Browse By

Jak się zaczyna uzależnienie od hazardu ?

O hazardzie jako formie uzależnienia wspomina się bardzo rzadko, pomimo tego, że występuje coraz częściej w naszym społeczeństwie.

Z uzależnieniem od gier na automatach, zakładów czy loterii zmaga się wiele osób, które nie zawsze mają świadomości iż tego typu rozrywki mogą prowadzić do powstawania poważnych problemów. Jak zaczyna się uzależnienie od hazardu?

Uzależnienie od hazardu to poważna choroba, której nie można bagatelizować. Samo uzależnienie może mieć różne podłoże, podobnie jak sama jego forma. Niektórzy zmagają się z uzależnieniem od rozgrywek w pokera czy ruletki, inni natomiast nie potrafią przestać obstawiać wygranej w zakładach bukmacherskich. Z tego też powodu każdy, kto od wielu lat wydaje pieniądze na granie czy branie udziału w losowaniach, gdzie główną nagrodą są nagrody pieniężne, nierzadko jest uzależniony od hazardu.

Czym jest uzależnienie od hazardu?

Uzależnienie od hazardu jest zaliczane do uzależnień z grupy behawioralnych, które charakteryzują się powtarzającym się działaniem, które nie zawsze jest kontrolowane i w większości przypadków jest szkodliwe zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego.

Uzależnienie od hazardu może doprowadzić do poważnych konsekwencji w życiu codziennym – w tym do zaniedbania obowiązków zawodowych czy zobowiązań społecznych bądź pogorszenia się relacji rodzinnych. Oprócz tego nierzadko osoba zmagająca się z uzależnieniem od hazardu zaczyna mieć problemy finansowe, co negatywnie wpływa na jego sytuację ekonomiczną.

Uzależnienie od hazardu bardzo często doprowadza do sprzeniewierzenia się własnym wartościom, a także jest początkiem do poważnych problemów z prawem. Tego typu uzależnienie jest uznawane za nałogowe granie, czyli inaczej hazard przymusowy. Wiele osób, zmagających się z tym problemem jest ukrytymi hazardzistami, gdyż zarówno bliskim, jak i osobom postronnym bardzo trudno jest zauważyć pierwsze objawy zaburzenia.

Etapy uzależnienia od hazardu

Podobnie jak innego typu uzależnienia, hazardzista bardzo późno zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że jego hobby zmieniło się w nałogowe granie. Początkowy etap uzależnienia od hazardu rozpoczyna się bardzo niewinnie poprzez inwestowanie małych sum pieniędzy. Weekendowe czy wieczorne zajęcie podczas obstawiania zakładów czy grania na automatach, zamienia się w odskocznię od codziennych obowiązków czy innych problemów, które w ciągu dnia są niezwykle angażujące.

O tym czy ktoś jest uzależniony od hazardu nie decyduje rodzaj grania czy sposób wydawania pieniędzy. Istotny będzie sposób grania, który w pewnym momencie dla osoby uzależnionej staje się całym sensem życia i jedyną motywacją do tego, aby wstać rano z łózka. W praktyce aktywność hazardowa staje się na tyle dominująca, że uzależniony traci pracę, zaniedbuje bądź zrywa relacje rodzinne, a następnie wpada w trudną sytuację materialną związaną z brakiem pieniędzy.

Uzależnienie od hazardu dzieli się na cztery etapy:

  • etap pierwszy to tzw. etap zwycięstw, czyli dobra passa, dzięki czemu każda rozpoczęta gra kończy się mniejszą lub większą wygraną,
  • etap strat, gdzie początkowo dobra passa zaczyna się kończyć, a gracz obstawia coraz to większe kwoty oraz zaczyna zaniedbywać swoich bliskich i obowiązki zawodowe,
  • etap desperacji rozpoczyna się w momencie popadnięcia w kłopoty finansowe – utrata pracy, brak pieniędzy na spłatę powstałego zadłużenia. Na tym etapie zaczyna pojawiać się strach, obawa i skrajne wyczerpanie,
  • etap utraty nadziei, czyli moment kiedy uzależniony traci rodzinę, nie ma możliwości spłaty żadnego zadłużenia, przez co popada w skrajne myśli, nierzadko samobójcze.

hazard

Czy uzależnienie od hazardu można leczyć?

Uzależnienie od hazardu, podobnie jak inne rodzaje uzależnienia, wymaga specjalistycznego leczenia. Osoba zmagająca się z tym problemem powinna zrozumieć, że jest chora i będzie musiała sięgnąć po pomoc. Zazwyczaj to ostatni etap uzależnienia zmusza hazardzistę do tego, aby zwrócić się do specjalisty w celu podjęcia leczenia.

O ile w początkowej fazie leczenia wystarczająca może się okazać pomoc psychologa, o tyle w późniejszych etapach choroby konieczne będzie udanie na się na leczenie w prywatnej, zamkniętej klinice uzależnień. Leczenie uzależnień we Wrocławiu to szansa na rozpoczęcie nowego życia bez ryzyka powrotu do nałogowego grania.