5 sposobów na poprawę wydajności frezarki
Wszelkiego rodzaju obrabiarki to niezwykle przydatne narzędzia w dzisiejszym przemyśle. Działają one na naprawdę dużą skalę i wraz z rozwojem techniki można je ulepszać oraz modernizować. Dobrym tego przykładem jest frezarka.
Urządzenie to jest najmłodszym, ale i najbardziej skomplikowanym urządzeniem służącym do skrawania powierzchni, którego modernizacja jest w stanie praktycznie zmienić, z przy tym ulepszyć wszystkie jego funkcje.
Po co zwiększać wydajność frezarki?
Wraz z rozwojem przemysłu rozwijają się narzędzia mu służące, dlatego usprawnienie frezarki może znacznie zwiększyć jakość wykonywanych dzięki niej produktów, a przy tym niezwykle ułatwić pracę osobom, które nią operują.
Frezarki powstały na początku XIX wieku i od tamtego czasu są stale modernizowane, by dalej służyć gospodarce. Wszelkie ulepszenia zwiększające wydajność mają więc sprawić, że produkty wykorzystywane w lotnictwie, motoryzacji, medycynie, przemyśle budowalnym itd. będą stale tworzone z jak największą dokładnością.
Jakie parametry można poprawić?
Frezarki są bardzo elastycznym do modernizacji urządzeniem. Można w nich usprawnić praktycznie każdy element ich budowy czy to wrzeciona i stół współrzędnych, czy nawet część sterowniczą. Ponadto można je łączyć z innymi funkcjonalnymi urządzeniami nie tylko usprawniającymi obrabianie, ale także zwiększającymi nasze bezpieczeństwo.
Sposoby na poprawę wydajności frezarki
Każdy miłośnik mechaniki jest w stanie na swój sposób zmodernizować maszyny, na jakich pracuje, natomiast poniżej przedstawiamy 5 najlepszych i najbardziej podstawowych sposobów na poprawę jakości pracy frezarki.
- Jednym z podstawowych działań mogących usprawnić frezarkę jest poszerzenie jej zasobów o wyposażenie elektryczne, jeśli takowego jeszcze nie posiada. Nowoczesne frezarki zwane też obrabiarkami CNC są wyposażone w nowe funkcje np. sterowanie numeryczne. W dawniejszym sprzęcie jeszcze tego nie ma, ale bez problemu można je usprawnić, dzięki dodaniu osobnych sterowników do podstawowego systemu optymalizując przy tym czas pracy.
- Nawet jeśli posiadamy nowszą obrabiarkę CNC, to w jej elektronicznym wyposażeniu znajduje się podstawowe oprogramowanie. Aby więc ulepszyć działanie frezarki, można skutecznie ulepszyć program, zwłaszcza sterowników, dzięki czemu jakość obróbki znacznie wzrośnie. W tym celu należy oczywiście zgłosić się do specjalisty, ale dzięki temu unikniemy wszelkich błędów systemu CNC i zwiększymy dokładność frezowania.
- Kolejną możliwością usprawnienia frezarki jest wymiana lub poszerzenie zasobu narzędzi we wrzecionach. Podstawowe narzędzia skrawające są zazwyczaj bardzo uniwersalne i nie są w stanie zapewnić idealnej precyzji czy oryginalnego wykończenia. Odpowiednie końcówki wrzeciona pozwalają także na idealną regulację osprzętu, dzięki czemu możemy dostosować parametry skrawania do naszych potrzeb.
- Na większą precyzję pozwala również montaż odczytów cyfrowych do frezarek. Urządzenia te zapewniają kontrolę nad przesuwaniem frezarki i nad obróbką przedmiotu za pomocą odczytu współrzędnych absolutnych (ABS) i przyrostowych (INC). Odczyty cyfrowe zapewniają znacznie szybszą pracę obrabiarki, a przy tym bardziej dokładne skrawanie przedmiotów.
- Ostatnim już bardzo popularnym sposobem na poprawę wydajności frezarki jest montaż specjalnego e-prowadnika. Urządzenie to podobnie jak sterowniki i odczyty cyfrowe do frezarki jest w stanie kompatybilnie współdziałać z frezarką, skutecznie ją przy tym stabilizując oraz zapewniając bezpieczeństwo użycia. E-prowadniki chronią użytkowników maszyn przed wiórkami oraz wszelkimi zdarzeniami związanymi z dostaniem się kabli pod wrzeciono. Dzięki temu praca z frezarką może przebiegać znacznie szybciej bez ryzyka wypadku.
Warto tutaj zaznaczyć, że z roku na rok elementy usprawniające działanie maszyn przemysłowych również są modernizowane, dlatego z czasem być może nie będą one praktyczne dla frezarek, ale tymczasem służą im swoją funkcjonalnością.
Podsumowanie
Działanie frezarki, jak i innych rodzajów obrabiarek jest nieocenione we współczesnym przemyśle. Świat się rozwija, a dawne urządzenia wciąż mogą nam służyć. Ich modernizacja i poprawa wydajności są jednak wskazane, jeśli chcemy korzystać z nich przez kolejne lata. Dlatego też wzbogacanie ich o takie urządzenia jak odczyty cyfrowe czy e-prowadniki są jednymi z wielu podstawowych sposobów na skuteczną modernizację, zwiększenie jakości tworzonych produktów i dbanie o bezpieczeństwo.