Browse By

Rehabilitacja nastolatka – jakie zabiegi są zalecane?

Wady postawy u dzieci i młodzieży stanowią bardzo istotny problem, ponieważ pojawiają się one coraz częściej. Czasami istnieją czynniki, na które nie mamy wpływu, ale wiele elementów można wyeliminować, aby ochronić się przed wadami postawy. Natomiast, gdy problem się już pojawi, należy wdrożyć rehabilitację i inne działanie, które zniweluje kłopot. 

Jakie wyróżnia się wady postawy u dzieci i młodzieży?

Mogą to być wady wrodzone i nabyte. Do pierwszej grupy zalicza się nieprawidłowości wytworzone w obrębie klatki piersiowej i kręgosłupa, czyli okrągłe, wklęsłe, okrągło-wklęsłe, płaskie plecy, skolioza, klatka piersiowa lejkowata i inne. Natomiast w obrębie kończyn dolnych i stóp jest to koślawość kolan, płaska i płasko-koślawa stopa czy dysplazja stawów biodrowych. 

Wśród wad nabytych wyróżnia się takie, które powstały w wyniku chorób i różnych czynników. Do drugiej kategorii zalicza się takie elementy jak: siedzący tryb życia, niewłaściwe obuwie i ubiór, nieodpowiednie noszenie tornistra lub teczki z książkami, złe oświetlenie, problemy emocjonalne i psychiczne, nadmierna nerwowość, złe warunki bytowe i higieniczne, wady wzroku i słuchu, które mogą utrwalać nawyk nieprawidłowego trzymania ciała. 

Jakie działania profilaktyczne można podjąć, aby uchronić się dziecko przed wadą postawy?

Po pierwsze należy zadbać o zapewnienie dziecku odpowiednich warunków w domu. Konieczne jest biurko dostosowane do wzrostu i wady postawy pociechy. Nie bez znaczenia jest też krzesło, oświetlenie i miejsce nauki. Dziecko nie należy również przeciążać pracą i nauką. Należy też zapewnić właściwą ilość odpoczynku i snu, pamiętać o zdrowym odżywianiu, bogatym w odpowiednie składniki odżywcze. Ważne jest także to, aby zaproponować pociesze różne formy spędzania wolnego czasu: rower, gra w piłkę, pływanie czy basen. Trzeba też kupić dziecku odpowiedni tornister, czyli taki, który dostosowany jest do wzrostu pociechy. Należy zadbać o to, aby nie był on za bardzo obciążony. 

U dzieci z wadami postawy bardzo często spotyka się przykurcze mięśni. Wpływa to w szczególności na ograniczenie ruchomości stawów i utrudnia przyjęcie odpowiedniej postawy. W tym przypadku rehabilitacja wymaga rozciągnięcia mięśni i przywrócenia pełnego zakresu ruchomości stawów. 

rehabilitacja

Jakie ćwiczenia korygują wady postawy u dzieci i młodzieży?

Podstawowym elementem leczenia wad postawy są ćwiczenia prowadzone przez doświadczonych fizjoterapeutów, a także wykonywane w domu pod kontrolą rodziców. Za wady postawy odpowiada przede wszystkim zbyt mało czasu spędzanego na świeżym powietrzu, mało ruchu, na przykład na spacerach, czy grze w piłkę. Wśród ćwiczeń korygujących wady postawy należy wymienić mostek, który wzmacnia i rozciąga mięśnie kręgosłupa. Kolejnym ćwiczeniem jest kołyska, czyli sposób na wzmocnienie mięśni kręgosłupa. W tym przypadku należy położyć się na brzuchu i chwycić dłońmi kostki, tworząc w ten sposób kołyskę. Po kilku sekundach wraca się do leżenia na plecach. Wspaniałe efekty może przynieść spacer z książką na głowie. Dzięki temu można ćwiczyć równowagę i wpływać na utrwalenie właściwych wzorców ruchowych. Rehabilitanci polecają też ściąganie łopatek. Dziecko musi stać prosto z opuszczonymi ramionami, ściągnąć do siebie łopatki i próbować je ze sobą połączyć. Istotą jest tutaj lekkie napięcie mięśni i wytrzymanie w takiej pozycji około 10 sekund. Świetne efekty przynosi też tak zwany koci grzbiet. Przyjmuje się tutaj pozycję w klęku podpartym, a biodra, ramiona i plecy powinny stanowić jedną linię. Kolana należy ustawić na szerokości bioder. Trzeba zachować też proste stopy, a ręce rozstawić na szerokość barków. Przy wdechu należy powoli chować głowę między ramionami i podnosić plecy w odcinku piersiowym do góry, tak aby powstał łuk. Pozycję utrzymuje się przez 10 sekund i wraca do klęku. 

Przy problemach z wadami postawy warto skorzystać z rozwiązania, jakimi są zabiegi rehabilitacyjne w Gdańsku lub w innym mieście. Dzięki temu można wpłynąć istotnie na poprawę jakości życia i znacznie zniwelować wadę.