Browse By

Pracownicze Plany Kapitałowe – czy trzeba do nich przystąpić?

Oszczędności na przyszłość to niezwykle ważna kwestia, o której często zapominamy. Odkładanie pieniędzy na potencjalne wydatki w przyszłości, a także na sytuacje kryzysowe, spychane są na dalszy plan ze względu na inne wydatki. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że przy odpowiednim planie w tym zakresie, nie trzeba odkładać wcale dużo, aby po zakończeniu kariery zawodowej móc korzystać z naprawdę przyzwoitych zasobów finansowych. Rozwiązaniem tego problemu mogą być Pracownicze Plany Kapitałowe. Na czym one polegają i kto może z nich skorzystać? Jakie plusy niesie za sobą zapisanie się do takiego programu i czy można z niego zrezygnować? Sprawdź!

Zadbaj o spokojną i dostatnią przyszłość

Każdy z nas marzy o tym, aby po latach ciężkiej pracy i stresów związanych z codziennymi wyzwaniami zawodowymi, móc w końcu nieco odpocząć – zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Niestety trudno będzie osiągnąć taki stan, jeśli przez lata otrzymywania pensji nie uda nam się nic odłożyć. Choć posiadanie oszczędności nie jest konieczne wielu osobom do szczęścia, to w kryzysowych sytuacjach dodatkowe zasoby finansowe mogą okazać się nieocenione i nawet uratować nam życie. Dlatego też warto zacząć robić oszczędności jak najszybciej, aby zapewnić sobie i swoim najbliższym szczęśliwą i spokojną przyszłość, bez zagrożenia, że w przypadku nagłego wypadku dowolnego rodzaju, zabraknie środków pieniężnych na najważniejsze potrzeby.

Oszczędzanie wymaga systematyczności

Wiele osób skupia się na tym, co tu i teraz, nie zastanawiając się nad przyszłością i koniecznością odkładania na nią pieniędzy. Sporo młodych osób nie widzi w tym sensu lub po prostu uważa, że nie może sobie na to pozwolić, jednak robienie oszczędności wcale nie jest takie trudne. Nie trzeba koniecznie odkładać dużych sum pieniędzy, ważna jest systematyczność oraz skrupulatność. Dlatego też, aby oszczędzanie długoterminowe było naprawdę skuteczne, warto skorzystać z dobrze przygotowanego programu, który znacznie ułatwi to zadanie. Takim rozwiązaniem jest na przykład dobrowolny system oszczędzania długoterminowego dla pracowników w Polsce, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe.

oszczędzanie dzięki ppk

Pracownicze Plany Kapitałowe to świetny sposób na łatwe oszczędzanie.

Pracownicze Plany Kapitałowe, czyli w skrócie PPK, to system dobrowolny. Należeć do niego może każdy pracownik w Polsce, który spełni określone kryteria. Po pierwsze, istotne jest, aby odprowadzał on składki emerytalno-rentowe. Ponadto może on zdecydować się na przystąpienie do tego programu, dopiero gdy przepracuje minimum 90 dni w danej firmie. Musi być to pracownik między 18. a 55. rokiem życia. Jeśli te warunki są spełnione, to osoba jest zapisywana do PPK automatycznie, jednak w każdej chwili może program opuścić. W przypadku starszych pracowników konieczne jest zapisanie się samodzielnie, ponieważ osoby pomiędzy 55. a 70. rokiem życia, które pracują legalnie i odprowadzają składki emerytalno-rentowe, nie są zapisywane do PPK automatycznie.

Pamiętaj, że PPK to program dobrowolny, a nie przymusowy

Choć pracownicy w Polsce, którzy spełniają określone w systemie kryteria, są zapisywani do niego automatycznie, to jednak nie są oni zmuszani do korzystania z tego programu. Taka procedura stosowana jest ze względu na brak świadomości wielu osób na temat możliwości korzystania z takiego systemu. Gdy są oni informowani o tym, że do niego należą – bardziej interesują się oni tym, co dobrego może im to przynieść oraz na czym polega długookresowe oszczędzanie w systemie PPK. Dlatego też zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem sprawa prezentuje się w ten sposób. Jeśli jednak po zapoznaniu się z informacjami na ten temat ktoś zdecyduje, że jednak nie chce korzystać z tej opcji, to może się z niej wypisać w każdym momencie.

Pracownicze Plany Kapitałowe to bardzo prosty sposób na dokonanie naprawdę sporych oszczędności na przyszłość. Jest to rozwiązanie, z którym warto się dobrze zapoznać i przeanalizować, jakie korzyści dla nas niesie. Możliwość należenia do programu jest bardzo elastyczna. Każdy pracownik może się z niego wypisać, ale może także ponownie do niego przyłączyć. Ponadto nie ma ograniczenia liczby wypisów i ponownych wpisów do PPK.


Inpensa to biuro rachunkowe, które od niedawna zajmuję się także PPK we Wrocławiu. Dzięki takim usługom, prowadzenie PPK w firmie jest znacznie ułatwione i usprawnione. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółową ofertą.