Ogrzewanie domu – co wybrać?
Ogrzewanie domu jest jednym z trudniejszych wyborów podczas budowania domu. W dzisiejszych czasach istnieje tak wiele typów ogrzewania, że ciężko się zdecydować na wybór tego odpowiedniego. Właściwości oraz zalety, jakimi cechują się konkretne rodzaje ogrzewania, wiążą się z wygodną eksploatacją. Dziś, dzięki rozwojowi technologii, możemy zdecydować się na jedno z wielu typów ogrzewania.
Przed wyborem odpowiedniego ogrzewania, należy dowiedzieć się jak najwięcej o wadach i zaletach.
Na czym jednak najbardziej powinniśmy się skupić, wybierając ogrzewanie domowe?
Przede wszystkim, istotna jest powierzchnia domu. Dodatkowo, należy zwracać uwagę na to, jaką część dnia jesteśmy w domu. Niektóre typy ogrzewania nie są opłacalne dla nas, jeśli większą część dnia przebywamy poza domem. Poza tym – wybierając ogrzewanie, najczęściej patrzymy na cenę jego eksploatacji. Warto więc wziąć pod uwagę wszystkie te kryteria i wybrać odpowiedni typ ogrzewania do naszego domu.
Wybór nie zawsze będzie prosty – dość często, możemy kierować się typem ogrzewania, które znamy i do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Jednak trzeba pamiętać, że w niektórych przypadkach budynków, są przeznaczone typy ogrzewania. Można więc zdecydować się na ogrzewanie, które jest drogie w montażu ale tanie w utrzymaniu i na odwrót.
Rodzaje ogrzewania
- Ogrzewanie gazowe – co prawda cena paliwa gazowego jest wysoka, jednak sam kocioł gazowy należy do tanich. Ogrzewanie gazowe jest dziś popularne, przez co możemy dowolnie dopasować typ pieca. Dzięki popularności, montaż i instalacja kotłów jest prosta i szybka. Pieca gazowego nie musimy obsługiwać, więc możemy zostawić włączony piec nawet gdy nie ma nas w domu.
- Ogrzewanie węglem to powszechnie znany i dość tani sposób na ogrzewanie domu. Kocioł musi zostać umieszczony w komórce lub w kotłowni w naszym domu. Węgiel jest co prawda drogim surowcem, jednak warto pamiętać o tym, że nie ogrzewamy domu przez cały rok z taką samą intensywnością. Poza tym, instalacja pieca oraz jego zakup to dość niskie koszta.
- Ogrzewanie drewnem – kominek – ten sposób ogrzewania domu uchodzi za atrakcyjny. Kominek jest umieszczany w centralnej części w domu. Trzeba spełnić odpowiednie warunki, by móc pozwolić sobie na zakup kominka. Jest to jednak dość tani sposób na zapewnienie ciepła w domu.
- Płyta fundamentowa grzewcza – specyficzny rodzaj ogrzewania podłogowego, który charakteryzuje się prostotą zastosowania (instalacja na etapie fundamentowania) a także dobrą efektywnością energetyczną.
- Pompy ciepła – obecnie, popularność pomp ciepła stale rośnie. Ten rodzaj ogrzewania jest przystępny cenowo, a efekt niezawodny. Powietrze lub woda pobierane są z otoczenia. Cała instalacja grzewcza znajduje się najczęściej tuż pod budynkiem. Pompa ciepła nie wymaga komina oraz nie zajmuje miejsca w domu. Poza tym, pompy nie wymagają przeglądów. Nie trzeba także kupować surowców takich jak węgiel, gaz czy drewno.
- Ogrzewanie podłogowe to dość częsty, choć nowoczesny typ ogrzewania. Cała instalacja montowana jest jeszcze przed postawieniem budynku – pod fundamentami. Główną cechą ogrzewania podłogowego jest równomierność. System taki jest prosty w obsłudze i zapewnia nam dowolną temperaturę, którą możemy ustawić na specjalnym panelu.
- Systemy solarne – znane stosunkowo od niedawna, pozwalają na korzystania ze źródeł odnawialnych. Panele solarne umieszczane są na dachu budynku, przez co podgrzewają wodę. Ich konserwacja jest stosunkowo tania – około 100 zł rocznie.
- Ogrzewanie elektryczne to jeden z częstszych sposobów ogrzewania naszego domu. W tym przypadku, nie potrzebujemy komina ani kotłowni. Za kilka tysięcy złotych jesteśmy w stanie zamontować grzejniki w całym domu. Dziś jest to często wybierany system ogrzewania.