Browse By

Przyczyny wylęgu karaluchów w domu

Pojawienie się karaluchów w domu jest niezwykle uciążliwe do zwalczenia. Ze względu na ich wysoką odporność samodzielne wyeliminowanie problemu jest przeważnie niemożliwe. Co warto o nich wiedzieć?

Czym są karaluchy?

Karaluchy są prymitywnymi, mało wyspecjalizowanymi owadami. Większość gatunków karaluchów prowadzi rozbudowaną strukturę społeczną obejmującą wspólne schronienie i zależność społeczną.

karaluch

Powoduje to, że w przypadku zaobserwowania w mieszkaniu karalucha prawdopodobnie możemy spodziewać się ich większych ilości. Karaluch często mylone są z prusakami, które również stanowią ogromny problem.

Karaluchy są znacznie większe, a ich długość może dochodzić do 3 cm. Są ciemnobrązowe i posiadają czułki. Poruszają się powoli, potrafią się wspinać, ale tylko po chropowatych powierzchniach. Prusaki są znacznie mniejsze i posiadają długie ruchliwe czułki. Doskonale wspinają się po nawet gładkich powierzchniach. Rozmnażają się znacznie szybciej od karaluchów.

 

Tryb życia karaluchów

Karaluchy unikają kontaktu z człowiekiem i ich aktywność rozpoczyna się w nocy. Zjadają wszystkie resztki jakie pozostają na podłodze, w koszu na śmieci.

Mogą również żywić się włosami, tapetami ściennymi a nawet kałem. Nawet w przypadku braku pożywiania potrafią przetrwać bez niego nawet okres 40 dni.

Karaluchy najczęściej można spotkać w miejscach gdzie dokonywana jest obróbka pożywienia, w kuchniach, spiżarniach. Ich wykrycie w dzień jest niemal niemożliwe, dopiero gdy zapada zmrok wychodzą ze swoich kryjówek. Karaluchy preferują suche i chłodne miejsca, w przypadku prusaków preferują one bardziej ciepłe kąty.

Karaluchy – jak się ich pozbyć?

Pozbycie się karaluchów jest zadanie wyjątkowo trudnym do samodzielnego przeprowadzenia. Zazwyczaj dopiero skorzystanie z usług profesjonalnych firm zajmujących się usuwaniem owadów przynosi oczekiwane rezultaty. Karaluchy mogą żyć przez bardzo długi czas bez pożywania. Są niezwykle odporne na negatywne warunki.

Niektóre gatunki są w stanie przeżyć nawet kilkadziesiąt minut bez dostępu do powietrza. Według naukowców to właśnie karaluchy przetrwają wojnę nuklearną. Owady te są wyjątkowo odporne także na wszelkiego rodzaju działania mechaniczne. Zgniatanie karaluchów butem często nie przynosi rezultatów. Co ciekawe przedstawiciele ów gatunku mogą żyć przez pewien czas nawet bez głowy.

Aby zwalczyć karaluchy można samodzielnie sięgnąć po środki dostępne w sklepach. Wart jednak pamiętać, że zwłaszcza w przypadku większych populacji stosowanie nawet najmocniejszych specyfików nie przyniesie rezultatów, gdyż prawdopodobieństwo zabicia wszystkich osobników jest wówczas bardzo małe. Stosując nieskuteczne środki dajemy czas owadom na dalsze rozmnażanie się. Im większa populacja tym trudniej jest się pozbyć problemu.

W przypadku zamieszkiwania w bloku zwlekając z podjęciem decyzji o fachowym usuwaniu karaluchów umożliwiamy rozprzestrzenienie się owadów na inne mieszkania.  Wiele środków oferowanych w sklepach powoduje jedynie chwilowe poprawienie sytuacji. Wypłasza karaluchy, a gdy środek przestaje wracać te na nowo budują społeczność.

karaluchy

Karaluchy rozmnażają się w zaskakująco szybkim tempie. Ich samodzielne usunięcie rzadko kiedy jest możliwe.

Preparaty te przeważnie nie mają szans na dostanie się do głębokich kryjówek owadów, co powoduje że walka jest całkowicie nieskuteczna i generuje jedynie niepotrzebne koszty.

Pamiętajmy, że karaluchy i prusaki mogą przenosić różnorodne, niekiedy bardzo groźne choroby wirusowe i bakteryjne, które mogą doprowadzić do poważnych schorzeń, biegunek, a w skrajnych przypadkach mogą przyczynić się do powstania gruźlicy czy cholery. Co więcej wiele osób wykazuje alergię na ich odchody.

Profesjonalne usuwanie karaluchów

Decydując się na skorzystanie z firmy zajmującej się zawalczeniem karaluchów możemy mieć całkowita pewność, że owady te zostaną usunięte co do ostatniego osobnika. Popularnymi technikami jest przede wszystkim żelowanie, które polega rozmieszczeniu w miejscach pojawiania się owadów kropli specjalistycznego żelu, który wykazuje działanie toksyczne na owady.

Żel ten jest wzbogacony substancjami wabiącymi. Owady wychodzą zwabione żelem, pobierają go a następnie w swoich kryjówkach dzielą się z innymi karaluchami. Często stosowaną metodą jest również opryskiwanie, które polega na rozpyleniu specjalistycznego toksycznego dla owadów preparatu, którego cząstki przyklejają się do karaluchów.

Niekiedy wykorzystuje się również zamgławianie ULV. Stosuje się wówczas urządzenie, które rozpyla preparat na mikro kropelki, które mogą dotrzeć do wszelkich zakamarków mieszkania powodując szybkie uśmiercenie owadów.