Jak poradzić sobie z zaburzeniami psychicznymi?
Depresja, ataki paniki, nieustannie powracające koszmary, wycofanie społeczne – zaburzenia psychiczne potrafią przybierać wiele form i w mniejszym lub większym stopniu dosięgać każdego człowieka. Poczucie samotności, zagubienia i braku zrozumienia przez społeczeństwo jest w takich sytuacjach zupełnie normalne, co nie oznacza, że trzeba je odgórnie akceptować.
Zaburzenia psychiczne można leczyć i choć w Polsce temat ten jest opatrzony społecznym tabu, nie powinien być traktowany po macoszemu. Radzenie sobie z problemami psychicznymi samodzielnie może okazać się nieskuteczne, a często nawet szkodliwe – podłożem do nich są często błędne perspektywy postrzegania świata, na bazie których niemożliwe jest zbudowanie lepszego obrazu życia. Zaczerpnięcie pomocy psychoterapeuty wydaje się być tu znacznie lepszym rozwiązaniem. Kiedy warto umówić się na wizytę u psychoterapeuty i jak radzić sobie z
zaburzeniami psychicznymi w obliczu niezrozumienia społecznego?
Akceptacja problemu i zrozumienie potrzeby pomocy
Wiele osób nieświadomie decyduje się na życie w zgodzie ze swoimi lękami i fobiami nie zdając sobie sprawy, że kwestie te mogą znacząco wpływać na obniżenie jakości ich życia. Temat zaburzeń psychicznych jest dość trudnym zagadnieniem, bo choć dotykają one część społeczeństwa, rozmawianie o nich to temat tabu. Nikt nie mówi na głos o tym, że zdarzają mu się czasem napady paniki czy depresja, a jeśli temat
zostanie już poruszony, odbywa się to zazwyczaj poprzez stawianie problemów w negatywnym świetle.
Ludzie zmagający się z tego typu problemami mogą poczuć się kompletnie niezrozumiali i osamotnieni – rządzący nimi instynkt przetrwania pomaga przetrwać z dnia na dzień, lecz egzystencja taka w niczym nie przypomina już normalnego życia. Osoby te często nie zdają sobie sprawy, że znalezienie pomocy jest możliwe, a droga do lepszego życia stoi przed nimi otworem. Zauważenie i akceptacja własnych problemów jest jednym z najtrudniejszych elementów terapii. Osoba, która dostrzega, że powracająca nieustannie depresja, zaburzenia lękowe czy wszelkiego rodzaju fobie czy inne zaburzenia ograniczają jej normalne funkcjonowanie ma już za sobą jeden krok w przód – wie, że problemy nie pozwalają jej żyć. Udanie się do psychoterapeuty w takim stanie to dobry krok w stronę poradzenia sobie z problemami natury psychicznej. Osoba taka staje się bowiem otwarta na nowe propozycje, poszukuje mechanizmów poradzenia sobie z problemami i chce przyjąć nowe postawy.
Przy poważnych zaburzeniach psychicznych oprócz psychoterapii należy podjąć też leczenie farmakologiczne, po konsultacjach z lekarzem psychiatrą.
Psychoterapia Gestalt
Oparta na podejściu humanistycznym i egzystencjonalizmie metoda psychoterapii Gestalt to jedna z metod wspomagających leczenie różnego rodzaju zaburzeń natury psychicznej, w tym także depresji, stanów lękowych, czy innych schorzeń. Jej głównym celem jest poszerzenie samoświadomości, nauczenie się bycia w relacji oraz odzyskanie kontroli nad własnym życiem. Wiele osób cierpiących na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne czuje się opuszczonych oraz ma poczucie, że wszystko co dzieje się dookoła nich, dzieje się bez ich zgody.
Psychoterapia Gestalt uczy odpowiedzialności za własne akcje, pokazuje co jest dla nas ważne, na co mamy wpływ, co znacząco przyczynia się do odzyskania poczucia kontroli nad życiem. Równocześnie uczy jak budować zdrowe relacje z innymi, co może przyczynić się do zmniejszenia poczucia osamotnienia. Pomaga też przyjrzeć się swoim mechanizmom działania, które często mają swoje źródło w dzieciństwie. Dzięki temu każdy może zobaczyć swój obecny sposób działania i wybrać co z tego chce zachować a co zmienić. Ta nowa świadomość pozwala na znalezienie swojego sposobu na funkcjonowanie w społeczeństwie oraz wśród bliskich. Jako że w metodzie Gestalt ważne jest całościowe spojrzenie na człowieka, psychoterapia skupia się na całościowym funkcjonowaniu danej osoby, a nie tylko na samej chorobie.
Zobacz: Gabinet psychoterapii Gestalt w Krakowie Igajak-terapia.