Browse By

Jak założyć ogród?

Często wielu z tych, którzy posiadają ogrody zastanawia się w jaki sposób rozplanować jego zakładania, aby wyglądało to pięknie i ogród był funkcjonalny. Zakładanie ogrodu często okazuje się sporym wyzwaniem. Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy się zająć jest modyfikacja terenu – wyrównanie ziemi jest konieczne do tego, aby nasadzane przez nas rośliny lub zakładany trawnik były równe. Prace w ogrodzie wymagają dużo zaangażowania ze strony osób się tym zajmujących jeżeli zależy nam na samodzielnym założeniu ogrodu wówczas warto zacząć od zastanowienia się nad tym jaki plan na dany ogród mamy.

Równanie terenu ogrodu

Zanim przystąpimy do prac przy zakładaniu ogrodu powinniśmy zacząć od wyrównania terenu. Przygotowywanie terenu pod założenie terenu zielonego jest ważne. Warto zadbać o odpowiednie napowietrzenie ziemi, a także o wycinkę drzew i krzewów, które są na danym terenie niepotrzebne. Wyrównanie terenu to ważna część prac – na płaskim terenie o wiele łatwiej wykonywać niezbędne nasadzenia i także zajmować się planowaniem tego, jak ma wyglądać teren zielony w pobliżu domu.

Zakładanie ogrodu

Zanim przystąpimy do zakładania trawnika lub ogrodu warto zastanowić się nad tym w jaki sposób chcemy nasadzać rośliny. Odpowiednio przygotowany projekt ogrodu pomaga w tym, aby następnie zdecydowanie łatwiej zająć się założeniem ogrodu. Zakładanie ogrodu wymaga także planowania całorocznego – warto nasadzać rośliny w taki sposób, aby przez większą część roku ogród wyglądał w ładny, kolorowy sposób.

prace w ogrodzie

Zakładanie trawnika jest trochę łatwiejsze – zwykle nasadza się jeden gatunek trawy w całym wyznaczonym miejscu. Jednak obecnie, z powodu dużej ilości gatunków traw możemy zakupić dowolne potrzebne gatunki. Nasadzanie mieszanek traw pozwala na dłuższe cieszenie się zielenią trawnika, ponieważ różne gatunki rosną w innych momentach roku. Dla tych, którzy cenią sobie nowoczesne kompozycje doskonałym pomysłem będzie stworzenie ogrodu trawnego – różne rodzaje traw dekoracyjnych, doskonale nadają się do założenia trawnika o wyjątkowych walorach estetycznych.

Kiedy warto sięgnąć po pomoc przy zakładaniu ogrodu?

Obecnie na rynku funkcjonuje wiele firm ogrodniczych. Warto skorzystać z ich pomocy w przypadku gdy brakuje nam wiedzy, doświadczenie, sprzętu lub zwyczajnie nie mamy siły do prac fizycznych. Dla wielu osób zakładanie trawników i ogrodów to zadanie przerastające ich siły – wówczas na pomoc wychodzą specjalistyczne firmy, których pracownicy z wprawą zajmą się wszystkimi najważniejszymi aspektami zakładania ogrodów.

W każdym większym mieście znajdziemy takie firmy – np. w Warszawie lub innych miastach województwa mazowieckiego czy pozostałych województw. Warto sprawdzić ofertę firm w pobliżu swojego miejsca zamieszkania i popytać znajomych czy nie mają do polecenia specjalistów, którzy zapewnią maksymalny zakres pomocy.