Browse By

Parapety z kamienia i konglomeratu

Aranżacja wnętrz jest nie tylko wyzwaniem, ale też ciekawym zadaniem, ponieważ pozwala na kreatywność i dobór dokładnie takich materiałów i dodatków, jakie lubisz. Ten artykuł poświęcamy parapetom, a więc dość widocznemu elementowi każdego pomieszczenia. Powiemy o parapetach wykonanych z kamienia oraz z konglomeratu i o tym, czym się te materiały charakteryzują. Zapraszamy do lektury każdego, kto chce wybrać do swojego mieszkania czy domu to, co najlepsze.

Jaki powinien być dobry parapet?

Zanim wybierzesz materiał do swojego parapetu, koniecznie zastanów się, jakie ma być jego przeznaczenie. Czy ma to być wyłącznie element dekoracyjny, czy też ma służyć jako kolejna półka? Czy budowa danego pomieszczenia lub umiejscowienie okien narzucają, jaki parapet powinien być czy nie? Jeśli chodzi o cechy dobrego parapetu, na pewno powinien on być wykonany z materiału trwałego, bo przecież nie jest to część mieszkania, którą się rutynowo wymienia, tylko jest zakładany na wiele lat. Oprócz tego powinien być odporny na wszelkie czynniki zewnętrzne, jakie mogą się w tym miejscu pojawić. Należy też dopasować parapet w zależności od tego, czy ma to być parapet wewnętrzny, czy zewnętrzny.

Parapet z kamienia

parapet z konglomeratuJeśli chodzi o parapety z kamienia, mogą one być mocowane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń. Wykorzystywany w tym celu kamień to zazwyczaj mieszanka sztucznych kamieni z dodatkiem żywicy poliestrowej, choć połączenia te mogą być różne. Kamienny parapet jest z całą pewnością solidnym wyrobem, ponieważ jest odporny na działanie promieni słonecznych UV i nie działają na niego także takie czynniki jak wilgoć. Oprócz tego należy pamiętać, że kamień to materiał niezwykle twardy, dzięki czemu jest odporny na różnego rodzaju zniszczenia czy odpryski – jest to cecha niezwykle przydatna w domu, gdzie używa się różnych naczyń, narzędzi, a w przypadku dzieci zabawek, którymi da się porysować niektóre powierzchnie.

Bardzo stabilnym i chętnie wykorzystywanym kamieniem jest granit, ale wiele osób gustuje również w marmurze, a także w wielu innych kamieniach. Niektóre z nich wymagają konkretnego sposobu impregnacji, a inne nie. Jeśli chodzi o funkcję estetyczną, kamień wygląda niezwykle gustownie. Ma w sobie klasyczną elegancję, dzięki czemu wygląda świetnie niezależnie od pojawiających się nowych trendów. Do klasycznych materiałów jest też bardzo łatwo dobrać pozostałe elementy pomieszczenia, ponieważ pasują do nich różnorodne dodatki i kolory.

Konglomerat jako parapet

Często używanym do wykonania parapetów materiałem jest również konglomerat, czyli mieszanka kilku skał połączonych różnego rodzaju spoiwami. Jest to materiał bardzo praktyczny z wielu względów. Po pierwsze, nie działają na niego szkodliwe substancje chemiczne i nie wchłania wilgoci, dzięki czemu służy długo. W przypadku pojawienia się na takim parapecie jakiejś rysy czy ubytku można go bardzo łatwo uzupełnić, co jest niezwykle wygodne. Pod względem wizualnym konglomerat jest materiałem bardzo ładnym, ponieważ jest połączeniem różnych skał czy kamieni. Każde takie połączenie jest niemal niepowtarzalne i prezentuje się bardzo ładnie.

Konglomeraty występują w bardzo różnych połączeniach kolorystycznych, dlatego bez problemu znajdziesz taki, który będzie najlepiej pasował do wystroju danego pomieszczenia. Konglomerat może być bardzo elegancki, uniwersalny, a także nowoczesny. Wszystko zależy od tego, do jakich dodatków zostanie dopasowany. Zarówno kamień, jak i konglomerat cieszą się dużą popularnością, dlatego ostateczna decyzja należy do Ciebie, zależnie od tego, co będzie Ci odpowiadało.

Parapety i blaty kamienne we Wrocławiu – Kamieniarz Sp. z o.o.

ul. Grabiszyńska 337c

52-402 Wrocław

tel: +48 600 411 072

schodyzkamienia@gmail.com

www: Blaty kamienne Wrocław – blatyzkamienia.pl