Browse By

Jedzenie a zęby – jaka jest między nimi zależność?

Halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust, to dość powszechna przypadłość. Najczęściej nie zdajemy sobie z niej sprawy, tymczasem może nam utrudniać życie – zniechęcać znajomych, uniemożliwić zaprzyjaźnianie się z nowymi, nawet być powodem dyskwalifikującym nas w oczach pracodawcy.

Przypadłość ta bywa też przyczyną osobistych dramatów, bo uniemożliwia kontakty z osobą bliską naszemu sercu.

Czy jedzenie wpływa na zapach z ust?

Większość przyczyn tkwi w jamie ustnej. Tak naprawdę albo niezbyt dokładnie myjemy zęby, dziąsła i język (bakterie mają pożywkę z resztek jedzenia), albo mamy chore uzębienie. Źródłem przykrego zapachu mogą także być ubytki próchnicowe (niewyleczone dziury w zębach), zgorzel miazgi, psujące się pozostawione korzenie zębów, zapalenie dziąseł i przyzębia (np. śluzówki), grzybica jamy ustnej, nalot na tylnej części języka, owrzodzenia, przetoki oraz porowate, czyli zużyte, protezy akrylowe, których niestety nie można dokładnie wyszorować. Leczenie jest skuteczne tylko wtedy, gdy usuwa przyczyny. Jeśli więc mamy problemy z zapachem, zróbmy najpierw porządek w buzi.

Powiedzmy dentyście o naszym problemie. Zlikwidujmy próchnicę, usuńmy korzenie zębów i kamień nazębny, wyleczmy zapalenie dziąseł i przyzębia. Kiedy już wyleczyliśmy wszystko, co było do wyleczenia i pod względem higieny nie mamy sobie nic do zarzucenia, a mimo to halitoza utrzymuje się nadal, musimy wówczas wykluczyć ewentualne inne choroby.

Gardło lub żołądek

Przyczyny „smoczego chuchu” tkwią często w schorzeniach laryngologicznych (nieżycie nosa, zatok, gardła lub migdałków) lub gastrologicznych (chorobie wrzodowej, ostrych nieżytach żołądka, zespole złego wchłaniania). Nie musimy chorować, by brzydko pachniało nam z ust. Wystarczy, iż nie dbamy o sposób odżywiania. Na przykład gdy się przejadamy, wypełniony żołądek uciska na przeponę, przez co do przełyku uwalniają się kwaśne soki trawienne, zatruwające oddech. Taki objaw dają również niektóre choroby nerek oraz cukrzyca. Jest jeszcze jedno źródło przykrego zapachu: intensywna lub nieregularna praca hormonów. Może ona przyspieszać wytwarzanie bakterii w ustach, dlatego przykry zapach pojawia się u kobiet w okresie menopauzy oraz u niektórych pań przed miesiączką.

Nieświeży oddech to skutek palenia papierosów, nadużywania alkoholu, zażywania niektórych leków (odwadniających i przeciw nadciśnieniu tętniczemu), które wysuszają gardło i usta oraz hamują wydzielanie śliny. Warto zjeść kawałek jabłka, cząstkę pomarańczy lub possać landrynkę, by śliny było więcej i dzięki temu drobnoustroje zostały wypłukane z ust.

Inne powody złego zapachu

Niekiedy nie mamy wpływu na  zapach z ust. Brzydko pachnie nam z buzi wtedy, gdy zbyt długo przebywamy w zadymionych czy w klimatyzowanych pomieszczeniach

Zawsze wtedy, gdy czujemy suchość w ustach, pijmy więcej wody, jedzmy małe przegryzki z owoców lub surowych warzyw.  Bywa, że źle oceniamy, skąd bierze się nieświeży oddech. Jesteśmy na przykład pewni, że to efekt diety lub głodówki, a naprawdę zbyt mało pijemy (choćby wody), a to  właśnie jest przyczyną suchości w ustach i nieprzyjemnego chuchu. Uważnie więc stosujmy diety ograniczające picie.


Wpis powstał przy współpracy z gabinetem stomatologicznym Podralscy w Gdańsku.