Browse By

Rodzaje klimatyzacji – czym się charakteryzują?

Zastanawiając się nad wybraniem klimatyzacji możemy wziąć pod uwagę kilka różnych rodzajów klimatyzatorów. Wybór konkretnego rodzaju, a w dalszej selekcji i modelu, zależny jest od naszych potrzeb. Jeśli dopiero budujemy lub remontujemy budynek, w którym chcemy umieścić klimatyzację — mamy wiele możliwości, które będą ukryte przed okiem. Zaś kiedy chcemy dokupić klimatyzację do już urządzonego biura czy mieszkania możemy wybierać w wielu modelach dyskretnych klimatyzatorów. Dodatkowo istnieją klimatyzatory, które nie tylko chłodzą powietrze, ale są też wyposażone w pompy cieplne. W ten sposób możemy regulować temperaturę nie tylko w dół, ale też w górę. Odpowiednio dostoswane klimatyzatory mogą pomóc nam zaoszczędzić na opale.

Jakie rodzaje klimatyzatorów występują na rynku?

Szukając klimatyzacji możemy spotkać się z kilkoma rodzajami, które definiują sposób montażu oraz miejsce, w którym klimatyzator się znajduje. Tak więc możemy spotkać się z najliczniejszą i najpopularniejszą grupą klimatyzatorów, czyli z klimatyzatorami naściennymi, które występują w wielu różnych wariantach. Są eleganckie i dyskretne, a ich obudowę można dostosować do wystroju pomieszczenia, w którym zostaną zamontowane. Kolejnymi rodzajami klimatyzatorów są klimatyzatory kasetonowe, przypodłogowe, postropowe, kanałowe, przenośne, a także Multi-Split oraz VRF i VRV.

serwis klimatyzacji

Klimatyzatory Mutisplit

Klimatyzatory Multi-Split pozwalają zarówno na klimatyzację pomieszczenia jak i jego nagrzewanie, ze względu na obecne w nich pompy ciepła. Klimatyzatory Multi-Split mogą być wykorzystywane do ogrzewania pomieszczenia do temperatury zewnętrznej -15 stopni Celsjusza. Obszarem zastosowania klimatyzatorów Multi-Split są zarówno pomieszczenia mieszkalne jak i biurowe, a także komercyjne. Ogromną zaletą klimatyzatorów Multi-Split jest ich energooszczędność, ponieważ mogą klimatyzować nawet 8 pomieszczeń jednocześnie. Występuje duża różnorodność urządzeń wewnętrznych, a także cieszą się wysoką sprawnością zarówno w trybie grzania jak i chłodzenia.

Klimatyzatory naścienne

Klimatyzatory naścienne to najczęstszy wybór do lokali mieszkalnych. Podstawowym atutem jest ich różnorodność. Możemy znaleźć warianty zarówno z opcją grzewczą jak i bez niej. W zależności od ceny mamy do wyboru klimatyzatory z filtrami jonowymi i takimi, które stanowią podstawową filtrację. Jeśli mamy w domu alergika — warto zainwestować w droższy sprzęt, który przeprowadzi filtrację powietrza na wysokim poziomie. Klimatyzatory naścienne są najszybsze do zamontowania i rozpoczęcia użytkowania. Z racji nieskomplikowanej budowy są znacznie mniej awaryjne. Poleca się je zarówno do lokali mieszkalnych jak i niewielkich biur. Podniosą one standard życia usprawniając codzienne funkcjonowanie, szczególnie latem. Możemy rozejrzeć się za modelem, który będzie dopasowany do wystroju naszego mieszkania, ponieważ na rynku dostępnych jest bardzo dużo wariantów kolorystycznych [1].

montaż klimatyzacji

Klimatyzatory kasetonowe

Klimatyzatory kasetonowe cieszą się duża popularnością w budynkach biurowych, gdzie z łatwością można poprowadzić instalację pod sufitem. To świetny, kompaktowy wybór, do którego instalacji potrzeba zaledwie 245 mm przestrzeni montażowej w podwieszanym suficie. Dlatego cieszą się dużą popularnością w miejscach, w których każdy centymetr powierzchni jest potrzebny. Świetną zaletą jest ich czujnik 3D i-see, który pozwala na wykrycie osoby w pomieszczeniu i ukierunkowaniu strumienia powietrza, właśnie na podstawie tej danej. Klimatyzatory kasetonowe cechują się łatwym montażem, co zdecydowanie ułatwi biurową pracę i umieszczenie go w potrzebnym miejscu już po otwarciu biura. Klimatyzatory kasetonowe sterowane są przy pomocy pilota i wykazują niski poziom hałasu, co jest bardzo istotne w biurze.

[1] – Źródło: klimasoft.pl