Browse By

Jak odpowiednio dbać o instrumenty smyczkowe?

Instrumenty smyczkowe takie jak skrzypce, wiolonczele, altówki, kontrabasy wymagają szczególnej konserwacji, ponieważ zostały wykonane z drewna, które jest materiałem bardzo podatnym na wpływ warunków zewnętrznych.

Jak odpowiednio je pielęgnować? Co zrobić by służyły nam jak najdłużej?

Przechowywanie instrumentów smyczkowych

Instrumenty należy przechowywać w specjalnie do tego celu przeznaczonych futerałach, które zabezpieczają przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych i skrajnych temperatur, albo bardzo wysokich, albo bardzo niskich, ponieważ drewno w takich warunkach będzie ulegało deformacjom, rozklejaniu lub pękaniu. Najbardziej optymalną jest temperatura pokojowa. Przechowując instrumenty smyczkowe w futerale nie należy narażać ich na uszkodzenia mechaniczne w postaci wgniecenia, a poza tym unikać kontaktu z ogniem i wysokimi temperaturami, gdyż jest on wykonany z materiałów łatwopalnych. Przed użytkowaniem dobrze zapiąć zamki, gdyż nie zamknięcie ich może doprowadzić do wypadnięcia instrumentu. Sprawdzić należy także stan rączek, pasów, szelek, karabinków i półkółek, gdyż ulegają zużyciu. Wtedy wymieniamy lub naprawiamy uszkodzoną część futerału.

futerał skrzypcowy

Futerał na skrzypce pozwoli utrzymać Twój instrument w doskonałej kondycji

Dbaj nie tylko o instrument, ale również o futerał

Futerał na instrumenty smyczkowe powinien być wyposażony w higrometr, służący do mierzenia wilgotności powietrza, co ma istotny wpływ na stan techniczny instrumentu i od czego zależy jego brzmienie. Jeśli przechowywane są w zbyt niskiej wilgotności drewno rozsycha się i pęka, co powoduje utratę dźwięku przez instrument. Optymalna wilgotność dla instrumentów smyczkowych to 45 do 75%. Dla utrzymania odpowiedniej wilgotności niezbędny jest specjalny nawilżacz wewnątrz futerału, w który są wyposażone tego typu produkty przeznaczone dla instrumentów smyczkowych, aby nie narażać drewna na rozsychanie się. W obudowie nawilżacza jest wkład nasączony wodą, dzięki któremu w futerale utrzymuje się właściwa wilgotność powietrza. Najlepiej stosować do niego tak zwaną „srebrną wodę”, która oprócz nawilżania ma jeszcze właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze. Zawiera niejonowe srebro nano-cząsteczkowe, niezwykle skutecznie zwalczające grzyby i bakterie, nie szkodząc przy tym człowiekowi. Preparat nie zawiera żadnych innych chemicznych domieszek. W przypadku stosowania w futerale innej wody może  pojawić się w nim pleśń i grzyb. Przed użytkowaniem futerału na instrumenty smyczkowe należy wyjąć absorbent wilgoci w postaci woreczka z granulkami, gdyż może to zaburzać funkcję nawilżania. Przyda się on w przypadku pojawienia się nadmiernej ilości wilgoci w futerale. Nawilżacze mogą być używane wielokrotnie, ale ich zapas wraz ze „srebrną wodą” dołączony jest do każdego nowo kupionego futerału na instrumenty smyczkowe.

Jak dbać o instrumenty smyczkowe?

Instrumenty smyczkowe wymagają użycia kalafonii, która powoduje zwiększenie szorstkości włosia i jego przyczepności do strun. Niezwykle istotną sprawą jest wybór odpowiedniego produktu, który spełni oczekiwania muzyka, ponieważ jej dobór jest sprawą indywidualną. Znaczenie ma tutaj zarówno jej kolor i twardość. Występuje ona w różnych barwach od jasnożółtej poprzez czerwoną, zieloną po brunatno-czerwoną. Kalafonię o jasnych barwach powinno się stosować przy temperaturach nieco wyższych, które występują wiosną i latem, a o barwach ciemniejszych jesienią i zimą, kiedy jest chłodniej. Natomiast jej twardość ma również znaczenie. Miększa znajduje zastosowanie w instrumentach o niższym rejestrze, takich jak kontrabas, a twardsza przeznaczona jest do gry na instrumentach o wyższym rejestrze, takich jak skrzypce. Średnia twardość odpowiednia jest do gry na altówce lub wiolonczeli. W sprzedaży pojawiają się także uniwersalne kalafonie o średniej twardości przeznaczone dla skrzypiec, altówki lub wiolonczeli. Po każdym graniu na instrumencie trzeba przetrzeć go szmatką z flaneli lub mikrofibry po to, aby osad z kalafonii nie zniszczył lakieru i nie zmatowił go. 

Odpowiednie dbanie o instrument jest gwarancją jego doskonałej kondycji i żywotności.