Browse By

5 sposobów na poprawę wydajności frezarki

Wszelkiego rodzaju obrabiarki to niezwykle przydatne narzędzia w dzisiejszym przemyśle. Działają one na naprawdę dużą skalę i wraz z rozwojem techniki można je ulepszać oraz modernizować. Dobrym tego przykładem jest frezarka.

Urządzenie to jest najmłodszym, ale i najbardziej skomplikowanym urządzeniem służącym do skrawania powierzchni, którego modernizacja jest w stanie praktycznie zmienić, z przy tym ulepszyć wszystkie jego funkcje.

Po co zwiększać wydajność frezarki?

Wraz z rozwojem przemysłu rozwijają się narzędzia mu służące, dlatego usprawnienie frezarki może znacznie zwiększyć jakość wykonywanych dzięki niej produktów, a przy tym niezwykle ułatwić pracę osobom, które nią operują.

Frezarki powstały na początku XIX wieku i od tamtego czasu są stale modernizowane, by dalej służyć gospodarce. Wszelkie ulepszenia zwiększające wydajność mają więc sprawić, że produkty wykorzystywane w lotnictwie, motoryzacji, medycynie, przemyśle budowalnym itd. będą stale tworzone z jak największą dokładnością.

Jakie parametry można poprawić?

Frezarki są bardzo elastycznym do modernizacji urządzeniem. Można w nich usprawnić praktycznie każdy element ich budowy czy to wrzeciona i stół współrzędnych, czy nawet część sterowniczą. Ponadto można je łączyć z innymi funkcjonalnymi urządzeniami nie tylko usprawniającymi obrabianie, ale także zwiększającymi nasze bezpieczeństwo.

Sposoby na poprawę wydajności frezarki

Każdy miłośnik mechaniki jest w stanie na swój sposób zmodernizować maszyny, na jakich pracuje, natomiast poniżej przedstawiamy 5 najlepszych i najbardziej podstawowych sposobów na poprawę jakości pracy frezarki.

  1. Jednym z podstawowych działań mogących usprawnić frezarkę jest poszerzenie jej zasobów o wyposażenie elektryczne, jeśli takowego jeszcze nie posiada. Nowoczesne frezarki zwane też obrabiarkami CNC są wyposażone w nowe funkcje np. sterowanie numeryczne. W dawniejszym sprzęcie jeszcze tego nie ma, ale bez problemu można je usprawnić, dzięki dodaniu osobnych sterowników do podstawowego systemu optymalizując przy tym czas pracy.
  2. Nawet jeśli posiadamy nowszą obrabiarkę CNC, to w jej elektronicznym wyposażeniu znajduje się podstawowe oprogramowanie. Aby więc ulepszyć działanie frezarki, można skutecznie ulepszyć program, zwłaszcza sterowników, dzięki czemu jakość obróbki znacznie wzrośnie. W tym celu należy oczywiście zgłosić się do specjalisty, ale dzięki temu unikniemy wszelkich błędów systemu CNC i zwiększymy dokładność frezowania.
  3. Kolejną możliwością usprawnienia frezarki jest wymiana lub poszerzenie zasobu narzędzi we wrzecionach. Podstawowe narzędzia skrawające są zazwyczaj bardzo uniwersalne i nie są w stanie zapewnić idealnej precyzji czy oryginalnego wykończenia. Odpowiednie końcówki wrzeciona pozwalają także na idealną regulację osprzętu, dzięki czemu możemy dostosować parametry skrawania do naszych potrzeb.
  4. Na większą precyzję pozwala również montaż odczytów cyfrowych do frezarek. Urządzenia te zapewniają kontrolę nad przesuwaniem frezarki i nad obróbką przedmiotu za pomocą odczytu współrzędnych absolutnych (ABS) i przyrostowych (INC). Odczyty cyfrowe zapewniają znacznie szybszą pracę obrabiarki, a przy tym bardziej dokładne skrawanie przedmiotów.
  5. Ostatnim już bardzo popularnym sposobem na poprawę wydajności frezarki jest montaż specjalnego e-prowadnika. Urządzenie to podobnie jak sterowniki i odczyty cyfrowe do frezarki jest w stanie kompatybilnie współdziałać z frezarką, skutecznie ją przy tym stabilizując oraz zapewniając bezpieczeństwo użycia. E-prowadniki chronią użytkowników maszyn przed wiórkami oraz wszelkimi zdarzeniami związanymi z dostaniem się kabli pod wrzeciono. Dzięki temu praca z frezarką może przebiegać znacznie szybciej bez ryzyka wypadku.

frezarka

Warto tutaj zaznaczyć, że z roku na rok elementy usprawniające działanie maszyn przemysłowych również są modernizowane, dlatego z czasem być może nie będą one praktyczne dla frezarek, ale tymczasem służą im swoją funkcjonalnością.

Podsumowanie

Działanie frezarki, jak i innych rodzajów obrabiarek jest nieocenione we współczesnym przemyśle. Świat się rozwija, a dawne urządzenia wciąż mogą nam służyć. Ich modernizacja i poprawa wydajności są jednak wskazane, jeśli chcemy korzystać z nich przez kolejne lata. Dlatego też wzbogacanie ich o takie urządzenia jak odczyty cyfrowe czy e-prowadniki są jednymi z wielu podstawowych sposobów na skuteczną modernizację, zwiększenie jakości tworzonych produktów i dbanie o bezpieczeństwo.