Browse By

Po co nam grafika komputerowa?

Grafika komputerowa to jedna z nowszych dziedzin z pogranicza sztuki i informatyki. Polega na używaniu komputera i programów komputerowych do tworzenia lub modyfikowania istniejących już obrazów.

Zależnie od potrzeb grafik może stworzyć gotowy obraz „z niczego”, może to być grafika abstrakcyjna lub realistyczna, a także może tworzyć rozmaite ciekawe modyfikacje obrazów i fotografii już istniejących. Obrazek prezentowany w skrócie artykułu przestawia mechaniczne jabłko. Taką grafikę można stworzyć zarówno kierując się grafiką już istniejącego jabłka, jak i stworzyć ją od podstaw, jedynie opierając się na swojej wiedzy na temat wyglądu jabłek.

Kim jest grafik komputerowy?

Grafik to jednak nie tylko osoba, która umie sprawnie posługiwać się programami komputerowymi, bardzo chętnie graficy sięgają także po ołówek (nie zawsze ten z rysikiem) i tworzą szkice na kartce papieru lub na przeznaczonym w tym celu tablecie.

glowa szkicWarto mieć na uwadze, że taka osoba musi mieć faktyczny talent – nabyty lub wyuczony – by zostać dobrym grafikiem. Potrzeba zarówno wyobraźni przestrzennej jak i znajomości zasad padania naturalnego światła czy proporcji.

Zawód – grafik

Zostanie grafikiem jest jednym z tych zawodów w których bardziej liczy się talent i umiejętności niż dyplomy i ukończone szkoły. Oczywiście, najlepsi graficy chętnie korzystają z możliwości nauczenia się czegoś nowego na szkoleniu czy kursie, jednak nie jest to główna droga zdobywania umiejętności zawodowych.

Jeżeli zależy nam na wyborze najlepszego grafika np. do naszych prywatnych lub firmowych celów, to najistotniejsze na czym powinniśmy się skupić jest zobaczenie jego portfolio. Graficy bardzo chętnie udostępniają wgląd do swoich prac, ponieważ w taki sposób najczęściej mogą zdobyć nowych, zainteresowanych ich pracą klientów.

Graficy są potrzebni w każdej dużej firmie brandingowej czy agencji reklamowej – identyfikacja wizualna, jaką zapewniają pozwala na  zwiększenie rozpoznawalności marki klienta. Dobrze wiemy, że słynne logo coca-coli zaprojektował grafik. Tak samo jest z logiem Nike czy Reeboka – takie rzeczy nie dzieją się przypadkiem. Nikt w poważnej, dużej firmie nie pozwala by w jego firmie rządził przypadek.

Grafika komputerowa jest obecna w naszych życiu niemal przez cały czas. Każde logo firmy, reklama, bilbord, ulotka zostały przez kogoś zaprojektowane. Warto zatem uświadomić sobie jak ważny i potrzebny jest taki zawód. Obecnie coraz mocniej zwracamy uwagę na identyfikację wizualną i można się domyślać,  że trend ten będzie przybierał na sile. Warto skorzystać z tej wiedzy już dzisiaj i znaleźć dobrego grafika, który pomoże w rozwoju naszej firmy.

Jesli sami potrzebujemy skorzystać z usług profesjonalnego zespołu grafików, warto abyśmy rozważyli portfolio agencji interaktywnej Auch Studio.