Jaką kurtkę kupić na snowboard i narty?
W dzisiejszych czasach zima nie jest okresem, w którym musimy rezygnować z aktywności sportowej. Jak wiadomo, już dawniej było wielu amatorów sportów zimowych, jednak teraz otwiera się dużo więcej możliwości. Powstaje wiele dobrze przygotowanych ośrodków dla amatorów białego szaleństwa. Za tym idzie ewolucja sportów zimowych i tworzą się nowe dyscypliny, takie jak: różnorakie odmiany narciarstwa, snowboard, a nawet snowkiting (sport podobny do kitesurfingu, gdzie narty lub snowboard napędzamy latawcem pociągowym).
Charakterystyka profesjonalnych kurtek
Producenci nart i desek prześcigają się w ulepszaniu swoich produktów. Jednak to, na czym zjeżdżamy to nie wszystko. Musimy też zadbać o odpowiedni ubiór. Bardzo ważnym tego elementem jest właściwie dobrana kurtka. Kurtki na narty/snowboard powinny mieć cechy pomocne w uprawianiu sportów w niskich temperaturach.
Muszą spełniać szereg wymagań uzależnionych od warunków pogodowych i naszej aktywności na stoku. Nowoczesne kurtki są wyposażone w różne systemy zapewniające komfort przy zwiększonym wysiłku fizycznym, dokonywanym w warunkach zimowych. Systemy te składają się z różnych warstw, takich jak membrany wiatro – i wodoszczelne. Zapewniają też odpowiednią oddychalność, przy jednoczesnym zapobieganiu nadmiernej utraty ciepła. Dobór kurtki i jej parametrów jest bardzo istotny dla naszego komfortu podczas oddawania się ulubionym sportom zimowym. Jak zatem należy dobrać właściwe parametry do naszych potrzeb?
Ważne parametry podczas doboru kurtki
Przede wszystkim w kurtce powinno nam być ciepło. Powinna posiadać warstwę ocieplającą taką jak podszewka termiczna, tym lepszą, im w niższych temperaturach zamierzamy jeździć. Im większą gramaturę ma ocieplina, tym będzie nam cieplej.
Powinna nas chronić przed opadami. W tym aspekcie kierujemy się parametrami membrany, wyrażonymi w tysiącach mm słupa wody, którego nacisk wytrzymuje membrana. Teoretycznie niewiele nam to mówi, więc najlepiej skorzystać z opisów, które mniej więcej określą nam, w jakim stopniu kurtka nas ochroni. Tak więc membrany:
- 3000-5000mm – ochronią nas przed niewielkimi opadami deszczu lub śniegu;
- 5000-1000mm – pozwolą nam bez większych problemów nie zmoknąć w zwykły deszcz;
- 10000-20000+mm – uda nam się uchronić przed przemoknięciem w prawdziwą, a w tych powyżej 20000 prawie że można pływać;
Nasza kurtka musi także „oddychać”, gdyż podczas wysiłku fizycznego, jakim jest szusowanie, pocimy się, a za tym idzie wydzielanie ciepła i pary wodnej w postaci potu. Specjalna membrana wbudowana w kurtkę odprowadza tę parę. Parametrem określającym paroprzepuszczalność membrany są gramy na metr kwadratowy na dobę.
Rozumiemy to jako gramy pary (potu), które jest w stanie przepuścić metr kwadratowy membrany przez 24 godziny.
Skala jest podobna liczbowo do poprzedniej:
- 5000g – tutaj przy większym wysiłku możemy się zgrzać;
- 10000g – możemy sobie pozwolić na trochę większy wysiłek, bez obawy o nadmierne przegrzanie;
- 20000g – taka membrana praktycznie nie dopuści do tego, abyśmy się przesadnie rozgrzali niezależnie od wysiłku;
Jaką kurtkę wybrać?
Z reguły producenci podają skrótowo parametry membran w postaci wodoszczelność/oddychalność, np. 5000/5000 i zazwyczaj oba te parametry są takie same liczbowo. Jeżeli nie jesteśmy mocno zapalonymi sportowcami, możemy zdecydować się na zakup kurtek o niższych parametrach. Kompromisem może być ubiór o średnich parametrach (10000/10000), którego stosunek ceny do jakości będzie dobrze wyważony, a my nie wybieramy się w najgorszą pogodę i nie mamy w zamiarze ekstremalnych wysiłków. Jeżeli jednak potrzebujemy stroju, który nie zawiedzie nas w najcięższych warunkach i przy największym wysiłku, powinniśmy się zaopatrzyć w sprzęt dobrej jakości i o wysokich parametrach (20000/20000 i powyżej).
Przykładem kurtki o bardzo wysokiej wodoodporności jest kurtka snowboardowa Brady marki STL. Membrana SIAPLEX 20 000m gwarantuje bardzo wysoki komfort użytkowania na stoku.