Browse By

Prezent dla 4 letniej dziewczynki – najlepsze propozycje zabawek

Obecnie na rynku zabawkowym wybór jest ogromny. Możemy przebierać wśród tysięcy lalek, maskotek, książeczek i wielu innych. Coraz więcej osób tworzy też zabawki własnoręcznie, a do łask powracają te wykonane z drewna. Zastanawiając się nad tym, jaki prezent dla dziecka będzie najlepszy, powinniśmy wziąć pod uwagę wiele czynników: oczywiście upodobania malucha, jego zainteresowania, ale także to jakie funkcje spełnia zabawka. Ma służyć tylko rozrywce czy może jednocześnie pozytywnie wpływać na rozwój dziecka i wspomagać bezpieczne i kreatywne poznawanie przez nie świata?

Dlaczego warto dać na prezent rozwojową zabawkę?

Często spotykamy się z sytuacją, w której nie wiemy, co kupić swojemu dziecku lub maluchowi naszych najbliższych. Dostaje ono zabawki od rodziców, dziadków, krewnych, przyjaciół i po pewnym czasie okazuje się, że ma już wszystko, czego dusza zapragnie. Nagromadzenie zabawek powoduje, że dziecko szybko się nimi nudzi, nieraz dochodzi do sytuacji, że nawet nie wie ono, jakie zabawki posiada lub też ma takie, którymi nigdy się nie bawiło. Takie podejście jest wysoce nieekologiczne i złe nawet ze względów praktycznych – sterta zabawek zajmuje dużo miejsca i zbiera kurz. Dlatego też warto poważnie zastanowić się przed kupnem kolejnej lalki czy pluszaka i pomyśleć, czy nie istnieje rzecz, która jednocześnie ucieszy dziecko i będzie dobre dla jego rozwoju fizycznego i psychicznego. 

Rola zabawek sensorycznych w rozwoju 4- latka

Zabawki sensoryczne, czyli zabawki wspomagające rozwój, to najlepszy prezent dla dziecka z kilku względów:

  • Wspierają rozwój motoryki dziecka, ponieważ zabawy np. piłeczkami wymagają precyzji, mocnego chwytu i dokładności.
  • Pozytywnie wpływają na rozwój wszystkich zmysłów: intensywne, kontrastowe kolory zabawek wspierają wzrok; różnorodne dźwięki rozwijają słuch; zastosowanie faktur od miękkich i puchatych po twarde i szorstkie ćwiczą zmysł dotyku; użycie różnych środków zapachowych a niekiedy nawet smaków, pozwala rozwijać węch i smak.
  • Można wykorzystywać je w kreatywnej zabawie z dzieckiem, co zbliży Was do siebie.
  • Różne kolory i faktury interesują dziecko, które chętnie wraca do zabawek sensorycznych.
  • Zabawki mogą służyć do wspólnej nauki, możesz nauczyć dziecko nazywać kolory, liczyć, a nawet czytać. Ich uniwersalność sprawia, że mają wiele zastosowań!

Idealne zabawki rozwojowe dla 4 letniej dziewczynki

Jakie zabawki będą najbardziej atrakcyjne dla 4 latki? Wybierając zabawkę lub grę edukacyjną dla 4 latki warto wybrać przedmiot, który sprawi, że dziewczynka zechce z niego skorzystać i jednocześnie wesprze ją w rozwoju. 

Dziewczynce mogą się spodobać różnego rodzaju gniotki – ostatnio bardzo popularne zabawki cieszące się uznaniem zarówno młodszych jak i starszych. Gniotki mogą być wypełnione mąką, kuleczkami orbis czy pianką, dzięki czemu ich gniecenie jest bardzo przyjemne. Producenci starają się również zadbać o efekty wizualne, dlatego w gniotkach znajdziemy wiele kolorów kulek, farbki czy brokat i inne świecące dodatki. Zabawki te często występują w uroczych kształtach np. zwierzątek, a nawet jako bohaterowie ulubionych dziecięcych bajek. Gniotki wspomagają zmysł dotyku.

Kolejną zabawką polecaną dla 4 letniej dziewczynki jest basen z piłeczkami – piłeczki można wykorzystać na wiele sposobów, a sam basen sprawi dziecku ogromną frajdę. Odpowiednio wykorzystując tę zabawkę, możemy rozwijać u dziecka motorykę, zmysł dotyku i wzroku, a także używać jej do nauki, np. licząc piłeczki. 

zabawa

Zabawkami wspierającymi dotyk i słuch oraz angażującymi dziecko będzie też memo dotykowe i słuchowe. Dotykowe polega na tym, że w woreczku umieszczone są różne przedmioty o odmiennych fakturach, zadaniem dziecka jest wybrać dwa takie same, bez użycia wzroku. Memo słuchowe to różne przedmioty skryte w jednakowych pudełeczkach, potrząsając je, dziecko usłyszy różne dźwięki, które powinno zgadywać. 

Świetną zabawą wspomagającą walkę z nadwrażliwością dotykową, rozwijającą kreatywność i zdolności plastyczne jest też malowanie palcami. Specjalne farbki do tego przeznaczone są nietoksyczne, a ich żywe kolory możesz również wykorzystać do nauki.

Doskonałą zabawką sensoryczną są także klocki, obecnie popularność zdobywają te drewniane. Z klocków możecie tworzyć różne budowle, ćwicząc motorykę. Dostępne są również klocki, które mają w środku dziurki i należy przewlec je na sznurku lub nałożyć na podstawkę. Są one zazwyczaj wielokolorowe i można wykorzystywać je na wiele sposobów!