Browse By

Różnice między sadzonkami truskawek

=Zasadniczą różnicą między sadzonkami, są ich odmiany. Każda odmiana truskawek charakteryzuje się danym kolorem, wielkością, smakiem i zapachem. By możliwe było utrzymanie czystości odmiany, wymagane są specjalne warunki, w których przetrzymuje się sadzonki. Konieczne jest także zachowanie zasad określających dbanie o sadzonki. Większy jest popyt na sadzonki zdrowe, które są jednocześnie czyste (zachowują typowe dla swojej odmiany cechy). Im większe, smaczniejsze i bardziej aromatyczne są owoce, tym odmiana jest popularniejsza i częściej uprawiana. Jednak istnieją inne różnice, na podstawie których rozróżnia się sadzonki.

Truskawki – o czym warto pamiętać?

Sadzonki Frigo i Zielone (świeże) – pierwsza odmiana charakteryzuje się tym, iż sadzonki truskawek frigo przetrzymywane są przez okres zimowy w chłodniach. Takie rośliny można zakupić wczesną wiosną i zasadzić je. Sadzonki typu Frigo, wykopywane są z mateczników późną jesienią. W zimnych temperaturach czekają one na rozpoczęcie sezonu. Z kolei sadzonki Zielone/ świeże, to truskawki, które sadzi się bez wcześniejszego mrożenia. Sadzonki świeże sadzimy późną jesienią aż do zimy; można je również zasadzić wczesną wiosną aż do końca kwietnia. Frigo z kolei, sadzi się od wiosny do połowy lata.

sadzonki truskawek

Termin zakupu – sadzonki można zakupywać przez cały rok. Najlepiej jednak zamawiać sadzonki tuż przed okresem ich zasadzenia, czyli przed wiosną oraz pod koniec lata.

Obfitość plonów – niektóre odmiany truskawek dają plony wynoszące 20 ton na hektar. Jednak, każdy typ truskawek charakteryzuje się zupełnie inną obfitością. Ze względu na różnorodność odmian, niektóre typy truskawek mogą mieć bardzo gęste i liczne rozłogi.
Odporność na różne czynniki – istotne jest, przy zakupie sadzonek, czy dana odmiana truskawek wytrzyma niską temperaturę i czy nie przejmie patogenów z gleby. Dodatkowo, hodowcy zwracają dużą uwagę na choroby liści, mączniaki czy szarą pleśń.

Pora dojrzewania – każda odmiana jest przygotowana na dojrzewanie w innej porze roku. Truskawki możemy zbierać wiosną, latem i bardzo późną jesienią. Jest to jednak zależne od odmiany. Pora dojrzewania sadzonek jest inna przy każdej odmianie – z tego powodu, wybierając odmianę średnio – późną, musimy zadbać o odpowiednie warunki gleby.

Jakość sadzonek – truskawki mogą bardzo różnić się pod względem jakości. Truskawki wysokiej jakości muszą być pozyskane z mateczników, które mają odpowiednio wysoki poziom kwalifikacji. Sadzonki takie rozmnażane są w szkółkach, w celu podtrzymania ich wysokiej jakości.  Dzięki temu, sadzonki będą się charakteryzować cechami przypisanymi do danej odmiany. Zdrowe oraz czyste odmianowo sadzonki mają większą wartość.
Rodzaj –

Przeznaczenie – ze względu na dość dużą liczebność odmian truskawek, można je wykorzystać do różnych celów. Niektóre odmiany świetnie nadają się do przetwarzania na dżemy, konfitury czy soki. Inne odmiany nazywane są truskawkami deserowymi.