Na czym polega badanie optometryczne?
Badanie optometryczne to badanie oczu pacjenta, które przeprowadza się w celach diagnostycznych. Możliwe jest dzięki wykorzystaniu specjalistycznych narzędzi i sprzętu – między innymi instrumentów do pomiaru ostrości wzroku, pola widzenia czy ciśnienia śródgałkowego. Takowe badanie nie tylko wykrywa różnego rodzaju nieprawidłowości, jak krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm, ale także pomaga dobrać odpowiednie okulary korekcyjne czy soczewki kontaktowe.
Gdy pacjentowi nie dolega nic poważnego, badanie optometryczne i rady udzielone tuż po nim, wyposażą go przynajmniej w wiedzę o tym jak pielęgnować wzrok, zwłaszcza w podeszłym wieku lub w trudnych warunkach pracy. Tak, by mógł długo cieszyć się poprawnością i ostrością widzenia.
Kto powinien wykonać badanie optometryczne?
Badanie wzroku powinien wykonać każdy, kto chce precyzyjnie dobrać sobie okulary korekcyjne lub progresywne. Nieodpowiednie szła, to w końcu przyczyna nawracających bólów głowy i problemów z koncentracją. Poza tym źle dobrane okulary, to również problemy w codziennym funkcjonowaniu.
Nieostre widzenie przedmiotów z daleka lub bliska, częste mrużenie oczu czy kłopoty z nieostrym obrazem – to tylko niektóre z bolączek ludzi z wadami wzroku.
Co więcej, dzięki badaniu można również skontrolować ostrość wzroku i ogólną jego sprawność. Jeśli więc mamy pewne podejrzenia, widzimy coraz mniej wyraźnie i chcemy sprawdzić czy potrzebujemy szkieł, taka kontrola może być na wagę złota. Dzięki niej dowiemy się czy coś nam dolega i czy nadszedł już moment, by kupić odpowiednie dla nas okulary.
Przebieg i zalety badania optometrycznego
Badanie optometryczne powinno dostarczać przede wszystkim wyczerpujących informacji na temat wzroku pacjenta. Wszystkie one pomagają podjąć właściwe decyzje, co do dalszego leczenia, a więc ćwiczeń wzrokowych czy pomocy optycznych. To główne zalety takiej kontroli.
Samo badanie składa się oczywiście z kilku etapów, a zaczyna się od przeprowadzonego wywiadu.
W trakcie kolejnych czynności każdy specjalista zobowiązany jest jednak do określenia podstawowych kwestii na temat danego pacjenta, a więc: stanu jego zdrowia, stanu akomodacji, stanu refrakcji oraz stanu widzenia obuocznego. By całość przebiegła sprawnie i profesjonalnie, ważne jest byśmy udali się do specjalisty z zakresu optometrii. W przeciwnym wypadku nie dość, że stracimy pieniądze, to jeszcze może okazać się, że i tak będziemy chodzić w źle dobranych okularach.
Gdzie wykonać badanie optometryczne?
Badanie najlepiej jest wykonać w renomowanych i sprawdzonych gabinetach lub salonach optycznych, w których pracuje specjalista z zakresu optometrii.
Salon optyczny to miejsce, w którym możemy liczyć na kompleksowe badanie wzroku, dobór miękkich soczewek kontaktowych, a także diagnostykę zaburzeń akomodacyjno-wergencyjnych czy podstawową pomoc serwisową. Tylko takie podejście do pacjenta jest w stanie określić problem w sposób dokładny i odpowiedzialny.
Specjalistyczna diagnostyka określonych wad wzroku, profesjonalnie wykonanie wszelkich pomocy optycznych, a także serwis w salonie optycznym możliwe są dzięki personelowi, w skład którego wchodzi optometrysta, doradca okularowy i doradca koloru. Ten pierwszy zbada nasz wzrok i określi z jakimi problemami przyszło nam się mierzyć. Wytłumaczy również, jak dbać o wzrok. Doradcy pomogą z kolei dobrać okulary tak, byśmy wyglądali w nich jak najkorzystniej. Do każdej twarzy pasują bowiem innego rodzaju oprawki. Niektórym ładnie jest w masywnych i dość ciemnych, a innym w okularach o delikatnych kształtach i kolorach.