Browse By

Po czym poznać, że warto udać się na terapię?

W coraz większej ilości w obecnych czasach małżeństwa nie potrafią utrzymać uczuć między sobą i wzajemnego przywiązania. Powodów do takiego stanu rzeczy może być mnóstwo. Najbardziej przykre jest jednak to, że spory między małżonkami mogą prowadzić do rozwodów. Dzisiaj podajemy kilka oznak oraz porad , po których poznacie oraz być może poradzicie sobie z rozwiązaniem Waszych problemów.

Psychoterapia

  1. W przypadku zbytniego poróżnienia się i braku perspektywy na zmianę tego stanu rzeczy. „Teraz już wiesz, a wiedza to połowa sukcesu.” To zdanie idealnie pasuje do tej sytuacji. Kiedy para zaczyna doświadczać poróżnień i są tego świadomi, to niestety tylko połowa sukcesu. Wiele razy można usłyszeć wśród nich „Mamy świadomość tego co się stało, ale nie wiemy jak to naprawić”. Jest to idealny stan, w którym powinniście zaangażować osoby trzecie. Zablokowane pary powinny skorzystać w takim przypadku z pomocy specjalisty, który potrafi taką sytuację odblokować.

2. Gdy u jednego z partnera zaczynają występować negatywne uczucia. Wszystkie emocje, które w sobie ukrywamy, prędzej czy później pokazujemy na zewnątrz. Nawet jeśli chcemy je maskować, prędzej czy później ujrzą one światło dzienne. Negatywne uczucia, takie jak urazy i rozczarowania, mogą prowadzić do bolesnych, czasem szkodliwych zachowań. Bywają przypadki, że np. żona jest rozczarowana niedyskrecją męża w pewnych sprawach. Mąż bywał bardzo złośliwy. Żona zaczęła robić celowo rzeczy, które mogłyby sugerować mężowi iż jest niewierna, mimo że nie była. Pragnęła tego, by jej mąż poczuł ten sam ból, który czuje ona gdy się źle wobec niej zachowuje. Lekarza specjalista może pomóc czasem uporządkować negatywne uczucia i znaleźć lepsze sposoby ich wyrażania.

3. W momencie gdy wydaje się, że separacja to jedyne rozwiązanie. Kiedy para nie zgadza bardzo pomocnym rozwiązaniem jest przerwa od siebie. Jednak gdy czas przerw systematycznie się zwiększa, i spędzacie ze sobą coraz mniej czasu, może to wskazywać na potrzebę pomocy psychoterapeuty. Spędzanie czasu z dala od domu nie rozwiązuje sytuacji. Kiedy nieobecny partner wraca – problem nadal istnieje lecz nieco zmniejszony gdy czas upłynął.

Sprawdź aktualną ofertę psychoterapeuty i terapii małżeńskich w Warszawie – RadoscRozwoju.pl

4. Kiedy para jest ze sobą razem dla dobra dzieci. Dobrze gdy pary myślą o dobru dzieci, lecz i w tym przypadku obiektywna ocena sytuacji osoby trzeciej może być pomocna. Często pary uważają, że robią to, co trzeba będąc razem a tak naprawdę może to być szkodliwe dla dzieci. Jeśli natomiast para jest w stanie rozwiązać problem, wykonać ruch w dobrym kierunku, w kierunku zdrowej relacji, może to być najlepsza decyzja dla wszystkich zainteresowanych.

Dzieci nie powinny być czynnikiem tego, czy pary powinny zostać razem. Dzieci wyczuwają sztuczne relacje i nie zawsze jesteśmy w stanie ukryć prawdziwych emocji. Dzieci są mądre, a nierozważność rodziców może doprowadzić do ich nieszczęścia.