Jak wygląda psychoterapia nerwicy lękowej?
Nerwica lękowa to poważna choroba o podłożu psychologicznym, która wymaga odpowiedniego leczenia. Niestety bardzo często problem ten jest bagatelizowany, a paraliżujący lęk uznawany jest za zwykły strach, który przecież czasami dotyka każdego człowieka. Jak objawia się nerwica lękowa i jaką rolę w procesie jej leczenia odgrywa profesjonalna psychoterapia?
Czym jest nerwica lękowa i jakie są jej objawy?
Nerwica lękowa jest złożonym schorzeniem o naturze psychicznej, które często mylone jest ze zwykłym strachem lub obawami. Jednak w przypadku tej choroby odczuwane emocje są o wiele bardziej intensywne i często prowadzą do innych objawów. Kiedy więc możemy mówić o nerwicy lękowej? Na pewno wtedy, gdy strach prowadzi do różnego rodzaju zaburzeń emocjonalnych lub ogólnego funkcjonowania organizmu i poszczególnych zmysłów, które są niemożliwe do opanowania przez osobę chorą. Chorzy często zdają sobie, że są to objawy spowodowane przez kwestie psychologiczne, jednak nie zmniejsza to odczuwanego przez nich lęku.
Objawy nerwicy lękowej mogą być bardzo różne. Często jest to schorzenie połączone z innymi problemami o podobnych symptomach, przez co diagnoza jest bardzo utrudniona. U niektórych chorych w trakcie silnych stanów lękowych mogą występować zaburzenia somatyczne, takie jak utrudnienie widzenia, brak czucia lub problemy ze słuchem. Mogą występować problemy z mówieniem lub z poruszaniem się, a także silne bóle w różnych miejscach, najczęściej w okolicach podbrzusza, klatki piersiowej lub głowy. Przy nerwicy lękowej pojawiają się również natrętne myśli oraz zachowania kompulsywne, takie jak zbyt częste mycie rąk, sprawdzanie kilka lub nawet kilkanaście razy, czy zamek w drzwiach jest przekręcony bądź, czy żelazko zostało odłączone od prądu.
Osoby cierpiące na nerwicę lękową mają również objawy związane z zaburzeniami emocjonalnymi. Przejawiają się one na przykład trudnymi do uzasadnienia lękami, które mogą dotyczyć zarówno czynności, jak i przedmiotów, konkretnych zawodów lub grup społecznych, a także zwierząt. Każdy z tych czynników może powodować niepokój oraz strach, trudny do wyjaśnienia i jeszcze trudniejszy do opanowania. Nerwica lękowa może prowadzić także do obniżenia poczucia własnej wartości, pogorszenia nastroju i samopoczucia, a także do poirytowania i przesadnej nerwowości lub skrajnej apatii.
Skuteczne metody leczenia i rola psychoterapii
Leczenie nerwicy lękowej to proces, który wymaga cierpliwości oraz przede wszystkim odpowiedniego podejścia ze strony lekarza specjalisty. W przypadku schorzeń o naturze psychologicznej niezwykle istotne jest dopasowanie całego procesu leczenia do indywidualnych potrzeb osoby chorej. Wymaga to specjalistycznej wiedzy, doświadczenia oraz umiejętności dostosowywania się do zmiennych nastrojów pacjenta i jego wymagań. Podążanie utartymi ścieżkami i wykorzystywanie uniwersalnych rozwiązań niestety najczęściej nie zdaje egzaminu.
Podstawą leczenia nerwicy lękowej jest psychoterapia. Dlatego zgłaszając się do psychologa ze swoim problemem, należy dokładnie przemyśleć wybór specjalisty. Ważne jest jego doświadczenie oraz to, w jakich schorzeniach się specjalizuje. Niezwykle istotna jest również kwestia wzajemnego zaufania. Jeśli pacjent nie potrafi poczuć się swobodnie i zaufać swojemu lekarzowi, to niestety cała terapia może nie przynieść oczekiwanych skutków. Dlatego, jeśli po kilku pierwszych wizytach pacjent i jego lekarz nadal nie potrafią znaleźć wspólnego języka, to warto zastanowić się nad znalezieniem nowego psychologa lub terapeuty.
Do procesu leczenia nerwicy lęków leki na stałe włączane są rzadko, ma to miejsce tylko i wyłącznie w skrajnych przypadkach, co oczywiście ma za zadanie określić lekarz. Częściej specjaliści decydują się na zapisanie specjalnie dopasowanych tabletek na nagłe sytuacje, takie jak silny atak paniki lub lęku, stany depresyjne czy nawet myśli samobójcze, które mogą się pojawić u osób cierpiących na tę chorobę. Bardzo ważne jest, aby zawsze przestrzegać zaleceń lekarza odnośnie zażywania medykamentów na choroby psychiczne, ponieważ mają one wiele skutków ubocznych.