Browse By

Jak objawia się nerwica alkoholowa?

Nerwica to niepsychotyczne zaburzenie psychiczne polegające na odczuwaniu wzmożonego poczucia lęku i wywołanego nim cierpienia. Spowodowana jest zazwyczaj nierozwiązanymi konfliktami wewnętrznymi i w znacznym stopniu wpływa na życie dotkniętej nią osoby, upośledzając jej zdolność do codziennego funkcjonowania. Nerwica może mieć podłoże genetyczne, główną przyczynę jej rozwoju stanowią jednak czynniki psychologiczno-społeczne, które odpowiadają za około 70% wszystkich zdiagnozowanych przypadków. Istotny wpływ na rozwój tego zaburzenia ma uzależnienie od środków psychoaktywnych, w tym przede wszystkim alkoholu.

Na czym polega nerwica alkoholowa?

Nerwica alkoholowa występuje wraz z uzależnieniem od alkoholu. Między dwoma schorzeniami zachodzi zależność dwustronna. Oznacza to, że nerwica może sprawić, iż cierpiąca z jej powodu osoba popada w nałóg, równocześnie to nałóg jest w stanie wywołać nerwicę, ponieważ zmagające się z uzależnieniem osoby są znacznie bardziej podatne na zaburzenia psychiczne. W wypadku nerwicy alkoholowej mowa więc o tak zwanej podwójnej diagnozie, czyli równoczesnym występowaniu nerwicy i alkoholizmu. Nie ma przy tym znaczenia, które zaburzenie wystąpiło jako pierwsze.

Jak objawia się nerwica alkoholowa?

Nerwica to zaburzenie, któremu towarzyszą przede wszystkim objawy lękowe, a także inne objawy psychiczne i fizyczne. Do objawów psychicznych zaliczają się między innymi:

  • poczucie niepokoju,
  • chwiejność emocjonalna,
  • zniechęcenie,
  • odczuwanie niezrozumiałego lęku,
  • wrażenie umierania.

Objawami fizycznymi, które często towarzyszą nerwicy są z kolei:

  • bóle głowy,
  • mdłości,
  • przyspieszone tętno,
  • podwyższone ciśnienie tętnicze krwi,
  • przewlekły kaszel,
  • suchość jamy ustnej,
  • zaburzenia wzroku,
  • zaburzenia słuchu,
  • świąd skóry.

Osoby zmagające się z nerwicą alkoholową doświadczają również często bólu innych części ciała. Wystąpić mogą ponadto objawy zbliżone do zawału serca, udaru mózgu oraz nowotworów złośliwych.

Terapia nerwicy

Pacjenci, którzy zmagają się z nerwicą alkoholową, często zwlekają z udaniem się po pomoc. Jest to spowodowane postępującą wraz z chorobą izolacją oraz obawą przed negatywną reakcją społeczeństwa – atakami personalnymi oraz agresją słowną, a często także fizyczną. Nieleczona nerwica ulega jednak pogłębieniu, mogąc w efekcie powodować poważne zagrożenie dla zdrowia, a także życia cierpiącej na nią osoby, dlatego tak ważne jest jak najszybsze wdrożenie odpowiedniej terapii. Podstawą skutecznego leczenia nerwicy jest psychoterapia dopasowywana do charakteru objawów i ich nasilenia. Najczęściej stosowane są psychoterapia psychodynamiczna, psychoterapia poznawczo-behawioralna oraz techniki relaksacyjne. W razie konieczności może zostać wdrożona również farmakoterapia służąca zmniejszeniu towarzyszących nerwicy dolegliwości bólowych.

nerwica

Na czym polega leczenie podwójnej diagnozy?

Podwójna diagnoza, a więc sytuacja, w której nerwicy towarzyszy uzależnienie od substancji psychoaktywnych, wymaga specjalistycznego leczenia psychiatrycznego. W celu zapewnienia bezpieczeństwa osobom cierpiącym z powodu podwójnej diagnozy, muszą one zostać objęte szczególnym nadzorem medycznym. Jest to spowodowane faktem, iż wraz ze zmniejszeniem dawki środka uzależniającego objawy nerwicy ulegają nasileniu, przyjmując formę, która może zagrażać zarówno zdrowiu, jak i życiu pacjenta. W leczeniu podwójnej diagnozy często niezbędne jest zastosowanie farmakoterapii z wykorzystaniem leków psychotropowych. Istotna jest także psychoterapia, dzięki której pacjent:

  • uczy się rozpoznawać mechanizmy choroby,
  • wypracowuje konstruktywne sposoby radzenia sobie z codziennymi problemami,
  • nabywa umiejętności wyrażania swoich emocji,
  • zaczyna postrzegać świat w jaśniejszych barwach.

Leczenie nerwicy k. Brzegu

Polecane leczenie nerwicy k. Brzegu i okolic oferuje Ośrodek Terapii Uzależnień FreeDom. Zatrudnieni w placówce wysoce wykwalifikowani i doświadczeni lekarze oraz terapeuci pomagają zidentyfikować problem, a następnie dostarczają narzędzi niezbędnych do poradzenia sobie z nim w sposób konstruktywny. W Ośrodku Terapii Uzależnień FreeDom organizowana jest również terapia dla osób z podwójną diagnozą, w trakcie której lekarze psychiatrzy kierują pacjenta na detoksykację przeprowadzaną pod stałym nadzorem medycznym i w razie konieczności aplikują leki psychotropowe. Pacjenci poddawani są psychoterapii, która pozwala im nauczyć się nazywania i wyrażania swoich emocji oraz bardziej optymistycznego spojrzenia na świat. Terapeuci Ośrodka Terapii Uzależnień FreeDom indywidualnie podchodzą do każdego podopiecznego i służą pomocą na każdym etapie leczenia.