Browse By

Na czym polega regeneracja rozrusznika?

Rozrusznik jest urządzeniem elektrycznym, które jest odpowiedzialne za uruchamianie silnika. Najczęstszej wykorzystywane są rozruszniki spalinowe, jednak istnieją również rozruszniki pneumatyczne. Rozrusznik jest silnikiem prądu stałego, który służy do obracania wału korbowego silnika, co sprawia, że nadawana jest odpowiednia prędkość obrotowa, przy której możliwe jest rozpoczęcie przez niego samodzielnej pracy.

Uszkodzenie rozrusznika i jego demontaż

Problemy z rozruchem samochodu najczęściej odnotowywane są w okresie jesienno-zimowym. Wielu kierowców często niewłaściwie ocenia, że kłopoty dotyczą akumulatora. Warto wiedzieć, że również rozrusznik często ulega awariom.

Żywotność rozrusznika maleje w zależności od częstości uruchamiania silnika. Pierwszymi objawami, które mogą wskazywać na problemy z silnikiem są problemy z rozruchem oraz towarzyszące temu trzaski.

Warto wówczas jak najszybciej zdecydować się na skorzystanie z pomocy specjalisty gdyż zbyt długi zwlekanie z usunięciem usterki może doprowadzić do całkowitego zniszczenia koła zamachowego. W przypadku chęci samodzielnego demontażu rozrusznika sprawdźmy czy to na pewno nie akumulator jest przyczyną usterki. Skorzystajmy z uniwersalnego miernika z funkcją pomiaru napięcia akumulatora.

Na czym polega regeneracja rozrusznika?

Odpowiednio przeprowadzona regeneracja rozrusznika rozpoczyna się od jego całkowitego rozmontowania, a następnie gruntownego wyczyszczenia.

Następnie diagnozowane są sprawności poszczególnych podzespołów oraz przywrócenie parametrów technicznych. W zależności od danej sytuacji stosuje się regenerację lub wymieniane są wszystkie elementy, które uległy wyeksploatowaniu. Dodaje się również  zabezpieczenie antykorozyjne, które gwarantują efektywne działanie bez usterek przez długi czas.

rozrusznik samochodowy

By Willdre 00:20, 8 February 2007 (UTC) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], from Wikimedia Commons

 

Rozrusznik jest również testowany i sprawdzany na specjalistycznie dostosowanym. Warto pamiętać, że zregenerowany rozrusznik jest nieodróżnialny pod względem działania od nowego sprzętu.

Dlaczego warto zdecydować się regenerację rozrusznika?

Zakup nowego rozrusznika bardzo często wiąże się z wysokim kosztem nawet rzędu 1000 złotych. Koszty są uzależnione również od tego jak popularny jest model danego pojazdu. W przypadku nietypowych samochodów cena rozrusznika może być nawet kilkukrotnie wyższa.

Nie warto decydować się na używaną część, chyba że podejmiemy się jej zakupu i następne zajmiemy się zregenerowaniem. Używany rozrusznik jest niezwykle trudny pod kątem ocenienie jego sprawności i jakości. Ryzyko zakupienia „bubla” jest niezwykle wysokie dlatego lepiej wybrać opcję zregenerowania naszego własnego rozrusznika.

Jak przebiega regeneracja rozrusznika?

Regenerację rozrusznika należy powierzyć fachowcom. Wówczas będziemy mieli pewność, że będzie on w stanie sprawnie działać przez długi czas. Specjaliści będą w stanie ustalić nawet co było przyczyną pojawienia się awarii.

Podczas naprawy wymieniane są podstawowe tulejki, szczotki, wirnik oraz uzwojenie. Elementami, które są poddawane regeneracji są bendiks i włącznik elektromagnetyczny. Podstawowymi działaniami podejmowanymi przy regeneracji rozrusznika to jego rozebranie do części pierwszych, wymienienie uszkodzonego elementu oraz nasmarowania poszczególnych elementów oraz zabezpieczenia przed korozją.

W sytuacji gdy oddajemy rozrusznik specjalistom możemy liczyć na gwarancję, która bardzo często obejmuje okres nawet 6 miesięcy. Regeneracja rozrusznika zazwyczaj kosztuje nawet dwukrotnie taniej niż zakup nowego urządzenia.

Co może być przyczyną problemów z rozrusznikiem?

Przyczyn awarii rozrusznika może być wiele. Bardzo często są one wynikiem codziennej, intensywnej eksploatacji pojazdu, która jest nieunikniona. Warto jednak wiedzieć, że na rozrusznik wpływ ma również nieprawidłowy sposób odpalania samochodu.

Zbyt długie przetrzymywanie kluczyka w pozycji zapłonu, przyczynia się bezpośrednio do skrócenia żywotności rozrusznika. Rozrusznik może ulec również przegrzaniu w przypadku gdy np. pojazd nie chce zapalić, a kierowca instynktownie wielokrotnie ponawia próby. Szkodliwe działanie będzie miała również korozja, która lubi rozwijać się w wilgotnym otoczeniu.

mechanik samochodowy

Profesjonalny mechanik samochodowy bez problemu poradzi sobie z naprawą nawet najbardziej zniszczonego i zaniedbanego rozrusznika. Polecamy zapoznać się z ofertą Auto Elektro, która w swojej ofercie posiada naprawę oraz regenerację rozruszników samochodowych.

Problemy i awarie rozrusznika mogą być również spowodowane uszkodzeniami mechanicznymi spowodowanymi m.in. złym doborem rozrusznika do pojazdu czy nieprzestrzeganiem zalecanej procedury montażu. Źle dobrany rozrusznik np. gdy był samodzielnie wybierany, może prowadzić do połamania zębów oraz pęknięcia głowicy rozrusznika.

W sytuacji gdy dane urządzanie zostało źle zamontowanie również nie będziemy mogli cieszyć się jego skutecznym działaniem. Podczas montażu koniecznie należy zwracać uwagę by nie naruszyć opasek oraz zamontować osłonę koła zamachowego. W przeciwnym razie narażamy rozrusznik na bezpośredni kontakt z wodą oraz zanieczyszczeniami podczas jazdy.px