Jak dbać o komputer?
Zmorą każdego użytkownika PC oraz laptopów jest psujące się urządzenie. Bardzo często nie wiemy, co tak naprawdę robimy źle. Tymczasem nasz komputer bardzo często ląduje w naprawie. Problemy związane z użytkowaniem komputerów wynikają z kilku podstawowych błędów. Bardzo często zapominamy, że są to urządzenia, o które należy stale dbać i uważać. Warto więc zwrócić uwagę na kilka aspektów. Dzięki temu nasz komputer posłuży nam dłużej i zaoszczędzimy na naprawach. Najczęstsze usterki w komputerach wynikają z przegrzania lub nieprawidłowej troski o system. Zapominamy, że komputer, tak jak i każde inne urządzenie — powinien być czyszczony. A także posiada swoje sprzętowe możliwości.
Przegrzewający się komputer — popsute chłodzenie czy może zaniedbanie?
Bardzo częstą przyczyną poważnych usterek komputera wynika z jego przegrzania. Oczywiście kładzenie laptopa na pościeli czy też innych elementach, które szczelnie zatykają wentylację — nie służy naszemu sprzętowi. Jednak powinniśmy wziąć pod uwagę, że tak jak na półkach w domu, tak i w komputerze zbiera się kurz. Pamiętajmy, by oddawać nasz komputer do serwisu na przeglądy i czyszczenie. Jeśli regularnie poddamy wnętrze naszego komputera czyszczeniu — czyli zostanie on przeczyszczony z kurzu i innych drobnych zabrudzeń — będzie działał lepiej. Warstwa kurzu izoluje podzespoły termicznie. W efekcie zwiększa się temperatura w środku urządzenia. Usuwając kurz — pozwalamy na swobodne „oddychanie” podzespołom. Nie będą się tak mocno nagrzewać i posłużą nam dłużej.
To jak to jest z tym antywirusem?
Antywirusy mają za zadanie pomóc naszemu komputerowi w radzeniu sobie z wirusami. Pamiętajmy jednak, że antywirusy nie ochronią nas przed każdym zagrożeniem. Zdarza się, że ktoś napisze wirusa, na którego antywirus jeszcze nie zadziała. Podobnie jak w przypadku odporności człowieka na choroby. Jeśli nie zdążymy się odpowiednio zaszczepić — wzrastają szansę na złapanie choroby. Warto więc korzystać z antywirusa i aktualizować go na bieżąco. Pamiętajmy także, że kiedy pobieramy rzeczy z internetu, ale antywirus zakazuje nam tego robić — powinniśmy zaniechać pobierania. Jeśli wyłączymy antywirusa — złośliwe oprogramowanie dostanie się do naszego komputer i konieczne będzie oddanie komputera do naprawy. Niestety nie wszystkie pliki z internetu są bezpieczne.
Wydajność komputera
Każde urządzenie posiada swoją wydajność. Jest ona przewidziana przez producenta. Tak więc jeśli zdajemy sobie sprawę, że gra czy program, którego chcemy użyć nie jest zalecany dla komputera o naszych parametrach — nie korzystajmy z niego. Wielu osobom wydaje się, że wymagania sprzętowe są mrzonką. Prawda wygląda tak, że owszem — uruchomimy program czy grę na naszym PC lub laptopie. Jednak siła, którą sprzęt będzie musiał włożyć w jej otwarcie będzie zbyt wysoka. Takie działanie może doprowadzić nawet do nieodwracalnego zepsucia płyty głównej i utraty wszystkich danych. Warto więc zastanowić się dwa razy, zanim odpalimy zbyt wymagającą, jak na nasz sprzęt, grę czy program. Wymagania sprzętowe nie są wyssanymi z palca danymi. To informacje o tym, na jakim sprzęcie program, gra będzie działała optymalnie. Optymalne działanie pozwala na wykorzystanie programu w pełnym jego spektrum bez większych obciążeń dla naszego urządzenia. Tak więc dobieranie odpowiednich programów do parametrów naszego komputera pozwoli nam na wydłużenie okresu żywotności urządzenia. To sposób na skuteczną troskę nad naszym sprzętem.