Browse By

Gatunki miskanta chińskiego – jak dobierać dekoracyjne trawy do ogrodu?

Piękny i zadbany ogród to nie tylko ładnie przycięte krzewy i drzewa oraz klomby z bujnym kwieciem. By nasza zieleń prezentowała się doskonale, powinniśmy zadbać również o różnorodność traw.

Dzięki nasadzeniom kilku gatunków różnorodnych trwa otrzymamy niesamowity, estetyczny efekt. Doskonale w ogrodach sprawdzają się gatunki miskanta chińskiego.

 Czym jest miskant chiński?

Wśród traw występuje wiele gatunków i odmian. Jedną z nich jest właśnie miskant chiński. Pochodzi on z Dalekiego Wschodu. Najczęściej spotyka się go w Japonii oraz Chinach. W warunkach naturalnych miskant porasta głównie podgórskie tereny na obrzeżach lasów. Miskant chiński jest trawą ozdobną, po którą chętnie sięgają polscy ogrodnicy i specjaliści zajmujący się projektowaniem ogrodów w Krakowie i całej Polsce. W zależności od odmiany może cieszyć nas efektownymi kwiatostanami, a także interesującymi kolorami liści. Dzięki szerokiemu wyborowi odmian miskanta chińskiego — każdy z nas może znaleźć idealną dla siebie odmianę. Kolejne gałęzie rodziny miskanta chińskiego różnią się”:

  • kolorem liści,
  • barwą kwiatostanu,
  • osiąganą wysokością.

Dzięki tym licznym różnicom i prostej uprawie, możemy z łatwością stworzyć w ogrodzie, na balkonie czy tarasie bajeczną kompozycją.

Odmiana Giraffe

miskant chiński giraffeGiraffe — odmiana miskanta chińskiego należy do jednej z najcharakterystyczniejszych. Nazwa Żyrafa nawiązuje do specyficznego umaszczenia liści wspomnianej trawy. Odmiana ta jest niesamowicie dekoracyjna, dzięki cętkowanym liściom, które osiągają wysokość od półtora do dwóch i pół metra — wraz z kwiatostanem. Liście początkowo nie wyróżniają się niczym szczególnym. Jednak z czasem znajdą się na nich charakterystyczne żółte cętki — na całej długości.

W dodatku od września do października możemy wypatrywać u tej odmiany wiechowatych kwiatostanów w brązowym kolorze. Giraffe miskant chiński doskonale sprawdzi się zarówno jako soliter, jak i część większej kompozycji w grupowym nasadzeniu. Warto zapamiętać, że ta odmiana lubi stanowiska słoneczne. Co istotne — Giraffe nie wymaga specjalnej gleby, wystarczy, że podłoże jest przepuszczalne.


Zobacz również: http://www.twojwroclaw.com/dlaczego-warto-wybrac-sadzonki-drzew-iglastych/


Odmiana Ferner Osten

Kolejną, urodziwą odmianą miskanta chińskiego jest Ferner Osten. Ta tworząca niezbyt wysokie kępy, bo osiągające około 90 cm wysokości a w okresie kwitnienia półtora metra, posiada zwarty i piękny pokrój. Liście Ferner Osten stanowią zielone, wygięte łuki z pasem kremowej barwy pośrodku. Kremowy odcień pasa wraz z jesienią ustępuje innej — złocisto-pomarańczowemu kolorowi. Szczególnie urodziwe są czerwone, pojawiające się w pełni lata, kwiatostany, których wierzchołki przebija biały kolor.

miskant chiński szkółkaKiedy kwiatostan dojrzeje, jego barwa zmienia się z czerwonej na beżową. Kwiatostan utrzymuje się na Ferner Osten do późnych zimowych miesięcy. Dlatego doskonale sprawdzą się jako barwne dopełnienie ogrodu.

Odmiana Cabaret

Pochodzący z dalekiego wschodu miskant chiński Cabaret przypomina tatarak, jednak jego liście zostały finezyjnie poprzecinane charakterystycznym, bardzo szerokim białym pasem. Sama roślina osiąga wysokość do półtora metra. W okresie kwitnienia, kwiatostany mogą urosnąć jeszcze o trzydzieści centymetrów. I ta odmiana posiada bardzo urodziwe, duże kwiatostany o metaliczno-czerwonej barwie. Cabaret preferuje słoneczne stanowiska, jednak dobrze rozwijać będzie się również na stanowisku delikatnie zacienionym.

 Wśród dostępnych na rynku traw — warto zwrócić uwagę na odmiany szczególnego gatunku — miskanta chińskiego. Dzięki mnogości odmian możemy znaleźć do naszego ogrodu doskonale dopasowaną roślinę. Warto zwrócić uwagę właśnie na ten gatunek, ponieważ jest wytrzymały i poza odpowiednim nasadzeniem nie wymaga większej pielęgnacji. Dodatkowo doskonale prezentuje się w ogrodach, na werandach i balkonach. Nadaje się do donicy oraz tradycyjnego nasadzenia w ziemi.