Bezpieczeństwo podczas prac w polu. O co powinniśmy zadbać ?
Bezpieczeństwo podczas prac polowych jest niezmiernie ważne. O wypadek podczas zbiorów, a nawet oprysków posadzonych roślin, wcale nie trudno – zdarzają się nagminnie. Tak naprawdę wystarczy zwykłe zaniedbanie jednej osoby, a konsekwencje mogą być tragiczne w skutkach.
Na niebezpieczeństwo w pracy na roli ma wpływ wiele czynników, a dzięki odpowiednim zabiegom można je łatwo wyeliminować. Jak zaplanować prace w polu, aby przebiegły sprawnie, pomyślnie i przede wszystkim bezpiecznie?
Kiedy najczęściej dochodzi do wypadków przy pracy w polu?
Najczęściej do wypadków dochodzi podczas pracy z nieodpowiednio przygotowanymi maszynami rolniczymi oraz artykułami rolnymi. Spora ilość pracy oraz dużo różnych obowiązków, które musi wykonać pracownik rolny, znaczne przyczyniają się do spadku ostrożności oraz koncentracji. Wpływ na bezpieczeństwo ma również pośpiech oraz zmęczenie wynikające z długich godzin spędzonych na ciężkiej fizycznej pracy – nierzadko wykonywanej w pełnym słońcu. Częste, krótkie przerwy na regeneracje mięśni i odpoczynek podczas pracy oraz solidny podział obowiązków powinny w znacznym stopniu zapobiec nieszczęściom.
Konieczne jest również zadbanie o bezpieczeństwo dzieci, poprzez organizację im miejsca zabaw znajdującego się odpowiedniej odległości od maszyn rolniczych. Nie wolno również dopuszczać do obsługi ciągnika i innych pojazdów osób, które nie posiadają odpowiednich uprawnień, bądź są niepełnoletnie.
Zły stan pojazdów rolniczych – głównym powodem wypadków?
Na bezpieczeństwo ma wpływ nie tylko koncentracja i uwaga pracowników, ale również stan techniczny pojazdów rolniczych. Części do maszyn rolniczych powinny być dokładnie sprawdzane przed rozpoczęciem każdej pracy, a po jej zakończeniu i powrocie na miejsce postojowe – czyszczone z pyłu, ziaren i innych nieczystości, które mogłyby osadzić się na wałach łożysk i doprowadzić do pożaru lub niespodziewanych awarii. Przed sezonem warto również zadbać o dokładny przegląd maszyny, a w razie wątpliwości wymienić zużyte części rolnicze na nowe. Zapobiegnie to nie tylko opóźnieniom w pracy w polu związanym z częstymi naprawami, ale także zmniejszy częstotliwość powstawania wypadków podczas pracy.
Zasady BHP – konieczność?
Wypadki podczas naprawy i prowadzenia pojazdów rolniczych stały się niemal codziennością. Wszelkie usuwanie usterek powinny odbywać się przy wyłączonym napędzie – dzięki temu można uniknąć poparzeń oraz nieprzewidzianych skutków poruszającego się samowolnie pojazdu. Opadanie i rozkładanie się podczas jazdy niektórych części rolniczych maszyny, spowodowane niestosowaniem siatek zabezpieczających oraz pasów mocujących, znacznie wpływają na bezpieczeństwo osób znajdujących się w pobliżu ciągnika. Do nieszczęść dochodzi również podczas przewozu osób na przyczepie lub wystających elementach ciągnika. Wystarczy jedna dziura, a znajdujące się na przyczepie osoby mogą wypaść. Pracownicy powinni znajdować się jedynie w kabinach maszyn, a naczepy dla bezpieczeństwa można okryć plandekami ochronnymi.
Czy odpowiednia odzież jest istotna?
Odzież podczas pracy w polu jest niemal tak samo istotna jak w każdym innym przemyśle usługowym. Prace polowe mają tę cechę, że rolnicy poruszają się po nierównym podłożu, więc skręcenia, złamania czy upadki stoją na porządku dziennym. Wysokie buty, z zabudowaniem na stopie i usztywnione w stawie skokowym mają za zadanie chronić pracownika w podobnych sytuacjach. Rolnicy pracujący po zmroku powinni również zaopatrzyć się w kamizelki odblaskowe oraz latarki pozwalające na bezpieczne poruszanie się po nierównym terenie. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu zmniejsza się ryzyko uszkodzenia ciała wystającymi elementami wyposażenia maszyn rolniczych.
Dodatkowe oświetlenie – większe bezpieczeństwo
Sprawny układ oświetleniowo-ostrzegawczy to jedna z podstawowych rzeczy, o którą warto zadbać przed przystąpieniem do pracy. Jeszcze przed wyruszeniem odpowiednie oznakowanie maszyny za pomocą lamp ostrzegawczych oraz trójkątów odblaskowych poprawi bezpieczeństwo na drodze w razie niepogody. Dodatkowe lampy ledowe zamontowane na sprzęcie rolniczym sprawią, że pojazd stanie się bardziej widoczny dla pracowników rolnych po zmroku.
Ostrożność jest najważniejsza
Ilość wypadków podczas pracy w polu jest ogromna – w sezonie dochodzi do nich niemal codziennie. Można jednak skutecznie ograniczyć ich występowanie poprzez odpowiednie przygotowanie i postępowanie. Warto również zadbać o bezpieczeństwo i kontrolę osób pracujących przy maszynach rolniczych. Konserwacja, bieżące naprawy oraz czyszczenie pojazdów rolniczych mogą uchronić przed tragedią.