Browse By

Racjonalne żywienie zwierząt – na czym polega?

Racjonalne żywienie zwierząt – na czym polega?

Żywienie zwierząt, które znajdują się w gospodarstwie nie jest wcale aż tak prostym zajęciem, jakby się mogło osobom postronnym wydawać. Aby odpowiednio można było zadbać o zwierzęta gospodarcze potrzebna jest wiedza z wielu zakresów. Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, w jaki sposób funkcjonuje trawienie pasz, zarówno na poziomie fizjologicznym, jak też i biochemicznym. Oprócz tego, trzeba także wiedzieć, w jaki sposób przyswajane są poszczególne składniki odżywcze oraz oczywiście jaki jest skład chemiczny podawanej zwierzętom paszy. Bez tej wiedzy, karmienie zwierząt w gospodarstwie może być pracą syzyfową.

W jaki sposób racjonalnie żywić zwierzęta?

Po pierwsze, wszystko oczywiście zależy od tego, jakie zwierzęta są hodowane w gospodarstwie. Inaczej żywione będą świnie, a inaczej krowy czy gęsi. Jednak każde zwierze potrzebuje jednego: odpowiednio dobranych dawek pokarmu, w których będą znajdować się w odpowiednich ilościach, składniki odżywcze potrzebne do normalnego i zdrowego funkcjonowania.

Dobrze obliczona ilość potrzebnego pokarmu na jednostkę produkcji (czyli na jedno zwierzę) pozwala rolnikowi oszacować koszta, jakie będzie musiał wyłożyć, aby nakarmić całą populację swoich zwierząt gospodarczych.

Oczywiście oprócz odpowiedniej paszy, każde zwierze powinno także być suplementowane i powinno dostawać odpowiednie dodatki pokarmowe. Dzięki takim zabiegom zmniejszane jest prawdopodobieństwo chorób, czy też osłabienia danej partii zwierząt. Stają się one po prostu dużo bardziej odporne na różnego rodzaju czynniki chorobotwórcze.

Gdzie kupować dobrej jakości paszę dla zwierząt?

Aby mieć pewność, co do jakości żywienia zwierząt, warto jest zaopatrywać się w paszę u najlepszych producentów, lub w specjalistycznych sklepach rolniczych. Zdecydowanie warto jest postawić na takie pasze, które zapewnią zwierzętom wszystkie potrzebne składniki odżywcze.

„Jeżeli jesteś osobą, która dopiero co rozpoczęła swoją przygodę z hodowlą zwierząt gospodarczych, to z pewnością dobrze zrobisz, jeżeli zapytasz się o to i owo osoby, które są znacznie bardziej doświadczone od ciebie. Dzięki temu zdobędziesz niezbędną wiedzę na temat żywienia poszczególnych gatunków zwierząt.”

 

O czym jeszcze warto jest pamiętać przy  żywieniu zwierząt?

Są także bardziej prozaiczne rzeczy, o których należy pamiętać przy żywieniu zwierząt. Jedną z nich są preferencje, jakie wykazują zwierzęta dotyczące smaku pokarmu. Oczywiście dieta powinna być urozmaicona, na ile oczywiście pozwala budżet – kwestie ekonomiczne przy żywieniu zwierząt także powinny być brane pod uwagę!

Także technika żywienia może się różnić w zależności od tego, jakie zwierzę jest karmione. Wyróżnia się dwie techniki: grupową oraz indywidualną.

Jak się żywi poszczególne gatunki zwierząt?

Świnie to zwierzęta monogastryczne, które najlepiej radzą sobie z treściwymi paszami, zielonką czy też parowanymi ziemniakami. Świnię można także karmić mieszankami przemysłowymi, śrutami z nasion strączkowych, czy też śrutami zbożowymi.

Drób – ten rodzaj zwierząt karmiony jest przede wszystkim pełnoporcjowymi mieszankami paszowymi. Oczywiście, drobiu trzeba zapewnić także nieograniczony dostęp do wody, ponieważ jej spożycie wynosi od 2 do 3 ml na 1 gram spożytej paszy.

Jak więc widać na przykładzie tych dwóch gatunków zwierząt, ich żywienie nieco się od siebie różni i przy każdym zwierzęciu trzeba ustalać jego potrzeby indywidualnie. Dzięki temu zwierzęta będą odpowiednio dobrze rosnąć i rozwijać się, a co za tym idzie, będą także przynosić zyski.