Ile kosztuje wymiana ogniw fotowoltaiczynych?
W Polsce fotowoltaika stała się popularna dopiero jakiś czas temu, kiedy to coraz więcej osób zainteresowało się tematem dbania o środowisko naturalne. Z racji tego, że panele fotowoltaiczne pozwalają na pozyskanie energii elektrycznej z naturalnych źródeł, w tym przypadku promieniowania słonecznego, na takie rozwiązanie decyduje się mnóstwo osób mieszkających w domkach jednorodzinnych.
Fotowoltaika, czyli duże oszczędności i troska o środowisko
Inwestycja w panele fotowoltaiczne choć z pozoru wydaje się wysoka, jest niezwykle opłacalna. Zwraca się ona w przeciągu kilku lat, a w międzyczasie zmniejsza się wysokość rachunków za prąd dla przeciętnego gospodarstwa domowego. Nic zatem dziwnego, że nawet pomimo faktu, iż ogniwa fotowoltaiczne ulegają zużyciu, z takiego rozwiązania na pozyskanie energii korzysta tysiące Polaków.
Warto jednak przed zakupem przeanalizować kilka aspektów związanych z instalacją fotowoltaiczną. Na początek konieczne jest zrozumienie budowy paneli fotowoltaicznych, a także zasady ich działania. Wiele osób pragnie również wiedzieć jak wygląda zużycie ogniw fotowoltaicznych i ile może kosztować ich wymiana lub naprawa.
Ogniwa fotowoltaiczne – czym są?
Panele fotowoltaiczne składają się z wielu elementów, dzięki którym mogą spełniać swoją funkcję. Do podstawowych, ale jednocześnie najmniejszych elementów konstrukcyjnych należą ogniwa fotowoltaiczne. Tworzone są one z materiału, który doskonale przewodzi prąd – w większości przypadków krzemu. Ogniwa fotowoltaiczne wraz z innymi elementami konstrukcyjnymi, w tym falownika, tworzy moduły.
To właśnie w ogniwach fotowoltaicznych dochodzi do zjawiska fotoelektrycznego. Samo zjawisko polega na zmianie właściwości prądu stałego (wytworzonego z promieniowania słonecznego na powierzchni paneli) w prąd zmienny.
W jaki sposób pracują ogniwa fotowoltaiczne?
Z racji tego, że ogniwa fotowoltaiczne zajmują się produkcją prądu stałego, który w pewnym momencie trafia do instalacji, warto poznać ten proces, zanim zdecydujemy się na zakup instalacji fotowoltaicznej. Jednym z ważniejszych elementów ogniwa fotowoltaicznego jest płyta krzemowa zbudowana z dwóch warstw, które jednocześnie są od siebie oddzielone warstwą graniczną.
Jedna z nich jest skierowana w stronę światła. Ta warstwa jest domieszkowana ujemnie fosforem, czego efektem jest nadmiar elektronów. Dolna warstwa natomiast jest domieszkowana dodatnio atomami boru. Dlatego też na obszarze łączonym powstaje pole elektryczne.
Jak działają ogniwa fotowoltaiczne? W momencie, kiedy foton pochodzący ze światła pada na ogniwo, uwalniane są dodatkowe elektrony, dzięki którym możliwe jest ich przemieszczenia się. W ten sposób powstaje napięcie elektryczne, które za pomocą falownika (inwertera) jest przekształcane w prąd zmienny, płynący w gniazdkach instalacji elektrycznej w domu.
Wymiana ogniw fotowoltaicznych – kiedy?
Panele fotowoltaiczne uważne są za inwestycję przyszłościową, dlatego nic dziwnego, iż oczekujemy od nich wytrzymałości oraz największej wydajności. Niestety, nawet najlepsze ogniwa fotowoltaiczne mogą ulec uszkodzeniu, przez co konieczna może być ich naprawa lub zupełna wymiana.
W praktyce jednak uszkodzenia ogniw fotowoltaicznych występują rzadko, a czas ich żywotności szacuje się nawet na 40-50 lat. Warto wiedzieć, że po kilkudziesięciu latach wydajność paneli spada do 80 procent, co jednoznacznie wskazuje na wartość inwestycji.
Pomimo tego, że ogniwa fotowoltaiczne są wymieniane rzadziej niż inwerter, warto wiedzieć, że nawet okresie gwarancyjnym możliwy jest ich serwis. Najczęściej ogniwa są wymieniane, kiedy przestają dobrze spełniać swoje zadanie lub zostały uszkodzone przez zmienne warunki atmosferyczne. Koszt wymiany wbrew pozorom nie jest wysoki.
Koszt wymiany paneli fotowoltaicznych
Wymiana uszkodzonych lub zużytych ogniw fotowoltaicznych jest konieczna, aby nie zakłócić poprawnego działania całego systemu. Doświadczony serwis, zajmujący się również sprzedażą i montażem paneli fotowoltaicznych, przeprowadzi inspekcję, a następnie wymieni ogniwa w bardzo krótkim czasie.
Średnio wymiana ogniw fotowoltaicznych to koszt kilkuset złotych, w skład którego wchodzą zupełnie nowe komponenty, a także ich odpowiednie podłączenie. W koszta wlicza się również pełny serwis oraz czas pracy osoby, która zajmie się wymianą ogniw lub innych elementów niezbędnych do poprawnego działania paneli fotowoltaicznych.
Jeśli myślisz o fotowoltaice w Legnicy, warto skonsultować się z firmą, zatrudniającą doświadczonych fachowców. EL-VAR to specjaliści montujący panele fotowoltaiczne, które pozwalają na ogromne oszczędności oraz pełną niezależność.