Browse By

O czy trzeba pomyśleć przed budową domu

Zanim nasz dom powstanie musimy odpowiedzieć sobie na szereg pytań i załatwić wiele formalności. Jedną ze spraw, które należy załatwić, już zresztą na etapie zakupu działki – jest kontakt z geodetą. Z profesjonalistą z tego zakresu przyjdzie nam się zresztą spotkać w późniejszych etapach budowy domu. Z początku jednak, geodeta może pomóc zlokalizować granice działki, którą się interesujemy.

Ta kwestia jest niezwykle istotna, gdyż gdy dokonamy zakupu działki, odwrotu już nie będzie. Geodeta na tym etapie doradzi nam więc i udzieli opinii na temat faktycznych granic ogrodzenia. Sprzedający często wprowadzają zainteresowanych w błąd w tej kwestii. Profesjonalna pomoc jest więc nieoceniona.

Etap projektowania i przystąpienia do budowy

Kolejnym etapem na którym kontakt z geodetą jest wskazany, to proces projektowania domu. Co więcej, istotnych dokumentów przez niego wykonanych, w formie chociażby mapy do celów projektowych będzie wymagał od nas architekt. Taka mapa, mająca skalę 1:5000 służy projektantowi do zaadoptowania budynku, inaczej umieszczenia go w odpowiednim miejscu działki. Poza tym na tej samej mapie w późniejszym etapie zaprojektowane zostaną przyłącza, między innymi: przyłącza wodociągowe, przyłącza kanalizacji sanitarnej, przydomowe oczyszczalnie, przyłącza energetyczne oraz przyłącza gazowe, a czasem nawet przyłącza kanalizacji deszczowej. Całość dokumentacji, razem ze wspomnianą mapą architekt powinien złożyć w odpowiednim dla klienta urzędzie, tak by mógł on uzyskać decyzję o pozwoleniu na budowę.

Gdy pozwolenie na budowę zostało nam wydane, geodeta wytyczy i umieści zaprojektowany budynek na działce. Oczywiście zgodnie z tym co wcześniej ustalił już projektant, a więc z zachowaniem wszystkich miar projektowych.

Wytyczenie przyłączy, pomiar po wykonawczy przyłączy i opracowanie map

Wytyczenie przyłączy, to kolejna kwestia z którą musimy udać się do geodety. To co zaprojektował bowiem architekt, trzeba w odpowiedni sposób umieścić na działce. Jest to obowiązkowe i jeśli nie chce się mieć problemów przy zakończeniu inwestycji budowlanej, należy dopełnić formalności.

Kolejna kwestia, to pomiar powykonawczy przyłączy. Na dość zaawansowanym etapie budowy przyjdzie załatwić sprawy związane z pozwoleniem na zamieszkanie i tym podobne. I tu potrzebna jest omawiana dokumentacja. Co oczywiste – mapy powykonawcze, a więc mapy które obrazują stan po wykonaniu przyłączy również wykonuje geodeta.

Ostatnią sprawą, jaką przyjdzie nam załatwić z geodetą jest opracowanie map. Chodzi między innymi o naniesienie naszego budynku na mapy ogólne, w tym mapy państwowe. Robi się to za pośrednictwem odpowiedniego nam starostwa. Kopię tego typu dokumentu w postaci map po wykonawczych dostaje się na własność.

geodeta

Gdzie szukać odpowiedniego specjalisty?

Geodeta z którego usług warto skorzystać, to przede wszystkim sprawdzony i odpowiedzialny specjalista. To wydaje się oczywiste. Bardzo dobrze jest jednak, jeśli fachowiec tego typu jest z naszego regionu. To znacznie ułatwia współpracę, powodując że kontakt staje się bardziej regularny i przede wszystkim – prosty.

Geodety z powodzeniem wyszukać możemy przez Internet. Na terenie i w okolicach Ełku działa na przykład geonim-elk.pl, w ramach którego wyszkolony zespół wdraża nowoczesne rozwiązania geodezyjne, gwarantując swym klientom usługi najlepszej jakości. Wieloletnie doświadczenie, cały czas rozwijane umiejętności, to w tym przypadku gwarancja udoskonalenia procesu budowlanego. Geodeci z Ełku oferują również pomoc w ramach procedur związanych z obrotem nieruchomości.

Taka oferta jest przykładem tego, czego powinniśmy oczekiwać od specjalistów tego typu. Szykując się więc do zakupu działki czy budowy domu szukajmy jak najlepszych rozwiązań.