Browse By

Jak wyczyścić tapicerkę samochodową?

Utrzymywanie czystości wnętrza samochodu jest równie ważne, jak utrzymywanie porządku na zewnątrz samochodu. Często przebywasz wewnątrz swojego pojazdu, kiedy jeździsz samochodem, ale jak często zarówno dla zdrowia, jak i dla własnego spokoju dbasz o czystość wnętrza pojazdu? Na szczęście czyszczenie tapicerki może być proste dzięki różnorodnym technikom i specyficznym produktom czyszczącym dostosowanym do tapicerki pojazdów.

Tapicerka w samochodzie sportowym

Usuwanie plam na tapicerce

Przetestuj odplamiacz przed użyciem. Nie chcesz, aby silny środek zniszczył Twoją tapicerkę, przed użyciem należy sprawdzić wszelkie środki do usuwania plam na miejscu, którego jakości nieszczególnie nam  zależy.

Namocz uporczywe plamy na skórze. W przypadku uporczywych zabrudzeń na skórzanej tapicerce należy wstępnie wypolerować skórę za pomocą odżywki skórzanej. Następnie nałóż na plamę środek do usuwania plam ze skóry i długo go wcieraj. Pozwól mu utrzymać się  przez około 30 sekund, a następnie zetrzyj odplamiacz.

Usuń plamy z atramentu. W przypadku plam z atramentu użyj lakieru do włosów lub alkoholu zmieszanego z wodą. Spryskaj lakierem do włosów na plamie i ostrożnie wytrzyj je wilgotną, czystą szmatką, aby uniknąć rozprowadzania atramentu lub pozostawienia go na tapicerce.

Tłuste plamy

Usuń tłuste plamy. W przypadku tłustych plam, takich jak szminka lub tłuszcz spożywczy, stosuj rozcieńczalnik do lakieru i bawełnianą szmatkę. Wlej odrobinę rozcieńczalnika do kubka i dodać równą ilość wody. Zanurz bawełniany materiał w kubku i wetrzyj go w plamę. Posyp plamę solą lub mąką kukurydzianą i pozostaw na noc.

Pamiętaj, aby przetestować uprzednio rozcieńczalnik na innym materiale, aby upewnić się, że nie plami lub nie niszczy go.

Kawa

Usuń plamy z kawy. Jeśli zdarzy ci się rozlać kawę, rozcieńcz ją zimną wodą i osusz papierowym ręcznikiem. Nałóż środek do czyszczenia szkła i pozostaw na 5 minut. Wytrzyj ponownie papierowym ręcznikiem, aby pozbyć się wszystkich plam.

Zawsze delikatnie usuwaj plamy. Nigdy nie szoruj ich, aby nie zostały dodatkowo wbite w tapicerkę Twojego pojazdu.

Jeśli kawa jest nadal widoczna, wytrzyj tapicerkę płynem do mycia naczyń i spłucz ciepłą wodą. Ponownie przetrzyj ten obszar za pomocą ręczników papierowych. Wysusz miejsce plamy za pomocą suszarki do włosów. Trzymaj suszarkę co najmniej kilka centymetrów od miejsca, aby nie przypalić tapicerki.

Wymiociny

Usuń plamy z wymiocin. Jeśli ktoś kto był Twoim pasażerem wymiotował na siedzeniu lub podłodze, należy je oczyścić tak szybko, jak to możliwe, aby nie przeniknęło do struktury tapicerki. Zetrzyj nadmiar wymiocin i rozcieńcz plamę zimną wodą. Zmyj plamę mydłem i ciepłą wodą. Następnie zneutralizuj plamę, wylewając na nią niewielką ilość wody mineralnej na szmatkę i osusz plamę.

Alternatywnie możesz użyć pasty z mieszaniny sody oczyszczonej i wody. Soda oczyszczona pomoże również wchłonąć zapach.

Krew

Usuń plamy krwi. Krew może być trudną do usunięcia plamą. Nie używaj gorącej wody ani mydła, ponieważ spowoduje to dodatkowe zaplamienie. Namocz szmatkę w zimnej wodzie i zmocz ją na plamie krwi. Opłucz szmatkę w zimnej wodzie i ponownie zamocz, aż plama zniknie.


Zobacz więcej porad na temat czyszczenia tapicerki samochodowej – odwiedź CzystaTapicerka24.com.pl