Browse By

Kto zajmuje się sprzątaniem po zgonach?

Nieodłącznym elementem życia jest śmierć, dlatego cały czas w różnych miejscach umierają ludzie. Śmierć niesie swoje konsekwencje, które są uzależnione od jej formy. Zabójstwo, zgon naturalny czy samobójstwo to nie tylko tragedie, łączą się one także z bardzo przyziemnymi kwestiami. Rzeczywistość wygląda tak, że po śmierci trzeba posprzątać.

Kto sprząta po śmierci?

Jak wiadomo, potrzeba jest matką wynalazków, dlatego na rynku istnieją tak zwani czyściciele zwłok, są to firmy, które zajmują się sprzątaniem po zgonie. Oferta firm sprzątających miejsca po zmarłych jest elastyczna, dostosowują się do różnych sytuacji. Sprzątają po każdym rodzaju zgonu, zajmują się zgonami z przyczyn naturalnych, morderstwami i samobójstwami. Sprzątanie pomieszczenia po śmierci może być dla rodziny za trudne, ale to nie jest jedyny ani najważniejszy powód. Sprzątniecie pomieszczenia po zgonie, może być bardzo skomplikowane i niemożliwe bez specjalnych sprzętów, wszystko zależy od rodzaju zgonu i stanu miejsca śmierci. Zapewniają o tym pracownicy firmy www.vector-uslugi.pl, która specjalizuje się w tego typu usługach.

Czyszczenie po zmarłym może być również bardzo niebezpieczne. Rozkład ciała wiąże się z rozwojem niebezpiecznych bakterii i wirusów. Wydzielają się także inne niebezpieczne dla zdrowia substancje. Sytuacje zgonu bywają bardzo różne. Zdarza się, że na meblach, ścianach, podłodze czy suficie jest dużo krwi, tkanek ludzkich, a nawet kości. Sprzątacze spotykają także różne fragmenty ciała w różnym stanie rozkładu. Takie rzeczy trzeba posprzątać jak najszybciej. Im bardziej zaawansowany rozkład ciała, tym gorszy swąd. Odór rozkładającego ciała jest na tyle intensywny, że wnika to mebli, tapet czy innych domowych rzeczy. Dlatego często sprzątacze muszą prawie że zrujnować dane miejsce, aby właściwie posprzątać i zlikwidować fetor. Czasem sprzątnięcie wymaga zrywania podłogi, drapania ścian i wyrzucenia mebli.

Sprzątanie po osobie zmarłej - Pozmarlych.pl

Czyszczenie po zgonach tylko dla profesjonalistów

Branża sprzątania miejsc śmierci się wciąż rozwija. Profesjonaliści apelują o zachowanie ostrożności, ponieważ wiele promujących się na rynku firm nie jest właściwie przeszkolona ani przystosowana do tego zawodu. Czasem do założenia firmy sprzątającej po zgonie skusił ludzi zarobek, ale nie wiedzą tak naprawdę, z czym łączy się taka praca. Nie ma jeszcze wystarczająco dobrej regulacji prawnej tej kwestii w polskim prawie. Przepisy są tak skomplikowane i mało kto jest świadomy, że one w ogóle istnieją. Jest to dobry grunt dla powstawania firm, które nie wiedzą jak prawidłowo sprzątać po zgonach, nie mają odpowiedniego sprzętu do dezynfekcji, a zadania i sytuacje często ich przerastają. Należy uważać na niskie koszty usługi, mogą one świadczyć o słabej jakości firmy.

Wysokie ceny sprzątania miejsc po zgonie nie wynikają tylko z wyjątkowości zadania, jest to też rezultat kosztów związanych z profesjonalną dezynfekcją. Wykwalifikowane firmy współpracują z różnymi instytucjami, nie ma u nich mowy o wyrzuceniu ciała do śmietnika, co niestety u podrabianych czyścicieli często ma miejsce. Prawdziwi czyściciele właściwie zabezpieczają resztki ciała. Jeśli decydujemy się na współpracę z firmą czyszczącą po zgonach, to należy poświęcić chwilę, aby przejrzeć opinie i komentarze dotyczące firmy. W tej dziedzinie bardzo ważne są referencje. Po nieprofesjonalne firmie będzie trzeba posprzątać jeszcze raz, co wiąże się z podwójnymi kosztami.

Firmy dezynfekujące miejsca zgony współpracują z osobami prywatnymi, ale również z hotelami, spółdzielniami czy firmami. Zdarzają się też przypadki, że z usług czyścicieli musi skorzystać prokuratura czy policja. Bywają pomieszczenia tak bardzo zanieczyszczone, że każdy, kto nie jest profesjonalnie zabezpieczony, nie może do nich wejść.