Produkcja własna czy kontraktowa – która jest bardziej opłacalna w przypadku suplementów diety?
Suplementy diety dla wielu z nas są nieodłączną częścią codziennego funkcjonowania. Zanim jednak trafią do rąk odbiorców, konieczne jest ustalenie warunków ich produkcji. I tutaj pojawia się jedno z najważniejszych pytań: warto postawić na produkcję własną, czy też na kontraktową? Jakie są wady i zalety obu rozwiązań i kiedy warto zdecydować się na outsourcing?
Zalety i wady produkcji własnej
Warto się na nią zdecydować, jeśli chcesz mieć większą kontrolę nad całością procesu produkcyjnego. Stawiając na produkcję własną, możesz nie martwić się o nieterminowe dostawy z winy podwykonawcy i samodzielnie odpowiadasz za przeprowadzanie badań, udowadniających skuteczność i bezpieczeństwo wytwarzanych przez Ciebie suplementów diety. To Ty ustalasz standardy produkcji. Dzięki temu doskonale wiesz, że produkt będzie spełniał wszystkie wytyczone przez Ciebie założenia oraz nie narażasz się na straty spowodowane działaniami nierzetelnego wykonawcy. A te mogą być niebagatelne.
Produkcja własna jest znacznie większym wydatkiem niż produkcja kontraktowa. Samodzielnie musisz zainwestować w personel, szkolenia, strategię marketingową i szereg innych aspektów. Musisz we własnym zakresie sprawdzać wszystkich dostawców. Jakość gotowego wyrobu zależy od jakości jego surowców, a te muszą pochodzić z zaufanych źródeł. Klienci znacznie mniej wierzą badaniom wykonanym przez producenta wyrobu. Panuje przekonanie, że mogą one być przekłamane tak, by podnieść wyniki sprzedaży. Czasem samodzielna produkcja jest po prostu nieopłacalna. Jest tak np. wtedy, gdy niektóre suplementy są znacznie bardziej popularne w określonym czasie.
Dlaczego warto postawić na produkcję kontraktową?
Produkcja kontraktowa jest skuteczną pomocą na start. Firma stawiająca pierwsze kroki nie ma wystarczającego budżetu na budowę własnego zakładu produkcyjnego, dlatego też zlecenie produkcji podwykonawcom będzie oznaczało dużą oszczędność. Możliwe jest również szybsze wejście na nowy obszar. Jeśli planujesz rozszerzyć swój asortyment, a niekoniecznie masz rozeznanie w dziedzinie, w którą planujesz wejść, możesz skorzystać z pomocy specjalistów w firmie podwykonawczej. Podwykonawcom można zlecić zajęcie się produkcją towarów, na które zapotrzebowanie jest jedynie sezonowe, dzięki czemu skutecznie zmniejszysz koszty. To na barki podwykonawcy może spaść wykonanie analizy działań konkurencji, a także ustalanie standardów produkcji, jakie będą obowiązywały.
Produkcja kontraktowa, tak jak każde inne rozwiązanie, niesie za sobą również istotne zagrożenia. Pojawia się ryzyko współpracy z nieuczciwym dostawcą. Niestarannie wykonana produkcja, opóźnienia i inne kłopoty to chleb powszechny, jeśli źle trafisz. Masz również mniejszą kontrolę nad dostawcami. Podwykonawca twierdzi, że są oni godni zaufania, lecz czy możesz mieć w tym zakresie absolutną pewność? Zdarza się, że niektóre firmy mają tak charakterystyczną strategię reklamową, a zlecenie jej prowadzenia innej firmie może skończyć się niemałymi stratami. Możliwe jest również otrzymanie niższej jakości produktu. Istnieje wówczas ryzyko pojawienia się opinii, że na rynek trafiły podróbki Twojego wyrobu.
Kiedy warto zdecydować się na outsourcing?
Outsourcing, czyli działania obejmujące m.in. produkcję kontraktową, są bardzo dobrym rozwiązaniem w wielu przypadkach. Jakich?
- Gdy dopiero rozpoczynasz działalność. Outsourcing to skuteczny sposób na zmniejszenie kosztów.
- Gdy dostrzegasz, że samodzielna produkcja nie przynosi takich zysków, jakich oczekujesz.
- Jeśli planujesz wejść w obszar, w którym nie masz rozeznania, poproś o pomoc firmę zewnętrzną. Dzięki jej wsparciu i doświadczeniu rozwiniesz skrzydła znacznie szybciej, niż się spodziewasz.
Produkcja kontraktowa suplementów diety jest obecnie bardzo popularna, dzięki czemu można dziś znaleźć wiele materiałów na jej temat. Zapoznaj się z nimi, zanim podejmiesz ostateczną decyzję, rozważnie wybierz najlepszego podwykonawcę i ciesz się zyskami!