Gdzie kupować wysokiej jakości wina?
Nie oszukujmy się – o właściwym doborze najlepszego wina wiemy wciąż za mało. Jest to z korzyścią dla sprzedawców, ale już nie dla konsumentów, którzy często dają się oszukać zapewnieniom sprzedawcy lub wymyślnej etykiecie. Zatem na co zwracać uwagę, dobierając wino? Czy powinniśmy kierować się jedynie ceną?
Parę porad przy wybieraniu smaku
- Dobierając wino pod kątem smaku, zwróć uwagę na to, jakie smaki preferujesz na co dzień Ty lub osoba, której chcesz sprawić wino w formie prezentu. Zwróć uwagę na smaki napojów, jakie pijasz na co dzień. Jeśli nie wyobrażasz sobie picia nieposłodzonej kawy czy herbaty, odstaw wina cierpkie, i odwrotnie. Jeśli brak cukru Ci nie przeszkadza, cięższe wina mogą Ci posmakować. Jeśli zaś preferujesz delikatne smaki napojów, unikaj win trzymanych w beczce. Będzie ono zbyt cierpkie. To wszystko tyczy się także osoby, której chcesz sprawić podarunek, więc warto wcześniej sprawdzić jej gusta.
- Podobno, im wino ma niższą zawartość alkoholu, tym jest gorszej jakości. Wina słabsze produkowane są z niższej jakości owoców, co naturalnie przekłada się na ich walory smakowe i niższą jakość.
- Im starsze, tym lepsze? Niekoniecznie. Wina ze średniej półki, jakim zazwyczaj się raczymy, w tę zasadę się nie wpisują. Przyjmuje się, że średniej jakości wino białe powinno mieć nie więcej niż 3 lata, zaś czerwone – nie więcej niż 7. Zasada „im wino starsze, tym lepsze”, dotyczy przede wszystkim win z naprawdę wysokiej półki.
Ważne zasad podczas wyboru wina
- Zwróć uwagę także na butelkę. Im ciemniejsza i im grubsze szkło, tym lepiej zawartość jest chroniona przed wypływem czynników zewnętrznych.
- Wino produkowane za granicą, ale rozlewane w Polsce? Uważaj. Rozlewanie alkoholu może wpływać na utratę jego walorów smakowych.
- Korek czy zakrętka? Korek kojarzy nam się z winem z górnej półki, natomiast zakrętka raczej z winem spod sklepu. Nie do końca słusznie. Zastosowanie zakrętki sprawia, że wino nie musi być przechowywane w specjalnie dostosowanych warunkach, by nie stracić swoich największych walorów. Zakrętka po prostu nie dopuszcza powietrza wraz z całą jego możliwą zawartością (np. woń środków czystości) do butelki. Z kolei korek pozwala na to, by wino przynajmniej częściowo oddychało, a to już wymaga specjalnych warunków przechowywania, wiec jeśli kupujemy wino z korkiem rekomendowane jako te z wysokiej półki, upewnijmy się, że rzeczywiście pochodzi z dobrej winnicy.
Są to oczywiście zasady podstawowe i nie sprawią wcale, że nagle staniemy się wybitnymi znawcami wina, którzy z zawiązanymi oczami poznają jego markę i rocznik. Jeśli nadal nie masz pewności, jak wybrać dobre wino, udaj się do renomowanej placówki stacjonarnej.
Gdzie możemy znaleźć dobrej jakości wina?
O ile nie poszukujemy wina kosztującego 2 tys. za butelkę, możemy próbować znaleźć trunek dobrej jakości nawet w marketach typu Lidl lub Biedronka. Wbrew pozorom, niektóre wina tam oferowane są całkiem przyzwoitej jakości. Pamiętaj jednak, że pełnie walorów wina odkryjesz dopiero po jego zakupie. Dopiero po otwarciu w pełni poznajesz smak i aromat zakupionego alkoholu i zyskujesz możliwość ocenienia, czy wybrany trunek rzeczywiście spełnia Twoje oczekiwania.
Wino na prezent
Dobre wino stanowi również świetny pomysł na prezent. Warto jednak pamiętać, aby odpowiednio je zapakować. Doskonałym wyborem będą torebki papierowe na wino, które nadadzą szyku i elegancji wręczanemu prezentowi. Opakowanie odgrywa istotną rolę podczas wręczania podarunku i warto o nie zadbać.