Od kiedy można strzelać petardami i fajerwerkami?
Kolorowe fajerwerki i głośne petardy stały się jednym z symboli powitania nowego roku i od wielu lat wykorzystywane są właściwie w każdym miejscu na świecie o północy, z 31 grudnia na 1 stycznia. Klasyczne powitanie Nowego Roku rozpoczyna zwykle wyjątkowo hucznie Australia a kończą najdalsze zakątki Stanów Zjednoczonych. W Polsce za samo strzelanie petardami i fajerwerkami w sylwestra nic nie grozi, ale warto wiedzieć, że strzelania nie można rozpocząć ot tak, na kilka dni czy tygodni przed końcem roku. Od kiedy można strzelać petardami w okresie noworocznym?
Od kiedy można strzelać petardami – zapisy prawne
Stosując się do Kodeksu wykroczeń, a dokładniej do artykułu 51 traktującego o wykroczeniach przeciwko porządkowi i zakłócaniu spokoju publicznego, bezproblemowe, legalne strzelanie petardami i fajerwerkami bez względu na miejsce możliwe jest tylko w dwa dni roku – 31 grudnia i 1 stycznia. Strzelanie petardami poza tym okresem grozi otrzymaniem grzywny w wysokości do 500 zł, chyba że fajerwerki puszczane są na własnym terenie lub za zgodą właściciela terenu i strzelanie odbywa się poza godzinami nocnymi (bez naruszenia ciszy nocnej).
Puszczanie fajerwerków i petard w sylwestra może odbywać się w miejscach publicznych, a same pokazy fajerwerków często organizowane są przez włodarzy miasta czy organizatorów imprez sylwestrowych i ten jeden raz w roku jest to w pełni dozwolone. Co jednak ważne, należy pamiętać że puszczanie petard powinno odbywać się z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa i wyłącznie przez osoby dorosłe.
Godzina puszczania fajerwerków nie ma znaczenia – wiele rodzin, ze względu na chęć pokazania fajerwerków najmłodszym czy świętowania nieco wcześniej puszcza petardy jeszcze przed wybiciem północy. Jest to całkowicie legalne, choć w ciągu dnia, gdy na zewnątrz pojawia się więcej osób postronnych należy zachować szczególną ostrożność. Petard nie wolno jednak puszczać już w święta, czy jak niektórzy, od początku grudnia – każdy taki przypadek może zostać zgłoszony i ukarany surowym mandatem.
Jakie petardy i fajerwerki warto wybrać?
Wiele zależy tu oczywiście od efektów, jakich oczekujemy i długości trwania pokazu – w sprzedaży pojawiają się zarówno fajerwerki które raz odpalone wyrzucają kolorowe wystrzały po kilkanaście razy, podczas gdy inne, jak petardy hukowe, wybuchają głośno, ale tylko raz. W grupie tych ostatnich największą popularnością cieszą się petardy FP3 marki Jorge. Charakterystyczne petardy hukowe z lontem, opakowane w tekturę i różowy papierek osłonowy można po wieczorze sylwestrowym rozpoznać wszędzie.
Najważniejszym powodem, dla którego są tak lubiane jest głośny wybuch, jaki powodują, choć wielu zachwyca także widok iskrzącego się zapalonego lontu i zielony błysk przy wybuchu. Petardy FP3 to bez wątpienia dobry wybór dla tych, którzy podczas sylwestra lubią narobić hałasu i hucznie powitać Nowy Rok.
Zasady bezpieczeństwa
Wybierając petardy FP3 lub każdy inny wariant fajerwerków dostępnych w sprzedaży warto zwrócić uwagę na certyfikat CE dopuszczający je do użytku w Unii Europejskiej. Warto pamiętać też, że podczas użytkowania petard wymagana jest wzmożona ostrożność i zachowanie wszelkich środków bezpieczeństwa – nawet certyfikowane petardy nie są bezpieczne, jeśli nie postępuje się z nimi prawidłowo. Jak wskazuje sam producent petard FP3, petard nie należy rzucać do śmietników, wkładać do butelek, wrzucać do kontenerów, pod samochody czy odpalać w pobliżu ludzi i zwierząt. Przed odpaleniem petardy należy położyć ją na ziemi, podpalić końcówkę lontu i jak najszybciej się oddalić na bezpieczną odległość. Petard nie należy pod żadnym pozorem trzymać w ręce.