwe i płochliwe, ale są też takie, które mogą na widok człowieka reagować stresem. Zdecydowanie lepiej jest uniknąć spotkania pierwszego stopnia z dzikiem, który może cię zaatakować. A uniknąć tego możesz instalując siatkę leśną.

Ponadto siatka leśna nie pozwoli na to, by zwierzęta hodowlane uciekały ze swojej zagrody. Nawet jeżeli będą na tyle odważne, by się oddalić, nie będą w stanie pójść do lasu, czy uciec. To także jest bardzo ważne, ponieważ zwierzęta hodowlane w starciu ze zwierzętami dzikimi po prostu nie mają szans.

Jak wygląda siatka leśna?

Siatka leśna wygląda naprawdę niepozornie. Wykonana jest z drutu, który jest odporny na rozciąganie – oznacza to, że nawet jeżeli zwierzę wpadnie na siatkę, to ta go odbije i nic się nie stanie. Ani siatce, ani zwierzakowi. Przeważnie średnica drutów poziomych i pionowych w siatce wynosi 2,5 mm. Ponadto, wysokość takiej siatki ma około 2 metry. Jest to dość istotne, ponieważ w lasach żyją także zwierzęta, które potrafią naprawdę dobrze skakać i bez problemu niższe siatki zostałyby w ten sposób przeskoczone.

Siatka nie wygląda strasznie, z daleka jest wręcz niewidoczna, nie psuje zatem naturalnego krajobrazu danej przestrzeni. Niemniej jednak jest ona w stanie naprawdę znacząco poprawić zarówno życie ludzi, jak też i życie zwierząt, które nie będą w stanie przedostawać się na ruchliwe drogi. Aby umożliwić zwierzakom przemieszczanie się z jednej strony drogi, na drugą, można budować specjalne przejścia nad drogami, lub pod nimi. Tak będzie dla zwierząt znacznie bezpieczniej i lepiej. W końcu nie będą musiały stresować się nadjeżdżającymi z daleka samochodami.