Browse By

Kim jest zoofizjoterapeuta?

Zooterapia jest relatywnie nową dziedziną, która została wprowadzona ok.20 lat temu. Z roku na rok możemy zaobserwować wzrost zainteresowania tym działem medycyny weterynaryjnej. Czym jest zoofizjoterapia i jaki jest jej cel?

Zoofizjoterapia jako dział medycyny weterynaryjnej

Zoofizjotarapia jest elementem medycyny weterynaryjnej, który skupia się na poprawie funkcjonowania stawów i mięśni zwierząt wykorzystując fizjoterapię. Głównym celem zastosowania tego typu zabiegów u zwierząt jest zminimalizowanie bólu oraz polepszenie jakości życia u osobników, które zmagają się z różnorodnymi problemami. Zabiegi z zakresu zoofizjoterapii mogą być wykonywane zarówno u psów, kotów, ale również u koni, królików, ptaków i wszystkich innych zwierząt towarzyszących.

Dzięki wykorzystaniu zoofizjoterapii u wielu zwierząt możliwy staje się całkowity powrót do zdrowia i pełnej sprawności po operacji, wypadku czy złamaniu kończyny. Zastosowanie zoofizjoterapii w ramach profilaktyki sprawi, że osobniki będą mogły dłużej cieszyć się nieograniczoną sprawnością i dobrą kondycją.

Ponadto masaże i różnego rodzaju zabiegi relaksują i redukują zmęczenie. Zoofizjoterapię zaleca się stosować przede wszystkim przed oraz po zabiegach operacyjnych. Rehabilitacja zwierząt zalecana jest także zwierzętom w starszym wieku lub otyłym.

Podczas pracy ze zwierzętami wykorzystuje się zarówno ćwiczenia, masaże jak i różnego rodzaju terapie z wykorzystaniem specjalistycznych urządzeń. W gabinecie VetRehab można skorzystać z jednych z najpopularniejszych i zarazem skutecznych metod terapii do których zalicza się magnetoterapia, laseroterapia, jonoforeaza, terapia z wykorzystaniem ultradźwięków, kinezyterapia czy światłolecznictwo. Ponadto w ofercie znajduje się również specjalistyczna obsługa dla psów sportowych, pracujących czy niepełnosprawnych.

Pieski

Zoofizjoterapeuta – pomoc dla każdego zwierzęcia

Zoofizjoterapeuta posiada specjalistyczną wiedzę na temat anatomii, fizjologii oraz schorzeń i chorób na jakie mogą zapaść zwierzęta. Dysponują oni również wiedzą na temat wykonywania konkretnych terapii takich jak laseroterapia, magnetoterapia, zabiegi z wykorzystaniem ultradźwięków, fali uderzeniowych i wiele innych.

Specjaliści ci wykonują różnorodne zabiegi lecznicze, które gwarantują szybszy powrót do zdrowia zwierząt po wypadkach, zabiegach chirurgicznych czy chorobach neurologicznych. Do najczęściej wykorzystywanych metod stosowanych przez zoofizjoterapeutów należy ciepłoterapia, krioterapia, hydroterapia i kinezyterapia. U wielu zwierząt zwłaszcza potrzebujących rozluźnienia mięśniowego czy poprawy krążenia krwi stosuje się rożnego rodzaju masaże. Są one wskazane w przypadku wielu schorzeń i dają szybkie i pozytywne rezultaty niemal w każdej sytuacji.

Gdy zwierze zmaga się z bolesnością stawów, ścięgien lub ma ograniczony zakres ruchu kończyną np. po przeżytym wypadku, zoofizoterapeuta wykonuje ćwiczenia bierne. Rozciąganie, zgnanie ścięgien i stawów aktywizuje zwierzę do pełnego wykorzystania zakresu ruchu. Niekiedy u zwierząt stosuje się również ćwiczenia koordynacji, które pomagają zwierzęciu odzyskać świadomość znajdowania się w przestrzeni i otoczeniu. Jest to niezwykle skuteczne u osobników z zaburzeniami neurologicznymi oraz uszkodzeniami rdzenia i kręgosłupa. Zwierze koncentruje się jak stawiać łapy, jak pokonywać przedmioty i na nowo uczy się rozpoznawać ułożenie swojego ciała w przestrzeni.

Zoofizjoterpaeuta oprócz niezbędnej wiedzy posiada także odpowiedni stosunek i podejście do zwierząt. W przypadku pracy z psami, kotami oraz innymi przedstawicielami gatunków w pierwszej kolejności specjalista ten musi zdobyć zaufanie. Bardzo często zwierze podczas pierwszych spotkań czuje się zagrożone przez co może być agresywne i niebezpieczne. Specjalista tej dziedziny zna sposoby, aby skutecznie uspokoić osobnika.

Ponadto zoofizjoterapeuta doskonale zna możliwości zwierząt, wie jaki jest maksymalny zakres ruchu kończyn oraz jakie zabiegi należy wykonywać w przypadku pojawiających się schorzeń. Warto jednak udać się do gabinetu rehabilitacji weterynaryjnej jak tylko zauważymy pierwsze objawy schorzeń u zwierzaków. Dzięki niemu każde zwierze może liczyć na szybką poprawę stanu zdrowia i kondycji.

Koteł