Browse By

Front end developer, czyli właściwie kto?

Fakt, że nowoczesne technologie cały czas się rozwijają, przyczynił się do tego, że koniecznym stało się powstanie zupełnie nowych zawodów. Ludzie zaznajomieni z nowinkami są nie tylko pożądani na rynku pracy, ale i sowicie wynagradzani. Dzięki swojemu wykształceniu, wiedzy i doświadczeniu zbierają kolejne zlecenia w ramach prowadzonej na własną rękę działalności lub otrzymują stałe zatrudnienie i pensję, która na pewno przekracza słynną średnią krajową.

Wśród takich profesji wymienić można z pewnością front end developerów. Na czym polega ten zawód i kim właściwie jest człowiek wykonujący obowiązki z jego zakresu?

Kim jest Front end developer?

Front end developer to inaczej programista o specjalizacji zajmującej się przygotowywaniem witryny internetowej i jej wizualną odsłoną. Bierze również udział w opracowywaniu niezbędnego oprogramowania. To dzięki niej właśnie powstają różnego rodzaju animacje i efekty graficzne.

By zdobyć stanowisko front end developera we Wrocławiu, trzeba jednak wykazać się pewnymi umiejętnościami. Pracodawcy zazwyczaj szukają też osoby o odpowiednim, wyższym wykształceniu. Dla wielu firm i przedsiębiorstw znaczenie ma także doświadczenie i wiedza zdobyta w trakcie kursów i praktyk, dlatego ktoś, kto nie ma tytułu magistra, ale poręczy odpowiednim portfolio — na znalezienie pracy w zawodzie ma tak samo duże szanse.

Jako że absolutną podstawą pracy programisty tego rodzaju jest znajomość konkretnych języków programowania, takich jak na przykład Javascript, ten warunek jest konieczny. Praktyczna wiedza z zakresu HTML czy też CSS również jest wskazana. Nie bez znaczenia pozostaje również znajomość języka angielskiego w którym z dużym prawdopodobieństwem trzeba będzie porozumiewać się z klientami.

Praca front end developera — na czym właściwie polega?

Najczęściej rzecz biorąc, ludzie profesjonalnie zajmujący się tworzeniem stron internetowych nazywani są po prostu webmasterami. Jednak ze względu na dość długi proces projektowania i jego skomplikowaną specyfikę zaczęto rozróżniać front end developerów i back end developerów. Takie rozróżnienie jest konieczne, gdy chcemy zrozumieć specyfikę pracy tych pierwszych.

I tak w przypadku front end developerów, zgodnie z nazwą ich profesji, obowiązki koncentrują się wokół tego, co dzieje się z zewnątrz, a więc z przodu danej strony internetowej. Front end developerzy zajmują się więc częścią wizualną witryny, korzystając przy tym z języków HTML i CSS i oprogramowań stworzonych przez swoich kolegów po fachu — back end developerów.

Co więcej, sprawnie i szybko muszą również stosować takie kody, które dopasowane będą do stron wyświetlanych na różnego rodzaju urządzeniach. W końcu w dzisiejszej dobie z Internetu korzystamy nie tylko na laptopach, ale i komórkach czy tabletach. Szata graficzna musi zatem dobrze prezentować się wszędzie. A za to właśnie odpowiedzialni są front end developerzy.

front end developer wrocław

Front end developer podczas pracy.

Możliwości zatrudnienia i zarobki w zawodzie

Jeśli chodzi o możliwości zatrudnienia — pierwszym miejscem w którym powinno się go szukać, są duże przedsiębiorstwa, posiadające własne oddziały IT. Znaleźć je możemy w dużych, polskich miastach — na przykład wspomnianym już Wrocławiu.  By to ułatwić, specjalnie dla programistów i pracowników  z branży IT powstała niedawno strona Agencji rekrutacji HR GO Recruitment – www.hrgorecruitment.pl, na której możemy znaleźć aktualne oferty pracy, lub zostawić własne CV.  Znalezienie tam pracy to jednak nie wszystko. Kwestią zasadniczą jest również wynagrodzenie. Tu nie ma jednak większych obaw — programiści, to ludzie sowicie opłacani. Przykładowo — junior front end developer we Wrocławiu, rozpoczynający dopiero karierę w branży liczyć może na zarobki rzędu 2500 – 3000 złotych. To jednak dopiero początek. W późniejszym czasie już jako front end developer jego pensja wzrasta. Doświadczenie zawodowe sprawia bowiem, że programiści miesięcznie są w stanie zarabiać od 5 do nawet 10 tysięcy złotych. Do tego dochodzą oczywiście możliwe premie, płatne nadgodziny czy różnego rodzaju bonusy. Wniosek? Praca w branży IT jest nie tylko prestiżowa, ale bardzo opłacalna!