Browse By

Niskie koszty eksploatacji kserokopiarki w firmie – jak dobrać kompatybilne tusze?

Kserokopiarka to jeden z najczęściej używanych w firmie sprzętów, dlatego też warto zadbać o dobry i wydajny tusz, którego wymiana nie będzie konieczna zbyt często, a przy tym gwarantuje on wydruki dobrej jakości. Na co zwracać uwagę, wybierając kompatybilne tusze do kserokopiarek? Czy warto stosować zamienniki?

Najważniejsze aspekty tuszy do drukarek

Przede wszystkim dobieramy rodzaj tuszu do modelu drukarki. Korzystając z urządzenia wyposażonego w tryby energooszczędne, możemy liczyć na zmniejszone zużycie tuszu w stosunku do modeli klasycznych, dzięki czemu ich wymiana będzie mogła być przeprowadzana nieco rzadziej. Zwracamy uwagę również na to, jakie rodzaje dokumentów będą najczęściej drukowane. Do wysokiej jakości fotografii, dyplomów na papierze czerpanym itp., warto wybrać tusze pigmentowe. Są one w takich przypadkach dobrym rozwiązaniem, dlatego że zapewniają ostre, wyraźne kontury i dobrze radzą sobie nawet z gorszej jakości papierem, lub tym o nietypowej strukturze. Jeśli z kolei zdecydujesz się na tusze barwnikowe, pamiętaj o tym, by zapewnić im papier wysokiej jakości. Są to też tusze, których mieszanie ze sobą jest dużo łatwiejsze.

Stawiamy na tusze możliwie największym pojemniczku, ze względu na ich większą wydajność. Nowoczesne kopiarki, choćby takie jak np. RICOH MP C401SP, oferowane m.in. w 3D OFFICE w Szczecinie umożliwiają wydrukowanie 40 kopii na minutę, zarówno w trybie simpleks, jak i dupleks, a takie rozwiązania wymagają wydajnego tuszu.

Jak dobrze dobrać wydajny tusz?

Ważne są dwa podstawowe aspekty: sprawdzamy oznaczenie atramentu na opakowaniu lub w specyfikacji urządzenia na stronie producenta. Innym, równie ważnym aspektem jest sprawdzenie ceny w stosunku do ilości wydrukowanych stron przy 5% pokryciu kartki A4. Czyli, np. jeśli tusz kosztuje 50 stron, a ilość zadrukowanych stron wynosi 300, wówczas dzielimy 50/300, co daje wynik 16 groszy za jedną stronę. W ten sposób możemy dobrze dobrać wydajność tuszu w stosunku do ceny.

Czy warto stosować zamienniki?

Można czasem usłyszeć opinie o tym, że stosowanie zamienników może uszkodzić sprzęt. Prawda jest taka, że jeśli dobieramy zamienniki w zaufanym miejscu, gdzie producenci dbają o ich jak największą kompatybilność, to takiego ryzyka praktycznie nie ma. Zamienniki są tańsze ze względu na niższe koszty produkcji, lecz jeśli zajęła się tym rzetelna firma, nie powinny zachodzić obawy o gorszą jakość lub mniejszą wydajność. Moglibyśmy się tym martwić w przypadku zakupu zamienników w niesprawdzonych źródłach. W dobrych zamiennikach jakość i wydajność może się różnić od oryginału jedynie nieznacznie.

Wielu producentów tuszy zamiennych oferuje gwarancję w przypadku awarii wkładu, lecz jeśli jest on w pełni dobrze dobrany, ryzyko usterki niemal nie istnieje, jednak kupowanie zamienników rodzi ryzyko słabej jakości produktu, dlatego też należy uważać na wyroby w zbyt niskich cenach, dlatego że mogą one nie spełniać nawet podstawowych wymagań.

Innym sposobem są tusze regenerowane. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, jeśli zależy Ci na zmniejszeniu ilości odpadów, jakimi są tonery. Pamiętamy tylko o tym, że tusze należy wypełnić ponownie w odpowiedni sposób, w przeciwnym razie może dojść nawet do uszkodzenia drukarki. Tusze regenerowane, jeśli tylko są właściwie zaaplikowane i pochodzą z zaufanego źródła, mogą zapewnić niemal identyczną jakość wydruku, jak oryginał.