Browse By

Jak bezpiecznie zutylizować elektrośmieci?

Bezpieczna utylizacja elektrośmieci to w dzisiejszych czasach priorytet dla osób zajmujących się ochroną środowiska naturalnego oraz ekologią. Powszechnie wiadomo, że odpady elektroniczne to jedno z największych zagrożeń z jakimi zmaga się Ziemia oraz ekolodzy. Ich prawidłowy wywóz oraz utylizacja to szansa dla całej ludzkości na poprawienie ekosystemu oraz przywrócenia równowagi w przyrodzie.

Elektrośmieci – czym są i co do nich zaliczamy?

Odpady elektroniczne to nic innego jak zużyty bądź zepsuty sprzęt RTV i AGD, do którego zaliczamy wszelkiego rodzaju urządzenia domowe począwszy od pralek, piekarników, lodówek, a kończąc na zwykłych suszarkach czy prostownicach do włosów. Warto wiedzieć, że nawet najmniejsze elementy, takie jak słuchawki, również zaliczane są do elektrośmieci i należy prawidłowo je zutylizować oraz przeznaczyć do segregacji. Odpadki elektroniczne są niezwykle szkodliwe dla środowiska naturalnego, ponieważ ich rozkład jest niemalże zerowy. Oznacza to, że wyrzucając je np. nielegalnie do lasu będą one „magazynowane” w tym miejscu przez tysiące lat, zanieczyszczając powietrze oraz ziemię. 

Jak oddawać elektrośmieci do utylizacji? Odbiór elektroodpadów

Obecnie niemalże w każdym mieście działają firmy, które posiadają dedykowane punkty odbioru zepsutych urządzeń elektronicznych. Warto wiedzieć, że samodzielne dostarczenie urządzeń do tego typu miejsc kosztuje tylko odrobinę czasu – za sam odbiór nie trzeba płacić nawet grosza. Dodatkowo firmy trudniące się utylizacją i segregacją zużytego sprzętu, dają możliwość zamówienia darmowego odbioru towaru spod dowolnego adresu po wcześniejszym uzgodnieniu terminu. Istnieje także możliwość podstawienia specjalnego kontenera na tego typu odpadki w miejscach ogólnodostępnych np. dla mieszkańców osiedla. Po zapełnieniu kontenera zostaje on zabierany i przekazywany do dalszej obróbki w celu zminimalizowania zagrożenia dla środowiska.

Dlaczego elektrośmieci są niebezpieczne dla środowiska?

elektrośmieciSą to jedne z najbardziej toksycznych odpadków – szczególnie w przypadku nieprawidłowego ich składowania. Substancje, które wydzielają się ze zużytego sprzętu RTV i AGD leżącego w środowisku naturalnym mają negatywny wpływ na jakość powietrza, a w skali globalnej nawet na znaczne zmiany klimatyczne. W skrajnych przypadkach może dojść do zanieczyszczenia wody pitnej, która jest niezbędna do funkcjonowania i życia każdego człowieka. Oznacza to, że nieprawidłowe składowanie elektrośmieci może prowadzić nawet do globalnego skażenia świata i załamania się ekosystemu.

Co grozi za nieprawidłową utylizację odpadków elektronicznych, tzw. elektroodpadów?

W Polsce za nielegalny wywóz śmieci oraz elektrośmieci grożą kary rzędu od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Wynika to ze względu na wysoką szkodliwość czynu jakim jest wyrzucanie odpadków do środowiska naturalnego. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do aresztowania i pozbawienia wolności, jeżeli skala procederu jest znaczna i może mieć bezpośredni wpływ na jakość życia na danym terenie. Obecnie ekolodzy zmagają się ze zjawiskiem wyrzucania elektrośmieci w lasach, dlatego wychodząc naprzeciw oferowane są całkowicie darmowe wywozy elektrośmieci związane z utylizacją zużytego sprzętu elektronicznego.

Należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach związanych z prawidłowym użytkowaniem sprzętu RTV i AGD, tak, aby mógł on pracować jak najdłużej bez potrzeby wymiany. Ilości odpadów elektronicznych, które są obecnie produkowane, mają bezpośredni wpływ na zmiany w ekosystemie światowym i klimacie. Warto dbać o prawidłowy wywóz tego typu śmieci oraz segregację, która jest jedyną drogą do sukcesu w walce z zagrożeniem, jakie niosą elektrośmieci dla środowiska naturalnego.