Dla kogo przeznaczona jest terapia logopedyczna?
Rozwój mowy oraz występujące w związku z nim wady lub zaburzenia, powinny być konsultowane z logopedą. O pierwszej wizycie logopedycznej można pomyśleć nawet wtedy, kiedy dziecko jest jeszcze w wieku niemowlęcym. Specjalista najczęściej zbada budowę anatomiczną, która jest odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie aparatu mowy oraz wskaże rodzicom jak mogą wspomagać dalszy rozwój dziecka. Jakie sytuacje powinny wzbudzić szczególną czujność?
Normy rozwojowe
Aby w miarę szybko zareagować na problem, warto zainteresować się ustalonymi w nauce normami rozwoju mowy u dziecka. Szczegółowe kryteria można samodzielnie odnaleźć w Internecie, lecz żeby mieć pewność co do rzetelności uzyskanych informacji najlepiej sięgnąć do pozycji opracowanych przez logopedę lub po prostu udać się na indywidualną, bezpośrednią konsultację.
Niestety dzisiejszy styl życia, wszechobecnie używana technologia w postaci telewizji, smartfonu, tabletu, komputera, sprzyjają powstawaniu różnego rodzaju zaburzeń mowy. Warto pamiętać o wytycznych, ustalonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), dotyczących przesiadywania dziecka przed ekranem. Dla wieku przedszkolnego nie powinna wynosić więcej niż godzina dziennie. Dzieci uczą się mowy poprzez naśladowanie, potrzebują do tego widzieć ruch i układ warg oraz słyszeć wymawiane głoski. Dlatego najważniejsza jest realna obecność opiekuna, który bezpośrednio zwraca się do dziecka.
Systematyczna rozmowa oraz ograniczenie samodzielnego korzystania z cyfrowych sprzętów przez dziecko stanowi doskonałą profilaktykę. Najlepiej jest zapobiegać niż leczyć, lecz jeśli problem się nasila lub samodzielne działania nie przynoszą pożądanego efektu, należy udać się po pomoc do logopedy.
Co właściwie leczy logopeda?
Jeśli dziecko mówi bardzo mało albo wcale, nie reaguje na polecenia, nie naśladuje odgłosów, może za tym się kryć wiele przyczyn. Pierwszą z podstawowych czynności powinna być rzetelna diagnostyka logopedyczna, która nieraz opiera się na współpracy z innymi specjalistami, przykładowo z laryngologiem oraz neurologiem. Niektórzy logopedzi posiadają również dodatkową specjalizację w zakresie neurologopedii. Wówczas będą diagnozować dziecko również pod kątem rozwoju neurologicznego, aby fachowo ustalić przyczynę występujących zaburzeń.
W przypadku stwierdzenia opóźnionego rozwoju mowy albo afazji, logopeda przeprowadzi specjalistyczną terapię. Jedną ze skutecznych metod, uznanych w logopedii jest multimedialna rehabilitacja. To specjalistyczny program komputerowy, wykorzystywany przez specjalistę w pracy z dzieckiem, który wspomaga naukę prawidłowego czytania oraz mówienia. Natomiast jeśli dziecko komunikuje się werbalnie, lecz towarzyszą temu występujące wady wymowy, jego zadaniem będzie ćwiczenie poprawnej artykulacji. Do najbardziej popularnych schorzeń, które można poddać efektywnej terapii logopedycznej, przykładowo metodą Zofii Engel, należą jąkanie oraz seplenienie, czyli tak zwana dyslalia.
Zaangażowana pomoc rodzica
Aby odnieść skuteczne efekty w terapii, niezastąpiona będzie pomoc rodzica. Mogą to być zlecone przez logopedę różnego rodzaju wiersze, piosenki +tanie książki, przeznaczonej do pracy logopedycznej.
Poza tradycyjnymi technikami, coraz częściej wspomaga się leczenie odpowiednimi multimediami, w postaci specjalistycznych programów komputerowych, które są przeznaczone do użytku w warunkach domowych. Najważniejsza podczas terapii jest cierpliwość i wytrwałość rodzica oraz zaufanie i zaangażowanie we współpracę ze specjalistą. Rozwój dziecka następuję bardzo dynamicznie, dlatego tak przeprowadzona terapia z pewnością zaowocuje szybkim zminimalizowaniem albo skutecznym zlikwidowaniem występującego problemu. Warto skorzystać z fachowej pomocy logopedycznej, jeśli chce się skutecznie pomóc swojemu dziecku oraz zyskać cenną wiedzę i narzędzia w celu dalszej, niezbędnej profilaktyki.