Browse By

Operacja kolana – co robić po zabiegu?

Ból kolana zazwyczaj oznacza konieczność udania się do lekarza. Nie powinno się lekceważyć nietypowych objawów, ponieważ staw kolanowy jest niezwykle ważny.

Z uszkodzonym kolanem chodzenie będzie utrudnione albo w ogóle niemożliwe. W przypadku nieskuteczności leczenia zachowawczego, należy przeprowadzić operację. Jej konieczność może być spowodowana m.in. zużyciem się chrząstek lub chorobami zwyrodnieniowymi. 

Jak przygotować się do operacji kolana?

Operacja kolana, tak jak każda inna operacja, wiąże się z odczuwaniem stresu i niepewności. Warto zadbać o swój spokój ducha i zaplanować wszystko do przodu. Im więcej się wie i jest się lepiej przygotowanym do tego, co ma nadejść, tym łatwiej jest się z tym oswoić.

Przede wszystkim zadbaj o dobrego specjalistę. Polecenie od znajomych bądź sprawdzenie lekarzy na stronach Internetowych to pierwszy krok, jaki powinieneś podjąć. Dobrze też zdecydować się na konsultację u kilku lekarzy, aby mieć pewność, że diagnoza jest ta sama. Po wizytach u kilku specjalistów można też wybrać tego, który wydaje się nam najlepiej wykwalifikowany.

Czasem przed operacją w szpitalu czy prywatnej klinice okazuje się, że trzeba mieć ze sobą swoje własne kule, z których pomocą będzie trzeba wyjść. Sprzęt medyczny można kupić lub wypożyczyć. O konkretne informacje w tej sprawie najlepiej zapytać lekarza, ponieważ może to zależeć od placówki, w której wykonywana będzie operacja.

Warto też wybiec w przyszłość (do momentu po operacji) i umówić się na rehabilitację u fizjoterapeuty. Tak samo jak przy wyborze lekarza, wybór fizjoterapeuty nie powinien być przypadkowy.

Dlaczego współpraca w tym okresie z fizjoterapeutą jest niezbędna?

Operacja to nie wszystko, po niej należy powrócić do formy, unikając tym samym niebezpiecznych dla zdrowia powikłań. Pomoc fizjoterapeuty będzie niezbędna, ponieważ to on dobierze odpowiednie ćwiczenia, które przywrócą kolano do zdrowia, i będzie kontrolować ich wykonywanie. Ćwiczenia mają za zadanie wzmocnić mięśnie oraz odbudować pełną ruchomość stawu.

Współpraca z fizjoterapeutą może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy, wszystko zależy od poziomu skomplikowania uszkodzenia. Bez wsparcia fizjoterapeuty powrót do zdrowia może być niemożliwy lub skończyć się kolejną kontuzją.

kolana po zabiegu

Jakie ćwiczenia powinno wykonywać się po operacji kolana, a jakich należy unikać?

Pacjent po operacji kolana nie powinien obciążać nogi. Chodzenie powinno odbywać się tylko przy pomocy kul, do czasu kiedy lekarz lub fizjoterapeuta powiedzą, że można zacząć stawiać pierwsze samodzielne kroki. Co za tym idzie – wszystkie sporty są zabronione. Pacjent powinien wykonywać tylko te ćwiczenia, które wzmocnią mięśnie i przywrócą ruchomość stawu. Początkowa rehabilitacja odbywa się na leżąco i obejmuje podnoszenie nogi i stopniowe jej zginanie. Osobom po operacji zaleca się wykonywanie krioterapii (nawet takiej domowej) oraz ćwiczenie mięśni uda, pośladków i łydki. Wraz z upływem procesu rekonwalescencji pacjent z ćwiczeń leżących będzie mógł przejść do ćwiczeń na stojąco, które w pełni przygotują go do powrotu do sprawności sprzed czasu kontuzji.

Jakie akcesoria mogą się przydać po operacji kolana?

Przed operacją kolana warto też kupić domowy sprzęt do rehabilitacji, który przyda się po zabiegu. Wizyty u fizjoterapeuty są bardzo ważne, ale to od wkładu pracy pacjenta zależy, jak szybko znów stanie na nogi. Domowe ćwiczenia są konieczne, jeśli chce się powrócić do pełnej sprawności.

Na poprawienie stanu kolana świetnie wpływają ćwiczenia z elastyczną taśmą. Jej długość i opór warto skonsultować przed zakupem z fizjoterapeutą. W rehabilitacji często używa się też piłek gimnastycznych (zarówno tych małych, jak i dużych), więc dobrze mieć taką w domu. Kiedy możliwe będzie już stanięcie na nogach, konieczna będzie praca nad równowagą. Przyda się do tego poduszka sensomotoryczna.

Tak jak już wspomniano wcześniej, w warunkach domowych można przeprowadzić krioterapię. W aptece dostępne są kompresy żelowe, które się zamraża, a następnie umieszcza na kolanie. Te i inne produkty dostępne są w sklepie ze sprzętem rehabilitacyjnym https://www.x-reh.pl/.

Operacja kolana to poważna sprawa, ale z odpowiednią rehabilitacją powrót do zdrowia minie szybko.