Najpiękniejsze latarnie morskie nad Bałtykiem
Wybrzeże bałtyckie może pochwalić się całkiem dużą ilością latarni morskich- mamy ich aż 17. Obiekty starszej i nowszej daty, urokliwie nadgryzione zębem czasu bądź nowoczesne, usytuowane w centrum miasta lub na skromnym uboczu- piękno polskich latarni najbardziej kryje się w ich różnorodności. Które latarnie są tymi najpiękniejszymi? Warto sprawdzić.
Top 5 najpiękniejszych latarni morskich
Zwiedzanie pięknych latarni morskich to doskonały pomysł na spędzenie wolnego czasu i dobra alternatywa dla całodniowego opalania. Pierwsze latarnie pojawiły się na terenach ziem polskich ponoć już w X wieku, a rodzaj stosowanego w nich oświetlenia zmieniał się na przestrzeni wieków, ulegając ciągłemu udoskonaleniu.
Pełniły one bardzo ważną funkcję jako istotne punkty nawigacyjne dla żeglarzy i zbłąkanych wędrowników. Dziś, w obliczu współczesnej technologii, stały się interesującą pamiątką po dawnych czasach oraz sporym fragmentem historii.
Ciekawym pomysłem może być ruszenie w podróż szlakiem polskich latarni, celem zdobycia nieznanych dotąd informacji na ich temat. Sekrety, jakie skrywają w sobie nieco stare już zabudowania to ogromna gratka. Warto pytać przewodników o towarzyszące budowlom legendy, które dodatkowo uatrakcyjnią całą wycieczkę.
Latarnia w Czołpinie
Na uwagę z pewnością zasługuje latarnia w urokliwej miejscowości Czołpino. Jej usytuowanie z dala od zabudowań oraz konieczność marszu przez las na długości 1,5 km to dobra propozycja dla miłośników spacerów z dala od turystycznego zgiełku. Latarnia znajduje się w centrum Słowińskiego Parku Narodowego, a z jej szczytu można podziwiać całą jego przyrodę, wraz z ruchomymi wydmami i jeziorami. Będąc tam, warto wstąpić również do znajdującego się nieopodal Muzeum Wsi Słowińskiej w miejscowości Kluki.
Latarnia w Niechorzu
Największą ciekawostką na temat znajdującej się w Niechorzu latarni jest to, że została ona zbudowana przez Niemców. Miało to miejsce w XIX wieku. U jej podnóża można zwiedzić imponujący ogród wraz z towarzyszącymi zabudowaniami. Na szczyt prowadzi aż 210 schodków, ale widoki, rozciągające się na całą okolicę są absolutnie warte wysiłku. Do latarni można dogodnie dojechać za pośrednictwem ścieżek rowerowych.
Latarnia Kikut
Latarnia ta znajduje się w Wolińskim Parku Narodowym i pełni funkcję latarni morskiej od 1962 roku (wcześniej była wykorzystywana jako wieża widokowa). Ze względu na jej usytuowanie na wzgórzu, liczącym sobie 75 metrów wysokości, latarnia Kikut zyskała sobie miano jednej z najwyższych latarni nad Bałtykiem. Nie jest ona niestety dostępna dla zwiedzających, lecz nadal warto wybrać się w jej okolice, by móc zobaczyć ją z bliska oraz zwiedzić otaczający teren.
Latarnia w Gąskach
Położona pomiędzy Ustroniem Morskim a Mielnem, latarnia wybudowana została w XIX wieku, znajduje się na liście zabytków. Teren przy latarni został zagospodarowany z myślą o turystach, nadal można zwiedzić Dom Latarnika. Na szczyt prowadzą kręte schody, a po dojściu na samą górę można zobaczyć pobliskie miejscowości, takie jak Chłopy, Unieście lub Mielno.
Latarnia w Jarosławcu
Wpisana do rejestru zabytków w 1993 roku, latarnia jest dostępna dla zwiedzających i bardzo łatwa do znalezienia, gdyż usytuowana jest w centrum Jarosławca. Otoczona jest starymi zabudowaniami, będącymi pamiątkami po dawnej latarni. Piękna panorama miasta, jaka można zobaczyć ze szczytu, to doskonała pamiątka z podróży.