Browse By

Odbiór mieszkania z rzeczoznawcą budowlanym — czy jest to konieczne?

Zakup wymarzonej nieruchomości to dla wielu osób najważniejsza decyzja w ich życiu. Często wiąże się to z ogromnym wydatkiem oraz z różnymi zobowiązaniami finansowymi, które zostaną z nami na długie lata. Z tego względu dokonanie odpowiedniego wyboru jest tak ważne. Jednak, aby być w pełni zadowolonym z zakupu, trzeba również sprawdzić faktyczny stan mieszkania przed jego odbiorem. Wiele osób korzysta w tym celu z usług rzeczoznawcy budowlanego, jednak czy taka pomoc ze strony specjalisty jest konieczna?

Odbiór mieszkania – wymagania prawne

Odbiór techniczny mieszkania to ostatni etap, który dzieli nowego właściciela od otrzymania kluczy do mieszkania. Jest to także najważniejszy etap, ponieważ to właśnie wtedy właściciel ma okazje sprawdzić to, czy stan techniczny mieszkania jest zgodny z wszelkimi założeniami zawartymi w umowie i projekcie. Jest to krok, który trzeba zrealizować jeszcze przed podpisaniem aktu przeniesienia własności. Sprawdzenie stanu technicznego odbieranej od dewelopera nieruchomości, to wbrew pozorom niełatwa czynność. Przeoczenie różnego rodzaju niedociągnięć czy błędów budowlanych może wiązać się z ryzykiem poniesienia pewnych strat finansowych. Z tego właśnie względu do odbioru technicznego mieszkania warto odpowiednio się przygotować, po to, aby w rzetelny i dokładny sposób sprawdzić mieszkanie przed finalizacją umowy.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy inwestor ma obowiązek przeprowadzenia odbioru technicznego mieszkania lub domu. W praktyce oznacza to sprawdzenie stanu technicznego danej nieruchomości przed oddaniem jej do użytkowania. Jest to więc idealny moment na to, aby zgłosić deweloperowi wszelkie niedociągnięcia i nieprawidłowości, jakie zauważymy podczas oględzin. Według przepisów odbiór techniczny może być przeprowadzany zarówno samodzielnie przez przyszłego właściciela nieruchomości, jak i w asyście różnego rodzaju specjalistów zakresu prawa budowlanego np. rzeczoznawcy budowlanego. Pomoc ze strony fachowca nie z jednak w tym procesie konieczna, jednak może być bardzo pomocna.

odbiór mieszkania w stanie surowym

Kto może pomóc przy odbiorze mieszkania?

Prawo nie narzuca jednoznacznie tego, kto może pomagać podczas odbioru technicznego mieszkania. Może to więc być zarówno sam właściciel, inżynier budowlany, rzeczoznawca budowlany, jak i nawet znajomy posiadający odpowiednią wiedzę w zakresie prawa budowlanego. Jednak to z czyjej pomocy skorzystamy, z pewnością będzie miało duży wpływ na to, czy podczas odbioru mieszkania zostanie ono dokładnie sprawdzone i po czasie nie okaże się, że istnieją pewne błędy i niedociągnięcia, których nie zauważyliśmy podczas odbioru. Z tego względu skorzystanie z pomocy wykwalifikowanego fachowcy podczas odbioru mieszkania jest bardzo dobrym rozwiązaniem i warto z niego skorzystać.

Dlaczego warto skorzystać z usług rzeczoznawcy budowlanego podczas odbioru mieszkania?

Niezależnie od tego, jak dobrze przygotujemy się do odbioru technicznego mieszkania i jak dużą wiedzę uda nam się uzyskać w tym zakresie, nietrudno będzie zauważyć różnicę w doświadczeniu i wiedzy, jaką posiada rzeczoznawca budowlany. Doświadczony w tej dziedzinie fachowiec w ciągu całego roku przeprowadza często nawet kilkaset odbiorów różnych nieruchomości, więc jego doświadczenie w tym aspekcie jest bardzo duże i cenne. Z tego względu skorzystanie z pomocy takiego specjalisty, może być bardzo dobrym rozwiązaniem. Rzeczoznawca budowlany zadba o to, aby każdy element wnętrza został dokładnie sprawdzony i skonfrontowany z założeniami projektowymi. Dzięki temu przyszły właściciel mieszkania będzie mógł uniknąć różnego rodzaju niedociągnięć i błędów technicznych, które mogłyby się wiązać ze stratami finansowymi.