Browse By

Czy warto sporządzać testament?

Każdy z nas zostanie kiedyś rodzicem. Każdy z nas wówczas będzie myślał o tym, by zapewnić godną przyszłość swoim dzieciom. To żeby czuły się dobrze i miały komfort, którego być może my nie mieliśmy, pracujemy ciężko na to, by poszły na studia, zdobyły cenną wiedzę i miały lepszy start chociażby na rynku pracy. Jednak czasz płynie nieubłaganie i musimy myśleć również o tym, że kiedyś, gdy już będziemy w starszym wieku, powinniśmy zadbać o sprawy prawne.

Umówienie spotkania z notariuszem to bardzo dobry pomysł, który pozwoli nam na szybkie załatwienie sprawy np. zapisania naszego lokalu dla dzieci. Ważne jest również aby dobrze i przemyślanie podzielić majątek jeżeli mamy ich więcej.

Sprawiedliwość

Przypadłość obecnych czasów

Niestety w obecnych czasach, często zdarzają się takie przypadki gdzie po śmierci rodziców dzieci mimo iż są rodziną – nie potrafią się porozumieć. Zapisując wszystko wcześniej, przemyślanie podejmując decyzję będziemy spokojni o przyszłość naszych dzieci gdy nas już zabraknie.

Co powinno znaleźć się w testamencie?

W testamencie możemy zawrzeć tak naprawdę wszystko. Każdy z nas wie, że wola przepisana na papier na podstawie ustawy o sporządzaniu testamentów ma moc prawną a przede wszystkim powinna zostać uszanowana przez żywych.

Nikt z nas nie myśli tak naprawdę o tym, żeby sporządzić testament, w którym zawrzemy przekazanie naszych dóbr po śmierci. Nikt o tym nie myśli, bo każdy z nas chce cieszyć się życiem. Poświęcając jednak odrobinę czasu możemy zabezpieczyć się na przykrą ewentualność, a wówczas oszczędzimy naszym pociechom dodatkowych zmartwień.

Gdzie można szukać pomocy?

Oczywiście jedyną osobą uprawnioną do sporządzania testamentów jest notariusz (możesz to sprawdzić np. na tej stronie). Możemy testament napisać samodzielnie, jednak to notariusz jest zobligowany do zaakceptowania i umocnienia prawnego tego dokumentu. Zobligowany jest on również w późniejszym czasie by testament ten odczytać i zaprosić wszystkich wymienionych w nich osób.